Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik rolet okiennych

sylwunia35 08 Wrz 2012 05:20 8571 14
  • Sterownik rolet okiennych powstał na bazie projektu z EP 3/2010 z którego wykorzystałem schemat
    ideowy oraz zaczerpnąłem pomysł na sterowanie silnikiem lewo prawo poprzez przekaźnik.
    W moim projekcie użyłem procesora Attiny2313 zamiast Atmega8, zrezygnowałem z interfejsu RS485.
    Funkcje urządzenia:
    -jeden układ steruje jedną roletą
    -dwa przyciski do sterowania góra dół
    -dwie diody do sygnalizacji stanu urządzenia
    -miękki start góra dół (PWM)
    -zatrzymanie rolety w dwóch skrajnych położeniach (komparator analogowy)
    -po zatrzymaniu rolety przez komparator możliwy ruch tylko w przeciwną stronę
    -sterowanie pilotem RC5
    -"nauka" komend każdego sterownika (góra dół) w RC5
    -zapis rozkazów do epromu
    -programowy watchdog
    -program pisany w BASCOM
    Jak wspomniałem pracą silnika steruje przekaźnik oraz tranzystor BUZ11 w którego wpięty w obwód źródła
    rezystor pomiarowy 1 OM mierzy spadek napięcia w przypadku blokady silnika(dojścia rolety do położenia krańcowego),powoduje
    tym samym odpowiedni spadek napięcia. Napięcie to, poprzez prosty filtr dolnoprzepustowy jest podawane na wejście nieodwracające
    AIN0 komparatora wbudowanego w procesor, który porównując je z progową wartością wzorcową, ustawioną
    na dzielniku rezystancyjnym, a mierzoną na wejściu odwracającym AIN1, powoduje odpowiednie działanie automatyki. Działanie
    to sprowadza się do bezwarunkowego wyłączenia napędu rolety.W takim przypadku możliwy jest ruch rolety w przeciwną stronę poprzez
    wydania rozkazu z pilota lub naciśnięcie przycisku.
    Aby "nauczyć" sterownik rozkazów należy zewrzeć portb.6 (diody zasygnalizują ten fakt) do masy i wcisnąć na pilocie klawisz który
    ma odpowiadać za opuszczenie rolety a po sygnalizacji wcisnąć klawisz na pilocie który podnosi roletę.
    Po wydaniu rozkazu z pilota lub naciśnięciu klawisza góra lub dół, jedna z diod zacznie migać i roleta powoli zacznie wykonywać
    ruch jest to miękki start następnie dioda zacznie świecić co oznacza iż komparator zaczął pracować, od tej chwili każdy większy opór
    rolety spowoduje jej zatrzymanie. Blokowany jest rozkaz który spowodował jej zatrzymanie możliwy jest jedynie ruch przeciwny.
    Całość zmontowana jest na jednostronnej płytce drukowanej na której umieściłem wszystkie elementy urządzenia.
    Ta ze zdjęcia to pierwsza wersja gdzie "guziki" były montowane na kabelkach.
    Cały program zajmuje 98% procesora i już nie było mowy na na interfejs RS.

Sterownik rolet okiennych Sterownik rolet okiennych Sterownik rolet okiennych
    Przepraszam za jakość zdjęć ale są to jedynie fotki robocze z pierwszej testowej wersji sterownika.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Specjalizuje się w: elektronika
    sylwunia35 napisał 330 postów o ocenie 138, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Iłża. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
    Karol966
    Poziom 30  
    sylwunia35 napisał:

-program pisany w BASCOM

sylwunia35 napisał:
    Cały program zajmuje 98% procesora i już nie było mowy na na interfejs RS.

Tak to właśnie bywa z bascomem...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Karol966
    Poziom 30  
    ShowLuke napisał:
    Wytłumacz mi, (tak w wersji dla początkującego) skąd uC wie kiedy np. roleta dojdzie do końca okna ? też mierzysz prąd silnika poprzez ADC ?
    Masz mozliwość sterowania ręcznego bez rozregulowania układu ?

Ten procesor nie posiada ADC! Są sposoby pomiaru napięcia za pomocą wbudowanego komparatora jednak nie jest to już takie wygodne i proste jak przy procesorach z wbudowanym przetwornikiem AD
    Skąd 'procesor wie', że roleta dotarła do końca? Autor napisał to wyżej:
    Cytat:

rezystor pomiarowy 1 OM mierzy spadek napięcia w przypadku blokady silnika(dojścia rolety do położenia krańcowego),powoduje
    tym samym odpowiedni spadek napięcia. Napięcie to, poprzez prosty filtr dolnoprzepustowy jest podawane na wejście nieodwracające
    AIN0 komparatora wbudowanego w procesor, który porównując je z progową wartością wzorcową, ustawioną
    na dzielniku rezystancyjnym, a mierzoną na wejściu odwracającym AIN1

Na chłopski rozum - gdy silnik się zatrzyma pod wpływem obciążenia (dotarcia rolety do końca) pobierze dużo większy prąd. Większy prąd spowoduje spadek napięcia na rezystorze pomiarowym a dalej to napięcie porównane jest z innym napięciem ustawionym na stałe za pomocą potencjometru (dzielnik napięcia). Porównanie odbywa się za pomocą komparatora wbudowanego w procesor. No i stąd właśnie "procesor wie" kiedy ma zatrzymać silnik...
    sylwunia35
    Poziom 18  
    wielkie dzięki dla kolegi Karol966 za wytłumaczenie innym kolegom jak to działa, dodam że od strony mechanicznej na sznurku od rolet są umieszczone stoperki dzięki którym silnik zaczyna pobierać więcej prądu i dalej już jasne.
    Dodaje jeszcze fragment programu odpowiedzialnego za PWM i komparator.
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kassans
    Poziom 31  
    Projekt fajny wszystko upchane . Jakich silników użyłeś do podnoszenia i opuszczania rolet ?
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Przepraszam za brak zdjęć konstrukcji mechanicznej ele jest to już sprawa indywidualna i zależy od posiadanych rolet.
    Ja używam serw modelarskich wywalam całą elektronikę pozostawiam tylko silnik i przekładnie.Zresztą opis jest w EP dam pdf tego artykułu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piterek-23
    Poziom 32  
    Witam,

Czy w tym projekcie można by było "wyrzucić" obsługę pilota, a dodać sterowanie przez RS-485 (całkowite zamknij/otwórz) i przyciski (góra/dół) jak trzymam przycisk to roleta sie zwija/rozwija puszcze przycisk to roleta sie zatrzyma) ?
    Czy to zmieści się na ATTINY2313 ?
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Próbowałem podczas pisania dawać printy aby podglądać pracę programu ale po czterech już nie było miejsca mimo iż nie miałem jeszcze RC-5.
    Dużo miejsca zajmuje komparator oraz PWM.
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Karol966 napisał:
    Oto są uroki takich 'języków' programowania ;) Pisząc to wszystko w chociażby w C zmieścił byś RS-232/RS-485.

Tak to prawda choć projektując ten układ chciałem aby sterownik był jak najbardziej prosty w obsłudze i dlatego jednak RC5 to najlepsze rozwiązanie, A dzięki możliwości "nauki" komend mamy dużą elastyczność i prostotę obsługi przez przeciętnego Kowalskiego.