Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta kompakt II 15/24i

andrefff 08 Sep 2012 00:21 7026 35
Bosch
 • #1
  andrefff
  Level 36  
  Witam mam problemy z moim kotłem. Mianowicie po dłuższym użytkowaniu c.w.u kocioł się wyłącza i sam już się ponownie nie uruchomi, wymaga zresetowania. Przy normalnym korzystaniu z c.w.u tj. kilka minut ten objaw nie występuje. Problem drugi jest taki, gdy korzystam z okapu kuchennego, a w tym czasie chodzi kocioł, to pomieszczenie w którym wisi Beretta jest całe zaparowane. Okap i kocioł korzystają z tego samego komina ale osobnych kanałów oczywiście. Doradźcie co z tym zrobić.
 • Bosch
 • #2
  -west
  Heating systems specialist
  andrefff wrote:
  gdy korzystam z okapu kuchennego, a w tym czasie chodzi kocioł, to pomieszczenie w którym wisi Beretta jest całe zaparowane. Okap i kocioł korzystają z tego samego komina ale osobnych kanałów oczywiście. Doradźcie co z tym zrobić.

  To sobie już odpowiedziałeś. Zakaz posiadania wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu (mieszkaniu, domu, czegokolwiek) gdzie jest kocioł atmosferyczny. Kominiarz nie pozwoli ci na żadną wentylację mechaniczną nawet przy każdym innym urządzeniu gazowym. U mnie byś dostał zakaz eksploatacji do momentu pozytywnej opinii kominiarskiej. Tak dla zdrowia.
 • Bosch
 • #3
  andrefff
  Level 36  
  Przecież wcale nie napisałem, że obydwa urządzenia są w tym samym pomieszczeniu, skąd takie przypuszczenia ?
 • #4
  -west
  Heating systems specialist
  A ja Ci nie napisałem ze w tym samym pomieszczeniu. Napisałem Ci ze w CAŁYM mieszkaniu lub domu nie może być wentylacji mechanicznej. Nie ma znaczenia że w kuchni masz okap a w łazience kocioł. W całym.
 • #5
  andrefff
  Level 36  
  Możesz podać jakąś podstawę prawną, bo jeżeli tak jest jak mówisz to 99% domów posiadających ogrzewanie kotłem atmosferycznym powinno być wyłączone z użytkowania.
 • #6
  -west
  Heating systems specialist
  99% nie ma wentylacji mechanicznej bo zabrania jej prawo budowlane
  99% ma okap w domu, bo chyba o to ci chodzi
  99% ma okap z wentylatorem NIE podlaczonym do kanalu wentylacyjnego tylko ma np zamontowane filtry węglowe. Tego nikt nie zabroni.

  Czy łapiesz wywód. Bo chyba nie zrozumieliśmy sie na początku.
 • #7
  andrefff
  Level 36  
  Zrozumieliśmy się wyśmienicie, dlatego prosiłem Cię o podanie podstawy prawnej, rozporządzenia, bo w Prawie Budowlanym nie ma o tym ani słowa.
  Ale już znalazłem
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

  z dnia 12 kwietnia 2002 r.

  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

  (Dz. U. Nr 75, poz. 690; zm.: Dz. U. z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156, z 2008 r. Nr 201, poz. 1238 , z 2009 r. Dz. U. Nr 56 poz. 461 1)

  Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
  10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

  Tak, że proszę Cię Kolego nie wprowadzaj nikogo w błąd, bo to niczemu nie służy, a wprowadza niepotrzebny zamęt. Pozdrawiam
 • #8
  -west
  Heating systems specialist
  No właśnie. To umiemy czytać ze zrozumieniem? Wentylacja zrownowazona lub nadcisnieniowa dotyczy twojego mieszkania? Rozumiesz pojęcia?
 • #9
  andrefff
  Level 36  
  Punkt 10 mówi o pomieszczeniach w których zastosowano wentylację zrównoważoną lub nadciśnieniową, u mnie takiej nie ma więc dotyczy mnie punkt 9 który mówi o pomieszczeniach, a nie o całym mieszkaniu czy domu, tak więc to Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
 • #10
  -west
  Heating systems specialist
  Zacięty chłop. Wyszukam ci zalecenia kominiarskie o gospodarce powietrznej obiektów ale potem bo na razie urodził mi się syn i nie mam do tego głowy. Pozdrawiam

