Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przy kanale K.61 MUX2 - sygnał skacze.

08 Sep 2012 17:18 1776 3
  • Level 9  
    Pojawił mi się taki nietypowy problem przy oglądaniu kanałów DVB-T.
    Posiadam antenę LOG, gdzie przewód jest podłączony bezpośrednio do anteny, a na przewodzie dopiero zamontowany wzmacniacz rurowy - na końcu zasilacz. Od roku wszystko działało poprawnie czyli w moim rejonie na Podhalu -przekaźnik Gubałówka:
    - k.26 - kanały słowackie (97%) - Namestowo
    - k. 59 - kanały słowackie (94-97%) - Namestowo
    - k.60 - MUX1 (100%)
    - k.61 - MUX2 (100%)
    Tydzień temu na k. 61 sygnał zaczął mi skakać, tj. 100% i po chwili 0%. Wszystkie pozostałe częstotliwości są OK. Sygnał stabilny i bez skoków.

Na tym k.61 nie mogę nic oglądnąć bo nawet teraz nie chce mi wyszukać kanałów. Instalacja sprawdzona - wzmacniacz rurowy oraz zasilacz - działa i jest sprawny. Na dodatek mam dwie anteny na dachu i niezależnie są poprowadzone kable do oddzielnych TV i na każdym jest to samo - k.61 skacze sygnał.

Sprawdziłem sygnał bez wzmacniacza i bez zasilacza. Kabel z anteny podłączyłem pod miernik - wzmocnienie 0V. Wszystkie wspomniane wcześniej kanały: K.26,59 i 60 oraz pojawił się dubel MUX 3 na K.45 mają mocny sygnał i nie skacze.

Sąsiad ma antenę internetową radiową - poprosiłem go aby na chwilę odłączył internet ale to też nic nie dało - dalej to samo i to na tym paśmie k.61. Już nic mi do łowy innego nie przychodzi. Jak by na wszystkich pasmach skakał mi sygnał to by było wiadomo od razu, a tu k. 61 i zonk - problem.

Proszę o radę i jakieś pozytywne rozwiązanie tego nietypowego problemu - inne kanały odbieram bez problemu !!!!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 9  
    Temat został mi rozjaśniony co do przyczyny tego nietypowego przypadku.
    Jeśli ktoś nie będzie wiedział o co w tym wszystkim chodzi to, cyt kolegę afark, który również śledził temat i uzyskał odpowiedź:

Mniemam ,ze mieszkasz w zasięgu nadajnika Gubałówka. Ale zapewne masz dobrą lokalizację i do Twojej anteny może docierać sygnał z innych okolicznych nadajników. Problem z SFN na k.61 występuje od kilku dni i ma najprawdopodobniej związek ze zwiększeniem mocy nadawania z nadajnika w Suchej Górze, bo wystąpił zaraz po tym fakcie. Prawdopodobnie padła synchronizacja między nadajnikami które nadają mux-2 w SFN na k.61 Gorlice, Przehyba, Rabka, Gubałówka). Jak wynika z wpisów na forum Emitela podobny problem zgłaszają odbiorcy w okolicach Gorlic Przehyby i Gubałówki.

Cytat: Napisał Juras
    Witam, od kilku dni problem z odbiorem MUX-2 z Przechyby. Podobno w okolicach Gorlic również. Panie Jarosławie, Czyżby znów "słynny" SFN ?
    Dodam,że na OTV Toshiba siła sygnału 100%, natomiast jakość słaba. MUX-1 działa poprawnie.

Cytat: Napisał Qb@s
    witam to samo dzieje się z Gubałówki mam podgląd z obydwu nadajników RTON Przechyba i Zakopane Gubałówka potwierdzam taki sam problem dla MUX-2, MUX-1 bez problemowo. :x

Cytat: Napisał lookos
    Chodzi mi ze miałem mux2 ale nie wiem co się stało że zniknął.Sygnał antenowy miałem na 100%,jakość sygnału podobnie. Dlaczego nie działa przez ostatnie kilka dni . Mieszkam w Bukowinie Tatrz.antenę mam skierowaną w stronę nadajnika gubałówka . Mux1 działa bez zarzutu .

Cytat: Napisał Daro1003
    Dlaczego od kilku dni niema z EC Glinik w Gorlicach odbioru mux 2 ?? mux 1 mam a 2 niema od kilku dni odbieram sygnał w Szerzynach do tej pory było wszystko pięknie czy są wykonywane jakieś prace przy nadajniku np zmniejszony sygnał ?? Pytam bo nie wiem czy szukać usterki u siebie bo przy mux 1 mam sygnał 83% i było tak samo z mux 2 dziwne że tak nagle zniknął mux 2 u mnie w Szerzynach.

Niestety Emitel milczy. Nie po raz pierwszy zresztą, gdy sa problemy z synchronizacją. Nic nie kombinuj z instalacją. Jezeli do tej pory odbierałeś to wszystko jest OK. Trzeba cierpliwie czekac na usunięcie usterki. Ja mieszkam koło Gorlic i mam tak samo. Moi sąsiedzi również. Jedynym wyjściem może być zastosowanie symetryzatora lub tłumika na k.61., aby osłabić sygnał i aby Twoja antena nie wyłapywała sygnału także z innych nadajników.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 1  
    Witam. U mnie tez brak sygnalu z mux2 w rejonie szaflar z nadajnika przehyba od 5 wrzesnia.
  • Level 9  
    13.09.2012r na Podhalu skakanie sygnału ustało - odbiór wrócił i jest stabilny bez jakichkolwiek ingerencji w ustawienie anteny.
    K.61 w pełnym zakresie 100% dokładnie tak jak miałem przed pojawieniem się tego problemu.
    Z tego co wiem to przy przekaźniku dokonano jakiejś synchronizacji odbioru sygnału - nie podano z jakich przyczyn ta synchronizacja była robiona.