Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GM350 - Podłączenie GM350 bez anteny

07 Wrz 2012 18:50 1842 7
 • Poziom 15  
  Może dość dziwne pytanie - czy radio GM350 VHF może pracować bez podłączonej anteny? Ma komunikować się z radiem oddalonym dosłownie o parę metrów...
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Spali się końcówka mocy, tak? Wystarczy zamiast anteny kawałek przewodu antenowego?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  W danym przypadku "kawałek" może być - jeżeli będzie miał tłumienie dla danej częstotliwości minimum rzędu 13...20dB - moc w.cz. wydzieli się w głównie w postaci ciepła, a część będzie przenikała przez ekran - niezbyt skuteczny dla większości łatwych do kupienia przewodów. Przy dostatecznie dużych stratach na końcu przewodu może być "wszystko-jedno-co" czyli zwarcie, rozwarcie, rezystor R=Z (w radiokomunikacji przeważnie 50ohm), rezystor R=Z i kawałek drutu, antena... W praktyce może to być np. 100m zabytkowego przewodu RG58, a na końcu lepiej jednak przylutować rezystor niedrutowy 50ohm (wystarczy małej mocy np. 0.5W). Przewód może być zwinięty, lub można do rozprowadzić po pomieszczeniach jako namiastkę przewodu koncentrycznego promieniującego (jak w kopalniach, tunelach). W tym przypadku przewód działa jako nie całkiem ekranowany tłumik mocy w.cz. (na jego wyjściu dołącza się antenę lub sztuczne obciążenie) ale koszt jest niższy i można objąć resztkami sygnału większy obszar. Moc nadawania trzeba ustawić jak najmniejszą wystarczającą do zapewnienia odbioru.
  Można też podłączyć zamiast krążka stratnego kabla koncentrycznego - sztuczne obciążenie o wystarczającej obciążalności i dobrym dopasowaniu na częstotliwości pracy, ale zwykle będzie to drożej, chyba że zrobi się go samemu z posiadanych materiałów (na VHF do ~10W jest to możliwe, pisałem o tym i o wielu sprawach powiązanych, poszukaj). Ze względów mechanicznych powinno to być jednak połączenie giętkie (kablem koncentrycznym) aby nie wyłamać gniazda antenowego w radiu - można też zastosować wariant pośredni gdzie mając sztuczne obciążenie z Pmax 0.5W i nadajnik z P=50W podłączamy je przez przewód tłumiący przynajmniej 20dB (czyli przynajmniej tyle o ile brakuje nam mocy obciążenia).
 • Poziom 30  
  Tak naprawdę na to pytanie chyba nikt Ci nie odpowie jednoznacznie tak czy nie.

  Idąc dalej w stronę radia...

  Tak jak wyżej kondensator napisał,, że na końcu przewodu może być "wszystko jedno co" może być zwarcie i rozwarcie, to na wyjściu antenowym radia bez podłączonej anteny (przy której PA pracuje optymalnie) może być tak samo "wszystko jedno co", może być bliżej zwarcia i rozwarcia. Wszystko zależy od konstrukcji. Można to dość szybko sprawdzić czy końcówce mocy bez podłączonej anteny jest bliżej do zwarcia, czy rozwarcia na wyjściu antenowym, którego impedancja obciążenia dąży do nieskończoności dokonując pomiaru napięcia szczytowego Um (np. przy pomocy detektora w.cz.) na zaciskach gniazda anteny z podłączoną anteną (sztucznym obciążeniem) i bez. W rzeczywistości tranzystor końcowy żeby spalić trzeba mieć naprawdę "szczęście", gdzie najbliżej jest do zwarcia anteny i Ci co piszą, że kategorycznie NIE po prostu piszą chyba tylko dla zasady. W rzeczywistości w przeważającej większość radii impedancja na wyjściu anteny bez podłączonej anteny jest często nieznacznie bliższa rozwarciu (większe napięcie Um), a w zasadzie bliska (w radiokomunikacji przeważnie) 50Ω. Jednak kategorycznie trzeba najpierw zrobić pomiary, żeby być pewnym sytuacji czy można nadawać czy nie i trzeba wiedzieć jak to zrobić, żeby to było bezpieczne, co by nic nie uszkodzić.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  PANOWIE "Fachowcy", zobaczcie jaki problem przedstawia kolega skalim1.

  skalim1 napisał:
  ... pytanie - czy radio GM350 VHF może pracować bez podłączonej anteny? ...

  Wydaje mi się, że tak zadane pytanie w tym dziale "Początkujący" - powinno skutkować z podpowiedzią dla tzw. "laika" w tym zapytaniu.

  A więc podpowiedź kolegi homo albus , który napisał :
  Cytat:
  Jeśli ma pracować jako odbiornik! to tak,jako nadajnik nie!

  - jest/powinna być w 100% - zadowalająca dla pytającego skalim1 .

  -----

  kondensator i bc211 - jesteście Wielcy dla tego Forum (i Chwała Wam za to), że podpowiadacie Fachowo, tylko czy ta Wasza Fachowość jest aby zrozumiała dla "laika" w tym temacie. :?:

  -----

  Zauważcie, że tematem "wiodącym" jest " GM350 - Podłączenie GM350 bez anteny " oraz tym, iż jest to dział - taki a nie inny (chociaż serwisowy) - i Wasze dywagacje są jak najbardziej z tych poprawnych i "uczących" w tym dziale.

  Lecz nie możemy tu wymagać tzw. "zrozumienia" - zastosowania kabla koncentrycznego z funkcji dopasowania (przesunięć fazowych/dopasowania impedancji) dla 50Ω lub "niespalenia" tranzystorów TX w GM-350, który przecież posiada zabezpieczenia reflektometryczne we własnym układzie elektronicznym.
  I chyba nie możemy zaproponować koledze skalim1 przeprogramowania GM-350 na najmniejszą moc TX lub zmianę układu napięć (jako ingerencja w GM) w sterowaniu pre-driver-a by uzyskał moc około 100mW a przecież jest to możliwe.

  GM350 - Podłączenie GM350 bez anteny

  To dla "laika" ( bez obrazy dla skalim1 ) - "czarna magia" czy coś w rodzaju UFO.
  Chociaż przedstawione (przez Was) sugestie są pozytywnie dla rozważań Fachowych (ale tylko Fachowych).

  Chciałbym Was Fachowców tylko przeprosić za takie "przypomnienie" co do Tematu w tym dziale i mam nadzieję, że nie będziecie mieli tzw. pretensji co do Mojej Osoby, która z funkcji tu pełnionej jest zmuszona o "zadbanie" aby elektroda.pl była przyjazna dla piszących/czytających tu user-ów oraz o to abym zadbał o Wielkość tego Forum (w pozytywnym znaczeniu tego słowa).


  Pozdrawiam. Adam SP5ANJ.
 • Poziom 15  
  Poniższa odpowiedź mnie satysfakcjonuje, radio podłączę z anteną żeby mieć spokój.
  homo albus napisał:
  Jeśli ma pracować jako odbiornik! to tak,jako nadajnik nie!