Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT 6650 - Uszkodzony drugi kanał.

07 Wrz 2012 20:28 1230 2
  • Poziom 15  
    Witam. Kupiłem okazyjnie oscyloskop DT 6650. Musiałem przeczyścić mu potencjometry dla dolnego kanału. Po złożeniu urządzenia, dolny kanał nie działa.
    Właściwie działa, ale inaczej niż kanał pierwszy.
    Po włożeniu sondy do kanału 1 i dotknięciu palcem końcówki sondy, pojawia się sinus ( oczywiście po odpowiednim ostawieniu opóźnienia ) Amplituda tego sygnału zmienia się stopniowo, wraz z przełączaniem V/DIV na mniejsze zakresy. Tak jest na kanale 1.
    Natomiast na 2 kanale jest tak ;

V/div -
    5m, 10m, 20 m, przebieg ma kształt zbliżony do sinusa, ale z obciętymi wierzchołkami. Amplituda na połowę ekranu.

50m, 0.1, 0,2 --- gładki sinus, ale o bardzo małej amplitudzie.

0.5 , 1 , 2 ,5 -- ledwo widoczny sinus- niemalże prosta linia.

Poprawiłam kilka lutowań w obrębie 2 kanału, ale nic. Gdzie szukać problemu ?

Posiadam schemat, ale w formie elektronicznej i z tych kawałków na ekranie trudno mi ułożyć pełny obraz schematu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Po pierwsze czy możesz przełożyć wkładki/kanały między sbobą? Jeśli tak i przyniesie to pożrządany sukces to znaczy, że uszkodzenie jest w obrębie wkładki.
    Inna metoda polega na tym by na oba kanały podać zero przy identycznych ustawieniach wzmocnienich. Następnie mirzysz bliźniacze napięcia w obu kanałach. Skoro oba kanały są takie same to i napięcia na poszczególnych odpowiadających sobie elementach powinny być takie same! To co opisałeś wygląda jak uszkodzenie jednej z gałęzi wzmacniacza w torze wejściowym. Ewentualnie gdzieś jest uszkodzony potencjometr od przesunięcia przebiegu co skutkuje przesunięciem punktu pracy wzmacniacza. Tak czy owak metodą "na bliźniaka" dojdziesz gdzie jest feler. Schemat będzie jedynie pomocny przy odszukaniu fizycznego położenia "bliźniaków". A z tym lutowaniem na oślep to daj spokój. Jeszcze coś uszkodzisz.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź. Problem rozwiązany. W module wejściowym ukruszył się jeden drut, który łączy moduł z płytką. Doszedłem do tego właśnie mierząc napięcia na obydwu blokach. Na płytce były identyczne dla obu kanałów. Dopiero po wejściu do modułu z przełącznikami obrotowymi, napięcia były inne.