Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

byrrt 07 Sep 2012 19:31 66546 83
 • Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

  Witam.
  Dziś postaram się krótko opisać modyfikację firmowego radioodtwarzacza z Fiata Bravo, Brava, Marea - Grundiga AM182M.
  Modyfikacja polega na wstawieniu do radia modułu odtwarzającego pliki MP3. Wyświetlacz oraz wejście karty/pendrive'a znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś wkładało się kasetę. Kaset chyba nikt już dziś nie używa, a w taki sposób można cieszyć się własną muzyką z karty czy pendrive'a w samochodzie.
  Radia Grundiga w tych Fiatach występowały w wielu wersjach, ale przecież zasada jest podobna dla każdego radioodtwarzacza dowolnej firmy.
  Ktoś spyta, po co takie kombinacje skoro można kupić dobre firmowe radio z MP3 za stosunkowo nieduże pieniądze. Tak - tylko w pewnych autach (między innymi w tych Fiatach) konsola środkowa z uniwersalnym radiem DIN wygląda raczej kiepskawo... Poza tym kwota, jaką wydałem na tą modyfikację to nawet nie 1/10 firmowego radia.

  Do modyfikacji radioodtwarzacza użyłem modułu do zabudowy kupionego w Dealextreme. Nie podaję linku, bo to zapewne sprzeczne z regulaminem (lol). Moduł widoczny na fotkach kosztował mnie 7$ z przesyłką, czyli ok 23zł. Szedł prosto z Chin około dwóch tygodni. W sklepie tym można też znaleźć odtwarzacze bez wyświetlacza - są ok 1,5-2 dolary tańsze. Wyświetlacz LED jest mały i idealnie mieści się w otworze na kasetę, tak więc dlatego zdecydowałem się na taki.

  Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

  Układ zasilany jest z 12V (ma na płytce stabilizator 5V), odtwarza pliki z kart SD, pendrive'ów, posiada tuner radiowy, którego z oczywistych powodów nie wykorzystuję, wejście liniowe oraz oczywiście wyjście liniowe do przedwzmacniacza. Modułem sterujemy przyciskami bądź dołączonym miniaturowym pilotem IR.

  Ze względu na estetykę zrezygnowałem z wstawiania przycisków w obudowie radia. Wykorzystałem tylko i wyłącznie otwory po kasecie i przyciskach do obsługi autorewersu. Sterowanie modułem odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą pilota. Mi to specjalnie nie przeszkadza, ale każdy może zrobić jak uważa.

  Modyfikację radia zacząłem od usunięcia mechanizmu kasety. Najpierw dobrze jest przeanalizować jego działanie, aby potem umieć włączać tryb kasety. W opisywanym radiu nie można przełączyć się na tuner, jeżeli kaseta jest w środku, tak więc trzeba emulować jej wkładanie i zachowanie się napędu. W przypadku radia AD182 konieczne jest symulowanie trzech przełączników tak, aby radio myślało, że w napędzie jest kaseta, że odtwarzana jest teraz strona A kasety oraz że głowica radia jest opuszczona. W praktyce chodzi o zwarcie dwóch przewodów na stałe, następnie zwieranie ich z jednym przewodem równolegle z inną parą. Tu wykorzystałem 2-biegunowy przełącznik kołyskowy. Nie opisuję bardzo dokładnie, bo to tak jak mówię - bardzo indywidualne.

  Następnie zabrałem się za front. Po usunięciu klapki kasety wykonałem z czerwonej plexi filtr do wyświetlacza z otworami na złącze USB i kartę SD. Lepszym rozwiązaniem byłby szary dymny filtr, gdyż ten czerwony w słońcu psuje kolorystykę całego radia. W półcieniu i ciemnościach jest już ok i czerwonego plexi nie widać. Filtr wpasowałem na wcisk + dodatkowo wkleiłem go klejem dwuskładnikowym Distal. Najwięcej zabawy jest z ręcznym cięciem plexi + wykonywaniem otworów na złącze USB i kartę.

  Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3  Aby zmieścił się moduł MP3, trzeba było poszerzyć w metalowym stelażu radia otwór kasety. Następnie przy pomocy blaszki aluminiowej i śrub m3 wykonałem mocowania pod płytkę modułu MP3.

  Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

  Moduł nie posiada żadnych otworów montażowych, tak więc to jedyna metoda solidnego zamontowania. Między dorobione blaszki a płytkę wkleiłem nieprzewodzącą piankową taśmę 2-stronnie klejącą - tak na wszelki wypadek, aby odizolować płytkę i zniwelować jakieś drgania czy trzaski w sztywnej obudowie. Oczywiście opisuję to w skrócie, bo zabawy ze spasowaniem wszystkiego trochę jest, ale nie ma co ryzykować z klejeniem na ciepło, itp., bo za chwilę całość się rozpadnie. W aucie są naprawdę niesprzyjające warunki na tego typu konstrukcje, tak więc dobrze poświęcić parę minut więcej i zrobić to porządnie.

  Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

  Gdy już mechanicznie jest wszystko ok, zabieramy się za podłączenie elektroniki. Zasilanie modułu podłączyłem zwyczajnie zamiast silnika napędu kasety. Po zasymulowaniu jej obecności w radiu silnik (czytaj - moduł) jest włączany. Masę znalazłem gdzieś na płytce, bo napęd kasety brał ją z obudowy radia.

  Następnym krokiem było podłączenie sygnału audio. Wykorzystałem do tego przewód ekranowany. AGND podłączałem tylko po jednej jego stronie, aby uniknąć sprzężenia masy. Moje radio zbudowano w oparciu o przedwzmacniacz TDA7340. Z jego noty katalogowej wynika wprost, że sygnał z "kaseciaka" wchodzi na nóżki 35 i 36. Nóżki zlokalizowałem, odciąłem je od układów dopasowujących od głowicy magnetofonowej i poprzez kondensatory elektrolityczne 1uF wpiąłem się tam z sygnałem z modułu. W sumie same podłączenie banalne. Całość zalałem klejem na ciepło, aby wzmocnić to mechanicznie.

  Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3 Grundig AD182M - zamiast kaseciaka odtwarzacz MP3

  Cóż mogę powiedzieć o efektach - wg mnie jest super. Wyszło wg mnie względnie estetycznie, działa wyśmienicie, dźwięk z MP3 jest naprawdę dobrej jakości, żadnych przesterowań, szumów, przydźwięków, itp. Jedynie przy odtwarzaniu (a właściwie najbardziej przy inicjowaniu) z USB przy mocno podkręconej głośności słychać delikatne piski/trzaski. Włazi to najprawdopodobniej przez tor audio i nie za bardzo można coś z tym zrobić. Jest to jednak tak zupełnie niedostrzegalne, że nie zamierzam z tym robić niczego. Z karty SD czyta już idealnie.

