Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niemiecka firma wprowadzi elektrownie wiatrowe z drewna

panlis2010 08 Wrz 2012 19:41 4227 11
  • Niemiecka firma wprowadzi elektrownie wiatrowe z drewna Wieki temu ludzkość zaczęła wykorzystywać drewno jako budulec do wznoszonych przez siebie konstrukcji, które następnie jako jego główne źródło zostało zastąpione przez stal i aluminium. Firmy zajmujące się stawianiem elektrowni wiatrowych korzystają zwykle ze stali, jednak wkrótce może się to zmienić, a przynajmniej zdaniem pewnego niemieckiego producenta turbin.

TimberTower, bo taką nazwę nosi wspomniana firma, postanowiła odmienić oblicze przemysłu, upowszechniając swoją wizję produkcji energii siła wiatru, opartą na prymacie drewna. Projekt, zgodnie z którym odbywa się produkcja zakłada wykorzystanie drewna w tworzeniu takich części jak maszty i płyt do ścian i podłóg. Powstałe panele są następnie wzbogacane o elementy plastykowe, chroniące je przed działaniem warunków atmosferycznych.

Firma TimberTower swoje największe nadzieje pokłada w znacznym ograniczeniu kosztów budowy elektrowni wiatrowych wskutek użycia w ich konstrukcji drewna. Według jej wyliczeń w przypadku budowy elektrowni 100-metrowej, możliwe jest zaoszczędzenie ok. 300 ton stali. Ponadto zastosowanie drewna ułatwi stawianie wież o wysokości dochodzącej do 200 metrów, co przy obecne używanych materiałach jest praktycznie niemożliwe.

Jak zauważają przedstawiciele TimberPower, dzięki zastosowaniu drewnianych elementów znacznie łatwiej będzie je transportować w miejsce przeznaczone pod budowę wieży, której średni czas ukończenia wyniesie tylko 2 dni.

Źródło: Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    panlis2010
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
    panlis2010 napisał 518 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
    Ture11
    Poziom 36  
    panlis2010 napisał:

Jak zauważają przedstawiciele TimberPower, dzięki zastosowaniu drewnianych elementów znacznie łatwiej będzie je transportować w miejsce przeznaczone pod budowę wieży, której średni czas ukończenia wyniesie tylko 2 dni.

Tak, najlepiej od razu wyznaczyć miejsce pod konstrukcję, wyciąć pobliski las i mamy darmowy budulec oraz... większą efektywność - w końcu wycięcie pobliskiego lasu na pewno zmniejszy opory dla wiatru! ;-)
    LA72
    Poziom 40  
    Tylko pogratulować ekologii i zgody z naturą.
    Swego czasu jeden kraj z UE robił bariery ochronne przy drogach z drewna.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Matheu
    Poziom 22  
    panlis2010 napisał:
    Projekt [...] wykorzystanie drewna w tworzeniu takich części jak maszty i płyt do ścian i podłóg.
    Powstałe panele są następnie wzbogacane o elementy plastykowe, chroniące je przed działaniem warunków atmosferycznych.

czyli są elementy drewniane (słupy, podłogi) i każdy z nich będzie okryty plastikową obudową czy matą.
    Pełne "eko" :lol:
    No, ale za to firma ma darmową reklamę w mediach...
    timo66
    Poziom 23  
    Tu chyba bardziej chodzi o to że żelazo nie wyrośnie , tak jak drzewo. Przy nowo posadzonym drzewie bilans co2 teoretycznie maleje, przy stali zawsze jest na +.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    a_noob
    Poziom 22  
    .sk napisał:
    timo66 napisał:
    Tu chyba bardziej chodzi o to że żelazo nie wyrośnie , tak jak drzewo. Przy nowo posadzonym drzewie bilans co2 teoretycznie maleje, przy stali zawsze jest na +.
    Tu chodzi o to, że to co EKO to się lepiej sprzeda.

Myślę że i tak największe znaczenie będzie miała cena w tym przypadku. Ale jeżeli o eko chodzi to w pełni zgadzam się z timo66.
    koczis_ws
    Poziom 27  
    Tja ... najlepiej z lipy :D
    A tak na poważnie to myślę, że najlepszym tworzywem byłby bambus.
    Widziałem w Chinach takie rusztowania z bambusa jakich nie dało by się zrobić ze stali. Do tego bambus rośnie bardzo szybko.
    rafbid
    Poziom 32  
    panlis2010 napisał:
    Ponadto zastosowanie drewna ułatwi stawianie wież o wysokości dochodzącej do 200 metrów, co przy obecne używanych materiałach jest praktycznie niemożliwe.
    Jakoś niechce mi się w to wierzyć z tego co wiem to najwyszy budynek z drewna ma 16 pięter.
    H3nry
    Poziom 31  
    rafbid napisał:
    panlis2010 napisał:
    Ponadto zastosowanie drewna ułatwi stawianie wież o wysokości dochodzącej do 200 metrów, co przy obecne używanych materiałach jest praktycznie niemożliwe.
    Jakoś niechce mi się w to wierzyć z tego co wiem to najwyszy budynek z drewna ma 16 pięter.

Budynek to co innego ,oto prosty przykład konstrukcji drenianej :Link