Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alton 80, wymiana głośników, proszę o porady dla uzyskania lepszego brzmienia.

wawrzyc 08 Wrz 2012 21:22 3186 29
  • #1 08 Wrz 2012 21:22
    wawrzyc
    Poziom 12  

Posiadam kolumny głośnikowe Alton 80. Brakuje w nich głośników niskotonowych oraz zwrotnic. Kolumny otrzymały nowe zawieszenia w głośniku średnio tonowym - oczywiście oryginalne (pianka) oraz głośniki wysoko tonowe (GDWT 9/80 - wymagało to drobnego przerobienia otworu obudowy przy okazji udało się zasłonić je oryginalną maskownicą).

Problem polega na tym: Jaki zakupić głośnik niskotonowy?

Ja wybrałem W.STX.10.2.400.8.F.S.MC ze względu na parametry:
    Fs - 31Hz
    qts - 0,33

Uważam, że przy dobrym strojeniu kolumn oraz dobrze wykonanej zwrotnicy jestem w stanie uzyskać dość niską częstotliwość graniczną tego głośnika. Chcę aby bas był głęboki a głośnik niskotonowy schodził jak najniżej.

Interesują mnie również inne propozycje, nie ukrywam, że lepiej te tańsze od mojej. Kolumny mają współgrać z zmodyfikowanym Radmorem 5412.

Proszę o pomoc aby kolumny grały jak najlepiej a nie o krytykę: Wyrzuć i kup inne. Kolumny muszą być te ponieważ ma to być zrobione do szkoły w której się uczę, na ocenę. Ja używam innych kolumn oraz innego wzmacniacza, nie będę tego słuchać w domu.

Obudowy zostaną na nowo obite fornirem a przody raczej wykonane z nowej płyty oraz obite skajem, aczkolwiek skaj to nie moment na teraz i nie wiadomo czy nastąpi. Dlatego poszukuję głośników które mogą pracować w tej obudowie.
    Oczywiście dostaną nowe Bass reflexy oraz wygłuszenie no i oczywiście zwrotnicę.

• Megger
  • #2 08 Wrz 2012 22:05
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Obudowę projektuje się pod konkretny głośnik. Nie ma sensu pakować tego głośnika, do obudowy projektowanej dla innego przetwornika. Chcesz aby było najlepiej ? Przewróć je do stanu oryginalnego.
    Łatwiej zaprojektować nową kolumnę, niż przerabiać istniejącą. W trakcie projektowania zwrotnicy wydasz więcej, niż to wszystko warte.

• #3 08 Wrz 2012 22:26
    wawrzyc
    Poziom 12  

Uważasz, że GDN 25/60 lub GDN 25/80 bez dodatkowego strojenia zagra lepiej niż z przeróbką którą zaproponowałem? Mówiłem - muszę doprowadzić tą kolumnę do dobrego stanu, nie inną. A więc jaki głośnik zamontować? Oryginalnego Tonsila? Zwrotnicę i tak muszę wykonać ponieważ nie posiadam oryginalnej do Altona 80.

Części do wykonania zwrotnicy posiadam, to nie jest większy problem ani koszta dla mnie. Jedynymi kosztami są przetworniki. Brakuje tylko niskiego tonu. Oraz nowych bass reflexów do zestrojenia.

Co do wartości kolumny to nie buduję jej dla korzyści materialnych, mówię chodzi o dobrą ocenę z przedmiotów zawodowych.

• Megger
  • #4 08 Wrz 2012 22:40
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wawrzyc napisał:
    . A więc jaki głośnik zamontować? Oryginalnego Tonsila?
    Tak. GDN 25/60/1. Nic innego.
    wawrzyc napisał:
    Zwrotnicę i tak muszę wykonać ponieważ nie posiadam oryginalnej do Altona 80.

Części do wykonania zwrotnicy posiadam, to nie jest większy problem ani koszta dla mnie.
    Umiesz zaprojektować ją od nowa ? To nie jest takie proste i nie wystarczy jeden zestaw elementów. Schemat oryginalnej jest dostępny, więc wystarczy tylko zlutować elementy. https://obrazki.elektroda.pl/29_1259307010.jpg
    wawrzyc napisał:
    chodzi o dobrą ocenę z przedmiotów zawodowych.
    No właśnie. Jeśli zrobiłbyś tak jak chcesz, miałbyś głośnik niskotonowy kompletnie nie dobrany do reszty przetworników. Ten zły dobór, trzeba by "poprawiać" zwrotnicą. Jej projekt zająłby dużo czasu i środków nabywczych.
    wawrzyc napisał:
    Uważasz, że GDN 25/60 lub GDN 25/80 bez dodatkowego strojenia zagra lepiej niż z przeróbką którą zaproponowałem?
    Uważam że kolumna jest zaprojektowana pod konkretne przetworniki i to z nimi zagra najlepiej.