  Aaaa, to gratulacje od moderacji :D . Teraz trzeba opić :D[color=green][/color]
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Przepis ten dotyczy całego mieszkania. Czerpnia powietrza zapewne nie wykonana. Dlatego nie wolno stosować wentylacji mechanicznej, bo właśnie tego to dotyczy :)
  Nie falandyzuj prawa. Jak chcesz się zatruć, to się truj, tylko czemu mają cierpieć twoje dzieci ?
 • #12
  andrefff
  Level 36  
  Ależ Kolego ja nawet nie mam zamiaru falandyzować prawa. Po prostu szukam takiego rozporządzenia, ustawy czy czego tam jeszcze który zabrania stosowania wentylacji mechanicznej w mieszkaniach z kotłami gazowymi, jeżeli posiadasz jakiś namiar na to co mnie interesuje to proszę Cię wstaw linka na forum, z chęcią poczytam.
 • #14
  andrefff
  Level 36  
  Czytać potrafię i jak Szanowny Kolega zauważył całe to rozporządzenie dokładnie przeczytałem już wcześniej, jak jednak Kolega wie ludzki wzrok doskonały nie jest, umysł bywa ulotny, dlatego też bardzo proszę o podanie mi chociaż paragrafu w którym jest o tym napisane, punkt już znajdę.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • #15
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Proszę:
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
 • #16
  -west
  Heating systems specialist
  Nie można i TYLE! Nie można. Dlaczego ktoś musi cię przekonywać? Zrób uprawnienia i tam cię nauczą. My po takich malkontentach jeździmy na ekspertyzy po zatruciach tlenkiem.

  Tu masz opinie kominiarską Komendy głównej Państwowej Straży Pożarnej na stronie rządowej.
  Beretta kompakt II 15/24i

  Quote:
  Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

  Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
  Jak zapobiegać zatruciu?

  Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

  Pamiętaj aby:
   uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego
  z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
   nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
   przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby,
   dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku
   użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania zgodnie
  z instrukcją producenta: kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,
   stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
  w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
   w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
   systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
   często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
   rozmieścić czujniki tlenku węgla w części domu, w której sypia twoja rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu,
   nie spalaj węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji,
   nie zostawiaj samochodu w garażu na zapalonym silniku, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte
   nie bagatelizuj objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

  Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
  - ból głowy,
  - zawroty głowy,
  - ogólne zmęczenie,
  - duszność,
  - trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
  - senność,
  - nudności.
  Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera
  Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
   należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
   jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
   rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia
   wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),
  Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

  BEZPIECZNE UŻYTKOWANIE GAZOWYCH GRZEJNIKÓW WODY PRZEPŁYWOWEJ

  Gaz jest szeroko rozpowszechnionym nośnikiem energii, stosowanym powszechnie
  w gospodarstwach domowych. Szczelność instalacji gazowej jest dla każdego oczywistym warunkiem bezpiecznego użytkowania gazu, gdyż jego mieszanina z powietrzem grozi wybuchem. Większość użytkowników gazu nie wie jednak kiedy może pojawić się zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla (potocznie zwanym czadem).
  W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji.
  Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca,
  a więc w porze chłodnej. Przyczyną są zamknięte, szczelne okna. Można łatwo zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz.
  Są to:
  1) prawidłowa instalacja,
  2) stały dopływ świeżego powietrza,
  3) swobodny odpływ spalin,
  4) właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego.
  Są one przedstawione poniżej w skrócie.

  PRAWIDŁOWA INSTALACJA
  Zainstalowania lub wymiany piecyka gazowego może dokonać jedynie uprawniony specjalista, zgodnie z instrukcją producenta. Wykonywanie prac instalacyjnych i regulacyjnych przez osobę nieuprawnioną może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Takie same wymagania co do prac instalacyjnych i regulacyjnych , dotyczą kuchenek gazowych. Kuchenka powinna znajdować się jak najbliżej wywiewnej kratki wentylacyjnej, a stanowiska pracy powinny być usytuowane między oknem a kuchenką, tak, aby nad nimi następował przepływ świeżego powietrza.

