Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczytanie częstotliwości z oscyloskopu

07 Wrz 2012 20:29 7965 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Przy następujących ustawieniach oscyloskopu:
    TIME/DIV: 2mS
    VOLTS/DIV: 1v

Podłączyłem sondę do pewnego zegara taktującego i otrzymałem taki wykres:

Jak odczytać częstotliwość ? Z jakiego wzoru tutaj to wyprowadzić ? Jeden takt zegara, to 9.5 przedziałek na wykresie.

I mam jeszcze 1 pytanie, dlaczego na wyświetlaczu oscyloskopu pozostawiane są smugi takie jak ta zaznaczona na poniższym obrazku ? Pojawiają się one okresowo na przebiegu, dlaczego ?

• Poziom 38  
    Ja tam widzę że jeden okres to 4 działki (albo troszkę mniej niż 4), a nie 9,5.
    Tak więc okres T=4 x 2ms=8ms
    f=1/T - wylicz sobie sam.
    Smugi/ - to nie smugi, to wyświetlenie przez oscyloskop zbocza przebiegu prostokątnego. Ten generator, (jak każdy inny) którego przebieg oglądasz ma skończony czas przełączania ze stanu niskiego na wysoki i odwrotnie (czas narastania/opadania). Dlatego na oscyloskopie to nie jest niewidoczna linia pionowa ale nieco skośna - i tylko od szybkości oscyloskopu zależy czy ją wyświetli czy nie.
  • Poziom 34  
    Jeśli znasz okres przebiegu to częstotliwość łatwo obliczysz.
    Jak nie chce ci się szukać wzoru w sieci ani nie pamiętasz już go ze szkoły
    to ci go podam.

f=1/T
  • Poziom 38  
    Aha, no i jeszcze temat:
    a nie
    Odczytanie częstotliwości z oscyloskopa
    popraw bo podpadniesz :D
  • Poziom 9  
    wiertacz napisał:
    Jeśli znasz okres przebiegu to częstotliwość łatwo obliczysz.
    Jak nie chce ci się szukać wzoru w sieci ani nie pamiętasz już go ze szkoły
    to ci go podam.

f=1/T

marekzi napisał:
    Aha, no i jeszcze temat:
    a nie
    Odczytanie częstotliwości z oscyloskopa
    popraw bo podpadniesz :D

Zrobione :)

Ale nadal coś nie bangla mi z tym, bo... po pierwsze jak wyznaczyłeś, że 1 takt zegar to tylko 4 działki ?

Ja "moje 9.5 działki wyznaczyłem" tak jak to zaznaczyłem na powyższym zdjęciu. Gdzie zrobiłem błąd ?

Dalej, gdybym miał podstawić $$T=8ms=0,008s$$ dla wzoru tj. f=1/T, to wyjdzie mi $$f=1/0,008 = 125Hz$$. Dobre obliczenia ?[/tex]
  • Poziom 35  
    Działka to nie jest to, co zaznaczyłeś, działka ma pięć takich małych pól! Ja z kolei widzę tam przebieg wysoki przez 2 działki i niski przez kolejne dwie - stąd kolega powyżej wziął okres 8ms.

Dodano po 2 [minuty]:

Działka (DIV) to taki prostokąt, w którym znajdują się te podziałki, które Ty nazwałeś działkami. Warto ustawić sobie wykres tak, by zaczynał się na początku działki - wtedy odczytujesz ilość wypełnionych działek, oraz część, licząc te "subdziałki" na podziałce.

Dodano po 1 [minuty]:

Obliczenia przeprowadzone dobrze.
  • Poziom 34  
    Włącz podświetlenie skali, będziesz widział 4 działki i jest tam przesuw poziomy przebiegu żeby było łatwiej określić ilość działek.
  • Poziom 35  
    Mam nadzieję, że to pozwoli Ci rozwiązać wszelkie trudności w zrozumieniu tego zadania;

Oczywiście skrajna prawa zielona kreska powinna iść wzdłuż osi pionowej, ale tak wyszło na zdjęciu...
  • Poziom 32  
    Działḱa to ten kwadracik - małe kreseczki dzielą tak określoną jednostkę na 5. Ale nastawy oscyloskopu dotyczą skali wyznaczonej kwadratami/prostokątami. Okres sygnału to czas w którym sygnał się powtarza, a więc wraca do wartości początkowej zarówno w kwestii samej wartości sygnału jak i jego narastania/opadania i kolejnych pochodnych. Czyli dla sygnału prostokątnego mierzymy od zbocza narastającego do narastającego lub od opadającego do opadającego, ale nie pomiędzy różnymi zboczami.