Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka podczerwieni - detektor przejścia.

08 Wrz 2012 18:49 2340 3
 • Poziom 11  
  Witam!

  Mam problem ze zrobieniem bramki na podczerwień. Używam do tego diody ir, a jako odbiornik fototranzystor. Z założenia układ ma działać w ten sposób, że przy podaniu światła na fototranzystor na wyjściu układu ma być "1", a gdy przerywam dostawę światła przełącza się na "0", a dalej te sygnały odpowiednio interpretuje w przerwaniach mikrokontrolera. Dioda i odbiornik są oddalone od siebie ok 3cm i znajdują się w rurce, więc jest minimalna ilość światła zewnętrznego. Próbowałem i modyfikowałem układ i o ile "1" udało mi się uzyskać bez problemu to z "0" nie wiem co zrobić.

  Oto układ, który znalazłem:

  Bramka podczerwieni - detektor przejścia.

  Zamiast diody LED podpinam się do nóżki przerwania.
 • Poziom 30  
  Emiter tranzystora podłącz przez opornik (np 10k) do masy i podepnij mikrokontroler pomiędzy emiterem tranzystora a tym rezystorem (diodę LED całkiem usuń). Rezystor 560Ohm przy kolektorze tranzystora zmniejsz na 100Ohm. Ewentualnie zamiast rezystora 10k przy fototranzystorze zmień na większy (przetestuj kilka-kilkanaście razy większy).
 • Poziom 35  
  Cały problem polega na tym, że promieniowanie podczerwieni jest nie modulowane. Zawsze wtedy, przy "najmniejszej okazji" będą występować przekłamania w działaniu. Bardzo trudno jest zrobić poprawnie działające łącze podczerwieni gdy sygnał nadawany jest nie zmodulowany. Sam się na to nabrałem, bo wydawało się że układ będzie prostszy. W końcu powróciłem do "klasyki", i powstał ten układ:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2233664.html
  Działa bez zarzutu, będzie także dobrze działał przy odległościach rzędu 3 cm.
 • Poziom 11  
  Mam teraz wg takiego schematu:

  Bramka podczerwieni - detektor przejścia.

  I jest "0" i "1" na mniej więcej odpowiednich poziomach i nawet widzi przelatującą kulkę rzuconą z ręki. Problem jest przy prędkości ok 100m/s. Zero reakcji jest. Przerwanie mam ustawione na zbocze opadające.