  Ciągle dla mnie jest też szokiem, jak za 20 zł można kupić całkiem fajne urządzenie i jeszcze mieć "za darmo" przesyłkę lotniczą z Chin. ;)
  Zachęcam do podobnych przeróbek - jest tyle wcale nie takich starych aut z kaseciakami, a wymiana radia na CD jest tam problematyczna.
  I na koniec filmik z działania (kręcone starą skarpetą):  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  byrrt
  Level 21  
  Offline 
  Zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem cyfrowych oraz analogowych układów elektronicznych. Pracuję w firmie projektowo produkcyjnej. Mam doświadczenie w naprawie precyzyjnych mechanizmów i elektroniki. Wykonuje urządzenia od A do Z od zarysu przez projekt, prototyp i programowanie do dokumentacji po-wykonawczej włącznie.
  Has specialization in: układy cyfrowe i mikroprocesorowe
  byrrt wrote 716 posts with rating 822, helped 2 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2002 year.
 • #2
  -ALEX-
  Level 19  
  Tylko pilotem da się sterować?
 • #3
  Jacek1234gml
  Level 12  
  W artykule jest wyraźnie napisane że tylko pilotem.
  Ale myślę że jeśli miałbyś ochotę zrobić też sterowanie przyciskami to sprawnie mógłbyś to tego zaangażować przyciski sterujące kasetą tzn pauze, start, przewijanie i eject tak że bardzo ładnie by to wyglądało.
  Fajny pomysł. Widziałem fiata brava z radiem nieoryginalnym i naprawdę fatalnie to wygląda... Widać blachy montażowe od deski.
 • #4
  krzycho123
  Level 31  
  Bardzo udana przeróbka , ja dodatkowo pokusiłbym się o przeniesienie sterowania gdzieś poniżej radia jako przewodowego pilota byłoby wogodniejsze niż pilot IR.
 • #5
  indianka
  Level 15  
  Przeróbka prawie jak z fabryki, schludnie wykonana jak na amatorskie warunki, można by zamienić ten wyświetlacz na zielony z zielonym filtrem - pasowałby lepiej do podświetlenia radia. Dobrze nadawałaby się też bardzo ciemna plexi w parze z zielonym wyświetlaczem. Kiedyś taką plexi znalazłem na ulicy (z rozbitej przez wandali budki telefonicznej).
 • #6
  Katoo
  Level 17  
  Witam przeróbka bardzo ładna:) ale nie trza było się fatygować i kupować z chin. Wystarczyło transmiter FM kupić gdzie na all jest tego pełno. Wyrzucić moduł transmitera , zostaje dekoder mp3 i wpiąć się w tor audio:) Ale dobrze że ci się podoba:) To ma tobie służyć :) Pozdrawiam:)
 • #7
  Sel
  Level 15  
  Poproszę o symbol modułu, gdyż trudno znaleźć ten z wyświetlaczem.
 • #8
  stachu121
  Level 19  
  Przeróbka bardzo dobrze wykonana. Nasuwa mi się jednak pytanie co zrobisz jak pilot zdechnie? Widzę, że owy pilot jest identyczny jak od tych radyjek za 60 zł z USB i SD wszelakiej maści i pochodzenia. Radio takie miałem i dlatego pytam bo pilot zdechł po niecałym roku. No i może poza tematem ale po odsłuchaniu chciałem też zapytać co uzupełnia tony niskie? Bo w Bravie mojej kobiety jest również fabryczny zestaw + 6x9 Pionieer'a na półce i jeszcze mu odrobinę brakuje w porównaniu do Twojego.
 • #9
  rotyzak
  Level 12  
  byrrt, jakiego koloru jest wyświetlacz LED, czy można było wybrać kolor?
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  BartekWB
  Level 27  
  Mam pytanie teoretyczne, co by się działo jakby podpiąć się do toru audio bez kondensatorów, co one filtrują?
 • #12
  Ibuprom
  Level 26  
  BartekWB wrote:
  Mam pytanie teoretyczne, co by się działo jakby podpiąć się do toru audio bez kondensatorów, co one filtrują?


  Składową stałą. Czyli bardziej łopatologicznie pozwalają na różne poziomy napięć między blokami funkcjonalnymi. Bez tego w najlepszym przypadku będziesz miał zniekształcenia, w najgorszym coś uszkodzisz.
 • #13
  danio531
  Level 18  
  Dzięki w im. wszystkich posiadaczy BBM'ów z tymi kaseciakami ;)
 • #14
  eDZio
  Level 16  
  Witam,
  sam zanoszę się z zamiarem podobnej przeróbki w swoim aucie, do tej pory brakowało mi jednego elementu, odtwarzacza mp3. Myślałem użyć jakiejś taniej empetrójki, ale taki moduł jest wręcz idealny.
  Mam tylko kilka pytań odnośnie samego modułu.
  Jak wygląda sterowanie przyciskami na module? W szczególności interesuje mnie jak wygląda sprawa z przyciskami podpisanymi |<</V- i >>|/V+ oraz co robi MODE.
  Docelowo chciałbym podkraść sygnał z pilota przy kierownicy który steruje radiem aby móc przełączać piosenki symulując wciskanie tych przycisków. Ewentualnie zostanie mi wpięcie mikrokontrolera zamiast odbiornika podczerwieni i wysyłanie kodów RC5 elektrycznie bez udziału podczerwieni, o ile pilot nadaje w standardzie RC5 czy też innym, ale dalej standardzie.
 • #15
  rafiozo1
  Level 12  
  Sel wrote:
  Poproszę o symbol modułu, gdyż trudno znaleźć ten z wyświetlaczem.