  STAŁY DOPŁYW ŚWIEŻEGO POWIETRZA
  Stały dopływ świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu ma podstawowe znaczenie. Brak dopływu świeżego powietrza powoduje niedobór tlenu. Wynikiem tego niedoboru jest niezupełne spalanie i powstawanie tlenku węgla. Następuje to wówczas, gdy np. okna mieszkania są szczelnie zamknięte. Stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania jest również warunkiem niezbędnym swobodnego odpływu spalin. W związku z tym należy pamiętać, aby przed każdą kąpielą dobrze przewietrzyć łazienkę, szczelne okna były wyposażone w nawiewniki powietrza, a podczas kąpieli uchylone było okno w mieszkaniu lub lufcik. Zasłanianie kratek wentylacyjnych, zarówno nawiewnej w drzwiach do łazienki, jak i wywiewnej na wlocie do przewodu wentylacyjnego, grozi śmiertelnym zatruciem.

  SWOBODNY ODPŁYW SPALIN
  Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny. Nieszczelny komin powoduje osłabienie ciągu lub może być przyczyną przenikania spalin do sąsiadujących z nim pomieszczeń. Przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy kontrolować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrola powinna być przeprowadzona przez osoby uprawnione, a obowiązek poddania obiektu kontroli spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Warunkiem swobodnego odpływu spalin jest jednak nie tylko drożny przewód spalinowy, lecz także stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu. Nie będzie odpływu spalin, jeżeli pracujący piecyk gazowy będzie się znajdował w zamkniętym, uszczelnionym mieszkaniu. Stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym włączono piecyk gazowy, jest więc warunkiem niezbędnym do spełnienia dwóch podstawowych wymagań bezpieczeństwa - zupełnego spalania gazu i swobodnego odpływu spalin.
  Podczas kąpieli nie należy włączać wentylatora w kuchni lub w innym miejscu w mieszkaniu, ponieważ jego działanie osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego.

  DOBRY STAN TECHNICZNY URZĄDZENIA GAZOWEGO
  Urządzenia gazowe powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta. Obowiązek utrzymania wymaganego stanu technicznego urządzeń gazowych i ich udostępnienia do kontroli nakłada na użytkownika lokalu Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74 z dnia 9.09.1999r., poz. 836, § 17 ust. 1 i 2). W trosce o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny do tego obowiązku powinien się poczuwać każdy użytkownik urządzeń gazowych. Piecyk gazowy używany od wielu lat należy niezwłocznie zgłosić do kontroli. Stary, zużyty, nie czyszczony i rozregulowany piecyk gazowy zagraża życiu. Naprawa i konserwacja urządzenia gazowego może być powierzona wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia.

  Pamiętajmy !
  Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Wystarczy jedynie odrobina przezorności.
 • #17
  andrefff
  Level 36  
  mirrzo wrote:
  Proszę:
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
  -west wrote:
  Podczas kąpieli nie należy włączać wentylatora w kuchni lub w innym miejscu w mieszkaniu, ponieważ jego działanie osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego.

  I dlatego twierdzę, że nikt nie zabrania montowania w domu w którym jest ogrzewanie gazowe montowania elektrycznych urządzeń wyciągowych pod warunkiem zamontowania ich w innym pomieszczeniu niż to w którym jest zainstalowany kocioł c.o., a Wy Koledzy się upieracie, że mówię nieprawdę, choć nie potraficie podać mi kto i kiedy tego zabronił.
 • #18
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  andrefff wrote:
  mirrzo wrote:
  Proszę:
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
  -west wrote:
  Podczas kąpieli nie należy włączać wentylatora w kuchni lub w innym miejscu w mieszkaniu, ponieważ jego działanie osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego.

  I dlatego twierdzę, że nikt nie zabrania montowania w domu w którym jest ogrzewanie gazowe montowania elektrycznych urządzeń wyciągowych pod warunkiem zamontowania ich w innym pomieszczeniu niż to w którym jest zainstalowany kocioł c.o., a Wy Koledzy się upieracie, że mówię nieprawdę, choć nie potraficie podać mi kto i kiedy tego zabronił.