• #5 08 Wrz 2012 22:48
    wawrzyc
    Poziom 12  

Dobrze, zróbmy inaczej. Zaskoczę Cię, ale chodzi też w sumie aby naprawa tych głośników nie skończyła się tylko na wymianie ich na oryginały. Jestem w stanie zbudować zwrotnicę zestroić wszystko z pudłem, mam do tego sprzęt pomiarowy. Zajmuję się tym od jakiegoś czasu, ze względu na budowę kolumn DIY. Po prostu potrzebujemy opinii kogoś innego jaki przetwornik użyć, chcemy aby kolumna zagrała nisko. Dla mnie wybór padł na STX ze względu na cenę oraz jakość tych głośników, posiadam kolumny (DIY, białe malowanie na połysk, MDF) na stx GDN 17-80-4 i chwalę sobie te głośniki. Bedze to pracowało z 5412 z przebudowanym przedwzmacniaczem mocy oraz stopniem końcowym. Tworzenie kolumn oraz ich strojenie to dla nas zabawa po szkole, a więc nie psujmy jej ;) A może uda się nam osiągnąć z tego przestarzałego Altonka coś więcej o fajnym wyglądzie i czystszym dzwięku? Warto próbować :)

Posiadam aparaturę do zmierzenia spl dla danych częstotliwości, moduł impedancji również nie jest problemem. Cewki jestem w stanie nawinąć sam.

• #6 08 Wrz 2012 22:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jeśli się zajmujecie kolumnami, to czemu łamiecie dwie podstawowe zasady ich budowy ?
    1. Obudowę dobiera się do głośnika, nie odwrotnie.
    2. Głośniki w kolumnie muszą być dobrane do siebie.

wawrzyc napisał:
    chcemy aby kolumna zagrała nisko.
    Chcecie subwoofer czy kolumny ? Kolumna ma grać pełnym pasmem. Pasmo Altonów zaczyna się od 40Hz, to w cale nie tak wysoko.
    O ile pamiętam, to obudowy mają 45 litrów netto i strojenie trochę niżej jak 40Hz (nie jestem pewien ale coś mi kołacze 37). Myślę, że niżej tym STXem nie zejdzie.
    wawrzyc napisał:
    A może uda się nam osiągnąć z tego przestarzałego Altonka coś więcej o fajnym wyglądzie?
    Oryginalne Altony, grają całkiem nieźle. Ja osobiście nie widzę potrzeby w ich przerabianiu.
    wawrzyc napisał:
    Posiadam aparaturę do zmierzenia spl dla danych częstotliwości, modół impedancji również nie jest problemem. Cewki jestem w stanie nawinąć sam.
    Próbować zawsze możesz, ale ja osobiście wątpię.

• Megger
  • #7 08 Wrz 2012 23:02
    wawrzyc
    Poziom 12  

Źle się wyraziłem, chodzi o dolną granicę a nie o pasmo.

Uważam, że przetwornik nadaje się do tego litrażu kolumny, można ją tam zastosować. Planuję pasmo od około 30Hz. Wiem, że jeśli chciałbym zejść niżej potrzebny jest większy litraż.

Sytuacja jest taka, że chcemy odrestaurować taką kolumnę, a brak nam przetworników do niej, dlatego dobieramy odwrotnie.

Uważam, że Alton to pewna pomyłka która nie była dobrze zestrojona.
    Parametry qts, ebp dla głośnika GND 25/60/1 w sumie mówią o zastosowaniu go w obudowie zamkniętej.

O ile się nie mylę 37Hz to Altus 200.