  Wpisz w wyszukiwarkę na Dealextreme "mp3 module"
 • #17
  byrrt
  Level 21  
  -ALEX- wrote:
  Tylko pilotem da się sterować?

  Niestety ale to mój świadomy wybór - nie chciałem pruć całego radia - nie wiadomo jak by to wyszło i nawet nie miałem pomysłów gdzie dać te guziki..

  Jacek1234gml wrote:
  myślę że jeśli miałbyś ochotę zrobić też sterowanie przyciskami to sprawnie mógłbyś to tego zaangażować przyciski sterujące kasetą tzn pauze, start, przewijanie i eject tak że bardzo ładnie by to wyglądało.

  Jasne - gdyby takowe przyciski były u mnie w radiu już bym tak zrobił ;) Różne były modele tego radia i niektóre owszem miały takie przyciski - u mnie wszystko sterowane było że tak powiem hardware'owo ;)

  Jacek1234gml wrote:
  Widziałem fiata brava z radiem nieoryginalnym i naprawdę fatalnie to wygląda... Widać blachy montażowe od deski.

  Żadnych blach to nie widać' ale jest tandetna plastikowa, niedopasowana często ramka i w półokrągłym porządku całego kokpitu prostokątne kanciate radio..

  indianka wrote:
  można by zamienić ten wyświetlacz na zielony z zielonym filtrem

  Fajnie by było gdyby taki wyświetlacz dało się dostać.. Raz że ciężko znaleźć taki mały to już na pewno nie dostanie się takiego z symbolami play/pause/mp3/sd itp.. Trzeba chyba polubić czerwony ale naprawdę jakoś nie wygląda to wg. mnie bardzo źle..

  Katoo wrote:
  ale nie trza było się fatygować i kupować z chin.

  Taka fatyga, że wystarczy kliknąć parę razy, przelać pieniążki przez paypal'a i zakupy idą do nas tak samo jak z allegro. Poza tym w PL nigdzie nie widziałem podobnych modułów takich typowo do zabudowy.

  stachu121 wrote:
  Nasuwa mi się jednak pytanie co zrobisz jak pilot zdechnie?

  Kupię 2gi.. Tyle ;)

  stachu121 wrote:
  No i może poza tematem ale po odsłuchaniu chciałem też zapytać co uzupełnia tony niskie? Bo w Bravie mojej kobiety jest również fabryczny zestaw + 6x9 Pionieer'a na półce i jeszcze mu odrobinę brakuje w porównaniu do Twojego.

  Tu Cię zaskoczę bo u mnie tylko i wyłącznie fabryczne radio + fabryczne przednie niskotonowe + wysokotonowe w podszybiu (fabryka), z tyłu dorzucone w fabryczne miejsca jakieś 2 głośniki ale one akurat grają średnio.. Nic nie kombinowałem ;) Znajomi mają Marea'ę i radio o model niższe (głośność reg. potencjometrem z małym wyświetlaczem) i u nich gra to tragicznie - może chodzi o radio..

  rotyzak wrote:
  byrrt, jakiego koloru jest wyświetlacz LED, czy można było wybrać kolor?

  Nie czaje tego "jaki ma kolor" - a co nie widać? :) Nie było innych opcji..

  eDZio wrote:
  Jak wygląda sterowanie przyciskami na module? W szczególności interesuje mnie jak wygląda sprawa z przyciskami podpisanymi |<</V- i >>|/V+ oraz co robi MODE.

  A więc >> / << krótko wciśnięte powoduje przeskok do następnej mp3'jki, długie - do następnego katalogu.. Co ciekawe i w sumie smutne chyba nie ma możliwości przewijania utworu.. Mode przełącza pomiędzy karta/pendrive/aux/radio.. Jeżeli karty/pendrive nie ma to opcje są pomijane..