  Albo nie chcesz, albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Inne pomieszczenie? Poczytaj o warunkach dla kotłowni i doprowadzeniu powietrza do spalania.
  Zadanie do odrobienia: jaki jest masowy grawitacyjny przepływ spalin, a jaką ma wydajność wentylator mechaniczny. Porównaj oba wyniki i zastanów się, co się będzie działo ze spalinami pracującego urządzenia po włączeniu wentylatora.
 • #19
  andrefff
  Level 36  
  Potrafię świetnie czytać, dlatego proszę o podanie przepisu zakazującego montowania okapu kuchennego z wyciągiem mechanicznym w domu z ogrzewanym kotłem z otwartą komorą spalania. Zapewniam Cię, że telefonowałem do wszystkich instytucji włącznie z PSP i spółdzielniami kominiarskimi i nikt takiego przepisu nie potrafił mi wskazać, więc może wreszcie od Ciebie się dowiem gdzie go znajdę, bo jak na razie to się dowiedziałem żeby podczas kąpieli nie używać wentylatora w mieszkaniu i z tym zgodnie z moimi obserwacjami jak najbardziej się zgadzam. Co do lekcji to nie musisz mnie przekonywać co się stanie z piłką gdy podłączę do nie wejście pompki. Tak że, jeżeli potrafisz udzielić mi odpowiedzi to mi jej udziel, a jak nie to po prostu przyznaj się do błędu.
 • #20
  Samuraj
  Level 35  
  Ja to rozumuje tak jeśli kocioł jest w kotłowni która jest częścią mieszkania to co za różnica skąd kocioł pobiera powietrze. Jeśli jest go mało w kotłowni (spali to co miał spalić) to pobierze z korytarza a jeśli tam mało to z kuchni gdzie jest wywiew mechaniczny. Ta sama zasada działa w druga stronę, jeśli będzie para w łazience i włączymy wywiew w kuchni pozostawiając otwarte drzwi (aby było szybciej) to automatycznie wywieje ją z łazienki.
  W przypadku pracy kotła nie wolno stosować wywiewu mechanicznego gdyż robi się podciśnienie w budynku a jednocześnie kocioł spala pozostały tlen. Przepis ten pewnie nie dotyczy pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie w którym istnieje osobny kanał nawiewno/wywiewny.

  W moim przypadku kocioł mieści się w piwnicy która ma osobne wejście.
  Zalecenia kominiarza było takie:
  - osobny kanał nawiewny w kominie.
  - czerpnia powietrza w ścianie fundamentowej piwnicy min Φ160
  Serwisant podczas uruchomienia kotła stwierdził iż kocioł jest z zamkniętą komorą spalania i czerpnia jest zbędna i kazał zamurować. Kanał nawiewny kazał zostawić.
 • #21
  andrefff
  Level 36  
  Kolego, ja rozumuję tak samo, szukam tylko potwierdzenia mojego rozumowania w dokumentach których nikt tu nie może przedstawić .
 • #22
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  andrefff wrote:
  Kolego, ja rozumuję tak samo, szukam tylko potwierdzenia mojego rozumowania w dokumentach których nikt tu nie może przedstawić .

  Tu nie ma co rozumować, tylko stosować wytyczne Dz.U. 75 poz. 690 z 2002 r
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
  Następnie musisz przejść do wytycznych dla kotłowni. Po części napisał:
  Samuraj wrote:
  Ja to rozumuje tak jeśli kocioł jest w kotłowni która jest częścią mieszkania to co za różnica skąd kocioł pobiera powietrze. Jeśli jest go mało w kotłowni (spali to co miał spalić) to pobierze z korytarza a jeśli tam mało to z kuchni gdzie jest wywiew mechaniczny. Ta sama zasada działa w druga stronę, jeśli będzie para w łazience i włączymy wywiew w kuchni pozostawiając otwarte drzwi (aby było szybciej) to automatycznie wywieje ją z łazienki.
  W przypadku pracy kotła nie wolno stosować wywiewu mechanicznego gdyż robi się podciśnienie w budynku a jednocześnie kocioł spala pozostały tlen. Przepis ten pewnie nie dotyczy pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie w którym istnieje osobny kanał nawiewno/wywiewny.