• #8 08 Wrz 2012 23:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wawrzyc napisał:

Sytuacja jest taka, że chcemy odrestaurować taką kolumnę, a brak nam przetworników do niej, dlatego dobieramy odwrotnie.
    No właśnie. Jeśli chcesz odnowić, zrób jak w oryginale. Przeróbki rzadko kiedy się udają. O ile na przykład Altusy 75/110/140 łatwo przerobić i poprawić, o tyle Altony/Mildtony są nieźle zaprojektowane i przerabianie ich, jest stratą energii, czasu i pieniędzy.
    wawrzyc napisał:
    Uważam, że Alton to pewna pomyłka która nie była dobrze zestrojona.
    Parametry qts, ebp dla głośnika GND 25/60/1 w sumie mówią o zastosowaniu go w obudowie zamkniętej.
    To właśnie świadczy o dobrym projekcie. Głośnik, który teoretycznie nie powinien tu grać, gra i to całkiem dobrze.
    wawrzyc napisał:

Źle się wyraziłem, chodzi o dolną granicę a nie o pasmo.
    Dolna granica, leży na pewno znacznie niżej niż to 40Hz.
    wawrzyc napisał:
    Planuję pasmo od około 30Hz
    Dla tego STXa chcesz mieć pasmo +-3db od 30Hz ? Czarno to widzę.

• #9 08 Wrz 2012 23:13
    RADMOR_MAN
    Poziom 17  

Mam Altony i myślę, ze moge się trochę wypowiedzieć w temacie. Gdn 25/60 jest naprawdę ok, polecam tylko wymienić szmatę na porządne wytłumienie, różnica jest naprawdę słyszalna. Powinniśmy dążyć do zachowania oryginalności takich kolumn jak Altony, gdyż jest coraz mniej dobrze zachowanych egzemplarzy. Uważam za bezsensowne ładować glośnik, który jest 2cm na średnicy większy i nie będziesz mógł zastosować oryginalnego pierścienia -> zepsujesz ich wygląd, a poza tym gdm i gdwt też maja ograniczone możliwości , i tak nie uzyskasz potężnej głośności, a gwarantuję, że oryginalny gdn w tej obudowie gra naprawdę przyjemnie i całkiem mocno. Może jestem uparty, ale uważam, że tych kolumn po prostu nie można przerabiać, bo możemy im tylko zaszkodzić. Jak byłem młodszy też próbowałem kombinacji na swoich altonach i szybko wróciłem do oryginału. I na przyszłość nie musisz nas zaskakiwać swoim super sprzętem pomiarowym ;)

• #10 08 Wrz 2012 23:13
    wawrzyc
    Poziom 12  

To co w takim razie proponujesz, jaki przetwornik, proszę nie orginał. Ja uważam to za klapę i nie chcę tworzyć takiej klapy jak była. Rozumiem, że jedynym wyjściem dla Was jest stworzenie oryginalnej kolumny, tak?

Uważam, że należy użyć przetwornika który ma odpowiednie parametry do tego pudła. Jaki takim jest? Sami doszliśmy do tego, że orginał nie posiada idealnych parametrów do tej konstrukcji. Wpływ BR w tej konstrukcji nie ma żadnego zastosowania, gdy zamkniemy obudowę nie poczujemy większej różnicy. Zakres 100HZ do 180. Zostanie podbity przez BR a bas w tym zakresie nie jest zbyt ciekawy (dudnienie).

• #11 08 Wrz 2012 23:30
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Jeśli chcesz coś takiego czynić to zacznij od części teoretycznej, zasymuluj głośnik w tej obudowie i z tymi tunelami. Porównaj symulację z oryginalnym głośnikiem, czyli GDN 25/60/1. Poprawić w kolumnie możesz jak już wspomniano tłumienie, ewentualnie sztywność obudowy. Jeśli chcesz pogłębiać wiedzę w zakresie budowy kolumn to skoncentruj się nad inną koncepcją niż dodawanie "obcego" głośnika do dedykowanego zestawu. Projektowanie zwrotnic do 3 way jest dość trudne, to następna sprawa. Jeśli chcesz coś takiego robić, próbujcie tworzyć nowy zestaw. Też jestem za wpakowaniem 25/60/1 do tych kolumn, radzą sobie całkiem nieźle. Altony posiadają GDWT co wiążę się z ostrą górą. Jeśli miałbym tworzyć nowe 3 way to bym chciał tam na dzień dobry fajną kopułkę. Średnio tonowy też nie jest rewelacyjny jak na dzisiejsze czasy... Więc według mnie... Gra nie warta świeczki. Kolega Telecaster dobrze radzi.