  Peter1994 wrote:
  da się gdzieś na polskim rynku to zdobyc?

  Na polskim nie widziałem ale wystarczy kupić w Dealextreme - co za problem? :)
 • #18
  rafcio363
  Level 30  
  Pytanie : czy jakość jest porównywalna z cd?
  Chociaż skoro nie masz cd w aucie to cieżko porównać :D
 • #19
  byrrt
  Level 21  
  rafcio363 wrote:
  Pytanie : czy jakość jest porównywalna z cd?
  Chociaż skoro nie masz cd w aucie to cieżko porównać :D

  Pisałem na początku że jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Wrzucę swoje 3 grosze i dodam że porównywanie mp3 i cd w aucie jest dla mnie śmieszne.. Może w jakimś aucie za 150tyś da się odczuć różnicę ale raz że w takim aucie jak mam ja tego się nie usłyszy a dwa że dobrze skompresowana mp3jka jest naprawdę dobrej jakości.. 160kbit/44kHz i nie zauważysz różnicy nawet na słuchawkach..
 • #20
  kordek4
  Level 11  
  Pomysł genialny w swojej prostocie :)
  Może wreszcie w swojej E34 podmienię mechanizm kasetowy na taki mp3 moduł.
  Zakupiłem właśnie 2 szt. modułów w różnym wykonaniu.

  PS: zarejestrowanie na dealextreme i założenie konta na paypal nie jest takie trudne jak się wydaje, trwa około 10-15 minut
 • #21
  miswierz
  Level 14  
  byrrt wrote:
  rafcio363 wrote:
  Pytanie : czy jakość jest porównywalna z cd?
  Chociaż skoro nie masz cd w aucie to cieżko porównać :D

  Pisałem na początku że jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Wrzucę swoje 3 grosze i dodam że porównywanie mp3 i cd w aucie jest dla mnie śmieszne.. Może w jakimś aucie za 150tyś da się odczuć różnicę ale raz że w takim aucie jak mam ja tego się nie usłyszy a dwa że dobrze skompresowana mp3jka jest naprawdę dobrej jakości.. 160kbit/44kHz i nie zauważysz różnicy nawet na słuchawkach..  Jeżeli chodzi o porównanie MP3 z CD to nie jest takie jednak głupie.Nie mówie o niuansach i dosłuchiwaniu sie ale widocznej różnicy. Ja zakupiłem jakiś czas temu transmiter mp3, który podpina sie bezpośrednio do zapalniczki i wpina pendriva. Dzwięk jest czysty ale basów już zero w porównaniu do płyty.Ciekaw jestem jak to w Twoim modelu wygląda???
 • #22
  byrrt
  Level 21  
  miswierz wrote:
  Dzwięk jest czysty ale basów już zero w porównaniu do płyty.Ciekaw jestem jak to w Twoim modelu wygląda???

  Zapewniam że nie usłyszysz różnicy w dobrze przekompresowanej 160kbit/44kHz MP3jce a płycie CD a jakimkolwiek aucie a już na pewno nie w ruchu.. Daje sobie rękę uciąć ;)

  Bas nie ma nic do rzeczy - jeżeli jakość dzwięku u Ciebie jest kiepska to nie ma to nic wspólnego z standardem MP3.. Rozbierz ten transmiter i może gdzieś w torze audio są konsensatory małej pojemności - może wystarczy je podmienić na wyższą pojemność bo te nie chcą przenosić niskich tonów..

  U mnie basy i ogólne brzmienie w sumie rewelacyjne - nie spodziewałbym się tak dużo po zabawce za 20zł.. Trzeba też ew. patrzeć jakie kondki się daje w torze audio..
 • #24
  kordek4
  Level 11  
  Witam
  Brak basów, czy ogólnie problem jakości przy fm transmiterze spowodowany jest raczej (tak mi się przynajmniej wydaje) przez drogę radiową sygnału audio.
  To co kolega zamontował do radia idzie kablem. Wydaje mi się, że tu jest pies pogrzebany.

