Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oddzielne zasilanie tranzystorów końcowych i układu sterowania.

DJ_Pawlak 08 Wrz 2012 12:29 1059 4
  • #1 08 Wrz 2012 12:29
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam

Wpadłem na pomysł zasilenia układu sterowania tranzystorami końcowymi we wzmacniaczu oddzielnym napięciem ponieważ chcę zasilić tranzystory końcowe dość dużym napięciem.

Jest to końcówka mocy Bipolar 300 Schemat: ( https://obrazki.elektroda.pl/62_1179567165.jpg ) cały układ sterowania chciałbym zasilić 2x 40V DC ,a tranzystory końcowe 2x 70V DC byłaby wspólna masa.

Jak myślicie, czy takie rozwiązanie zda egzamin ?? Przewinięcie transformatora nie est dla mnie problemem mam dostęp do rzeczy które są do tego potrzebne ;)

Pozdrawiam
    DJ_Pawlak

0 4
  • #2 08 Wrz 2012 13:23
    marekzi
    Poziom 38  

Nic z tego.
    Twój pomysł spowoduje że uzyskasz moc jak dla końcówki zasilanej z +-40V, co przy jej zasilaniu z +-70V da niewielką moc i maleńką sprawność.

Raczej odwrotnie - to by miało sens. Zasilenie stopni wstępnych (aż do MJE i BD139) wyższym napięciem pozwoliłoby uzyskać sterowanie driverów i tranzystorów końcowych wyższym napięciem co dałoby lepsze wykorzystanie zasilacza mocy/wyższe napięcie i moc wyjściową, lepszą sprawność.
    Sam tak robiłem - na trafie dowinięte dwa uzwojenia rzędu 4VAC z osobnymi prostownikami i filtrami, dołączone do napięć głównych (układ "pływający).

0
  • #3 08 Wrz 2012 13:33
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

A może da się jakoś lepiej wykorzystać napięcie zasilacza w inny sposób bez podnoszenia zasilania ??

0
  • #4 08 Wrz 2012 14:02
    marekzi
    Poziom 38  

Zrozum to, iż maksymalne wykorzystanie napięć głównych będziesz miał wtedy, gdy obcinanie amplitudy sygnału nastąpi w stopniu końcowym (drivery, albo tranzystory końcowe) jako wynik - różnica Uzas-Ucenas-Ur (Ur to spadek napięcia na rezystorach emiterowych) - a nie wcześniej. Aby to uzyskać, musisz na bazy 2SC5171/2SA1930 podać napięcie o amplitudzie zbliżonej (albo i wyższej?) od Uzas - ale jak to możliwe, jeśli układy na MJE350/340 są zasilane z Uzas? A Ty chciałbyś to zasilanie MJE jeszcze obniżyć - przecież wtedy ta amplituda będzie jeszcze niższa.
    Się nie da, "wyżej nerek nie podskoczysz".
    Sposób jest prosty jak drut - dodatkowe dwa uzwojenia kilka VAC, do każdego z nich mostek prostowniczy małej mocy i elektrolit rzędu 470mikroF, to wyjściowe napięcie kilku VDC połączasz odpowiednio do każdego napięcia głównego Uzas (szeregowo - w układzie pływającym).

0
  • #5 08 Wrz 2012 15:37
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Ok dzięki dużo się dowiedziałem dzięki Tobie :D ale chyba podniosę napięcie całego układu do 2x 70V DC.

Temat uważam za zamknięty.

0
  Szukaj w 5mln produktów