• #12 08 Wrz 2012 23:35
    RADMOR_MAN
    Poziom 17  

Moim zdaniem lepiej zainwestować w jakąś porządną kopułkę zamiast tuby jeśli już coś zmieniać, wymiana głośnika basowego nie poprawi ogólnej jakości dźwięku, bas to nie wszystko, a tu jest naprawdę ok. Ja długo się zapierałem, aż w końcu pchnięty potrzebą posiadania małych głośników kupiłem sobie stare monitorki cantona, dokładniej pc 40. Miałem wcześniej altony, mildtony, zeusy, altusy 140, voyagery, ale takiej jakości dźwięku jak z tych malutkich monitorków, które kupiłem za 100zł nie uświadczyłem w moich poprzednich głośnikach. Obecnie buduję do nich subwoofer i z awaryjnego staną się one moim podstawowym zestawem głośnikowym. Dlatego uważam, że starych kolumn Tonsila nie należy przerabiać, jak to mówią kijem rzeki nie zawrócisz.

• #13 08 Wrz 2012 23:38
    wawrzyc
    Poziom 12  

Wrzucę to jutro do WinISO. Ja nie jestem przeciwny wymianie wysokiego i średniego tonu. To co jest tam aktualnie wstawione zostanie dla testu i jeśli będzie potrzeba to zamontujemy wybrany głośnik, oczywiście o racjonalnej cenie.

A przy okazji podałem pewną gafę podczas podawania modelu przetwornika wysokiego tonu, jest tam aktualnie GDWK 9/80. Teraz to dostrzegłem gdy mówiliście o zmianie na kopułki. Również ze względu na użycie tego głośnika dostał delikatnie poszerzony frez aby wszedł pod pierścień/maskownicę.

• #14 08 Wrz 2012 23:45
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wawrzyc napisał:
    Ja nie jestem przeciwny wymianie wysokiego i średniego tonu
    Panie... Mówisz Pan o zmianie wszystkiego w tych kolumnach i zostawieniu skrzyni ? Po kiego ? Jeśli już zmieniać wszystko, to skrzynię przede wszystkim.
    Odpuść te kolumny, opchnij to co masz (ktoś je sobie odnowi) i zbuduj kolumny od zera. Bo wymiana wszystkiego i zostawienie wydmuszki nie przyniesie nic dobrego. Przysporzy Ci tylko dwa razy więcej pracy i pogorszy efekt końcowy.
    RADMOR_MAN napisał:
    Moim zdaniem lepiej zainwestować w jakąś porządną kopułkę zamiast tuby jeśli już coś zmieniać
    Moim zdaniem nie. W Mildtonach takie manewry przejdą (zmiany w zwrotnicy, nie będą tak drastyczne, ot godzinka pracy), ale Altony mają grać jak grają.

• #15 08 Wrz 2012 23:53
    wawrzyc
    Poziom 12  

Dostałem te kolumny z średnio tonowcem, wysoki to to co akurat miałem a jak nie wykorzystam tutaj to w innym projekcie. Dlatego potrzebuję niskiego tonu, ewentualnie wysokiego.

Dodano po 1 [minuty]:

telecaster1951 napisał:

Odpuść te kolumny, opchnij to co masz (ktoś je sobie odnowi) i zbuduj kolumny od

Jak mówiłem - nie postawię ich w domu i nie będę na nich słuchać. Mają służyć do szkoły do pokazu z wzmacniaczem - wspominałem. A nie ukrywam, że mają grać dobrze a więc jeśli nie mam głośników właśnie do tego dążę. Nie wyrzucam starych GDN 25/60 do śmietnika, fizycznie ich nie posiadam.

• #16 08 Wrz 2012 23:53
    RADMOR_MAN
    Poziom 17  

A zwrotnicę kolega będzie sam budować, czy kupi coś używanego?

• #17 08 Wrz 2012 23:54
    wawrzyc
    Poziom 12  

Sam budować - wspominałem.

• #18 09 Wrz 2012 00:07
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ciężko mi to przychodzi, jestem przeciwnikiem rozwalania produktów Tonsilu (zbieracz Unitry), ale cóż...
    Jeśli już tak bardzo chcesz... Ostatecznie można delikatnie zmniejszyć obudowę do 40 litrów netto i zestroić na 35Hz.
    Jest za późno na dobieranie głośników. Może zrobią to Koledzy, jeśli nie to postaram się pomyśleć jutro. Na pewno na górę zastosowałbym jakąś Vifę. Może DX25TG. Nad środkiem trzeba będzie pomyśleć dłużej.
    Niestety czarno widzę front. To się po prostu nie zmieści.