  Sam używam Fm-transmitera i można usłyszeć w głośnikach to, że czymś się stuknie w jego obudowę, nie wspominając o szumach czy piskach (czasami i niezbyt głośnych, ale jednak). Przy słuchaniu audiobooków nie przeszkadza
 • #25
  byrrt
  Level 21  
  Nie wszystkie transmitery na rynku są takie jak pisze kordek4. Sam miałem w ręku takowy, który naprawdę ładnie działał, żadnych dziwnych dźwięków i trzasków tylko czysta muzyka.. Tak więc zależy to od wykonania przez skośnookich po prostu.. Basy wg. mnie można by spróbować trochę polepszyć - gdzieś jest po prostu filtr który wycina te częstotliwości. Nie sądzę aby był on po stronie jakiegoś scalaka..
 • #26
  eDZio
  Level 16  
  Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego modułu.
  Czy po wyłączeniu i włączeniu zasilania moduł wraca do poprzedniego stanu?
  Czyli gdy np. wyłączony zostanie w trakcie odtwarzania to po włączeniu wróci do odtwarzania tego samego utworu?
 • #27
  marti_944
  Level 28  
  Witam!

  Świetne wykonanie, naprawdę dobrze przemyślane. Brak przycisków sterowania to duży minus (nie dla Autora, tylko minus "użytkowy"), a w komponowanie ich w taki półokrągły panel byłoby niezłym wyczynem.

  W sumie to czego się uczepię to przełącznik - trochę tu nie pasuje - taki wystający kulfon ;).
  W ogóle bardzo mnie zaskoczyła cena - spodziewałem się, że z 80zł takie coś kosztuje... a tu 20zł! Bardziej się to opłaca niż np. taki Yampp.
  Można by to wykorzystać do urządzeń stacjonarnych - np. dodatek do odtwarzacza CD.

  Ciekawią mnie dwie kwestie - czy to potrafi odtworzyć pliki *.wav, bądź innego formatu, czy tylko *.mp3 ?
  I druga sprawa - czy przyciskami na obudowie da się tylko zmieniać głośność i przerzucać całe utwory, oraz pauzować/uruchamiać odtwarzanie ?

  Pozdrawiam, gratuluję udanej konstrukcji! \m/ :)
 • #28
  byrrt
  Level 21  
  eDZio wrote:
  Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego modułu.
  Czy po wyłączeniu i włączeniu zasilania moduł wraca do poprzedniego stanu?
  Czyli gdy np. wyłączony zostanie w trakcie odtwarzania to po włączeniu wróci do odtwarzania tego samego utworu?

  Tak właśnie jest..

  marti_944 wrote:
  czy przyciskami na obudowie da się tylko zmieniać głośność i przerzucać całe utwory, oraz pauzować/uruchamiać odtwarzanie ?

  Tak właśnie jest. Pełną funkcjonalność mamy tylko z pilota. Co do plików *.wav nie sprawdzałem a nawet na stronie DX tego nie piszą ;)

  Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

  Po raz enty dostaje pytanie odnośnie linku do strony DX z odtwarzaczem i nawet odpowiadam, ale część z Was ma nieaktualne adresy e-mail w profilach więc wiadomości do mnie wracają.. Nie korzystam z systemu wiadomości elektrody tak więc pytając proszę mieć aktualny e-mail w swoim profilu!
 • #29
  Marico
  Level 20  
  Mam pytanie dot. tego modułu, czy nadaje sie on do sluchania długich (czasowo) plików mp3,
  tzn. czy możliwie szybko "przewija" wewnątrz pliku, np, można w miare szybko przeskoczyć do
  czasu 0:15:00 (15 minuta) w pliku o długości 30 minut?
  Czy po powrocie zasilania odtwarza ten sam plik od początku czy dokładnie od miejsca (czasowo) gdzie przerwano?
 • #30
  Linksystem
  Level 2  
  Powiem tak mi się to podoba można by było jakieś sterowanie ręczne zrobić ale to jest nie zła zabawa co innego jak by było nie przylutowane na stale sw. szkoda ale mi sie i tak podoba wykonanie.


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Słowotok i na dodatek z błędami.
  (dj-MatyAS)