  A jak Ci to nie wystarcza, trudno. Strzel sobie w stopę :)
 • #23
  andrefff
  Level 36  
  Widzisz Kolego tu nie chodzi o to czy mi to wystarcza czy też nie. To co napisał Samuraj jest jak najbardziej logiczne i ja się z tym w zupełności zgadzam. Szukam tylko jasnej wykładni prawnej która określa tę sytuację. A z tego co widzę nigdzie takowej nie znajdę. I proszę nie traktować mojej pisaniny jako bicia piany, ale na zwrócenie uwagi na istniejący problem legislacyjny. Jeżeli tkwię w błędnym przekonaniu, to proszę aby ktoś mnie przekonał, że jest inaczej. Konkretnym rozporządzeniem, ustawą czy co to tam jeszcze może być. Pozdrawiam.
 • #24
  -west
  Heating systems specialist
  Dz.U. 75 poz. 690 z 2002 r
  Dział IV
  Rozdział V
  § 150
  9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

  Tu chodzi o interpretację słowa "pomieszczenie"? O to ci chodzi?
 • #25
  andrefff
  Level 36  
  Tak, oczywiście.
 • #26
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Jeżeli masz doprowadzone powietrze do kotłowni bezpośrednio z zewnątrz, można przyjąć, że to jest właśnie tylko to pomieszczenie, w którym nie wolno instalować takich wentylatorów. Osobiście jestem przeciwnikiem również i w tym przypadku.
  Jeżeli natomiast doprowadzasz powietrze do kotłowni kratką w drzwiach z sąsiedniego pomieszczenia (jest to dopuszczalne), to właśnie ono dyskwalifikuje resztę pomieszczeń z możliwości podłączenia wentylatora.
  Jak masz właśnie taki dylemat i sytuację, kup od kominiarzy świecę do zadymiania i zrób doświadczenie.
 • #27
  andrefff
  Level 36  
  Nie uważasz Kolego, że to powyżej cytowane rozporządzenie powinno jasno określać definicję pomieszczenia, bo jak dla mnie w budownictwie pomieszczenie to pomieszczenie i basta.
  mirrzo wrote:
  Jeżeli natomiast doprowadzasz powietrze do kotłowni kratką w drzwiach z sąsiedniego pomieszczenia (jest to dopuszczalne), to właśnie ono dyskwalifikuje resztę pomieszczeń z możliwości podłączenia wentylatora.

  A to już są inne pomieszczenia w świetle tego rozporządzenia.
  mirrzo wrote:
  Jak masz właśnie taki dylemat i sytuację, kup od kominiarzy świecę do zadymiania i zrób doświadczenie.

  Nie, u mnie właśnie jest osobna kratka wentylacyjna tylko do pomieszczenia w którym wisi kocioł.
 • #28
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Ze zrozumieniem: jeżeli doprowadzasz powietrze z innego pomieszczenia, to to następne zalicza się do kotłowni.
  Skoro masz nawiew z zewnątrz do swojej kotłowni (a kotłownia nie jest w kuchni), to w kuchni możesz zainstalować ten wentylator. Osobiście bym tego sobie nie zrobił i Tobie też podpowiadam: nie rób tego. Jednak jak go zobaczą kominiarze, to i tak każą go zdemontować. W budynkach wielorodzinnych zabronione jest montowanie wentylatorów w kanałach wentylacyjnych.
  Masz rozporządzenie, poczytaj i napisz co sfalandyzowałeś :)
 • #29
  -west
  Heating systems specialist
  Komentarz do PN niestety przed nowelą która wykluczała ze spisu kotły z zamkniętą komorą spalania brzmiał:

  Quote:
  W obowiązującej normie PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania
  zbiorowego i użyteczności publicznej”, zaktualizowanej w 2000 r., jednoznacznie wyeliminowano
  możliwość jednoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.
  Wyraźne potwierdzenie tego znajduje się w projekcie zmian do rozporządzenia. Powinno to
  wyeliminować spotykane czasami wykorzystywanie w pomieszczeniu kuchni lub łazienki kratek
  wywiewnych wentylacji naturalnej jednocześnie z ciągłą, mechaniczną wentylacją wywiewną.
  Współistnienie obu systemów zaburza kierunek przepływu powietrza w budynku i zmniejsza
  efektywność funkcjonowania wentylacji w budynku.
 • #30
  andrefff
  Level 36  
  -west wrote:
  W obowiązującej normie PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania
  zbiorowego i użyteczności publicznej”

  No tak tu to było jasno powiedziane tyle, że ja mam domek jednorodzinny.