Jeśli chcesz to robić, to zacznij od zdarcia starej okleiny, wywalenia potencjometrów zasklepienia dziur po nich. Potem będziesz musiał powiększyć frezy, bo ten STX nie wjedzie. Na koniec zaszpachluj, wyrównaj i oforniruj. A potem bawisz się w projektowanie zwrotnicy.

wawrzyc napisał:
    Obudowy zostaną na nowo obite fornirem a przody raczej wykonane z nowej płyty oraz obite skajem,
    Może lepiej oklej ? Co do skaju, ja bym nie polecał. Dziwnie będzie wyglądał fornir ze skajem.

Ps. W pierwszym poście pisałeś o wymianie frontu. Jeśli już miałbyś to robić, to te wszystkie przeróbki nie mają najmniejszego sensu. Łatwiej będzie zrobić nowe obudowy.

• #19 09 Wrz 2012 00:21
    wawrzyc
    Poziom 12  

Ja chyba jednak zostane przy skaju ze względu na koncepcje która mi się podoba. Nie chce rowniez szpachlowac starego frontu. Skaj i fornir zabejcowany na czarno. Wzmocnie konstrukcję obudowy. A nisko ten co wybralem?

Przepraszam za pisownię – tablet.

• #20 09 Wrz 2012 00:25
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wawrzyc napisał:
    A nisko ten co wybralem?
    No może być, to wszystko zależy ile chcesz wydać.

• #21 09 Wrz 2012 00:28
    wawrzyc
    Poziom 12  

Jak najmniej ;) Cena a jakość o.

• #22 09 Wrz 2012 11:07
    Birch696
    Poziom 2  

Wyniki symulacji: Dolna granica pasma przenoszenia Tonsila w tej obudowie to 53Hz, Stx-a to 37.

Alton 80, wymiana głośników, proszę o porady dla uzyskania lepszego brzmienia.

• #23 09 Wrz 2012 11:24
    398216
    Usunięty  
  • #24 09 Wrz 2012 11:34
    Birch696
    Poziom 2  

Pozostałe parametry są porównywalne, STX ma minimalnie większe opóźnienie grupowe, mniejszy SPL, i większą moc maksymalną. Wiadomo że to jest tylko symulacja. Wytłumienie i inne losowe parametry wszystko zmienią, ale pokazuje dość dokładnie to że Tonsil nie ma niskiego zejścia, jego parametry są takie a nie inne, i jeżeli komuś zależy na niższym zejściu to STX zagra o niebo lepiej.

• #25 09 Wrz 2012 14:20
    wawrzyc
    Poziom 12  

GDN 25/100/8 - A co sądzicie o tym głośniku? Mi nie pasuje qts. Jeszcze pytanie jedno mam. Czy wejdzie w orginalne pierścienie?

• #26 09 Wrz 2012 15:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Birch696 napisał:
    Dolna granica pasma przenoszenia Tonsila w tej obudowie to 53Hz
    Dziwne, że z wykresów z komory bezechowej, wynika coś innego.
    wawrzyc napisał:
    GDN 25/100/8 - A co sądzicie o tym głośniku?
    Jakoś mi nigdy starsze głośniki STXa nie leżały. Zalatują Chiną.

• #27 09 Wrz 2012 15:57
    wawrzyc
    Poziom 12  

A wiec zdecydowałem że front zostanie wykonany nowy, obity skajem. Niski ton ten stx, wysoki jaki jest, srednio tonowy M.Stx 4.1.100.8

Nad Bass reflexem jeszcze pomysle prawdopodobnie umieszcze go z tylu. Srednio tonowy z wysokim tonem zostanie odgrodzony zmniejszajac objetosc pudla do 40l.

• #28 09 Wrz 2012 17:04
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Trochę mezalians czynisz. Jak wkładasz nowe średnie i niskie to dołóż też wysokie. GDWK 9/80 nijak pasuje do tych głośników które chcesz włożyć. Np. GDWK-10-250-8-AWX jest tu bardziej adekwatny, chociaż drogi.

Ps. Nadal uważam że z tą wiedzą porywasz się na zbyt głęboką wodę.

• #29 09 Wrz 2012 17:09
    wawrzyc
    Poziom 12  

Zrobimy to tak aby była możliwość wymiany wysokiego, aktualny będzie testowym, zobaczymy co z tego wyniknie.

• #30 13 Mar 2016 02:51
    344979
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME