Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

volvo 460 1,9 TDI 95 - słabe hamulce

08 Wrz 2012 21:50 3087 16
  • Poziom 21  
    Pytanie do znawców tej marki samochodu.
    Dlaczego po wymianie wszystkich tarcz i klocków , płynu,odpowietrzeniu i wyregulowaniu ręcznego ,przód staje tzw. dęba a tył się obraca , przy czym pedał hamulca jest twardy ,ABS działa .Podciśnienie wynosi od 0,83 - 0,88 bar
    Przejechane jest ok. 2000 tyś km. po wymianie .
    Czy jeszcze raz odpowietrzyć układ ( był wymieniany tylny, lewy sztywny przewód)
    tym razem na pracującym silniku?
    Proszę o podpowiedzi.
  • HelukabelHelukabel
  • Moderator na urlopie...
    A że zapytam... W jaki sposób wyregulowałeś hamulec postojowy (ręczny)?
  • Poziom 21  
    Regulację ręcznego zrobiłem ,tak jak należy zrobić w tym aucie.
    Wciągnięcie tłoczków do zera w zacisku ( Manual jest w warsztacie 400 ) .Zaślepki trochę trzymały w zacisku , ale odkręciłem .A same tłoczki dają się regulować kluczykiem bez problemu.
    Tzn.z lewym miałem kłopot ,bo się w pewnym momencie nie chciał wkręcić, ale pomogło lekkie wciśnięcie i śruba załapała .
    A co masz na myśli z ręcznym ? Za mocno , czy za słabo podciągnięty ? Słychać lekki szum podczas obracania kołem - Mam możliwość jeszcze poluzowania linek , bo je wymieniałem .
    Przeregulować jeszcze raz ręczny?
    I mam jeszcze pytanie. Czy u mnie przy pompie jest korektor hamowania? (mam ABS)
  • HelukabelHelukabel
    krzych1-b napisał:
    A co masz na myśli z ręcznym ?

Pytałem, bo właśnie to auto trzeba znać, żeby to prawidłowo zrobić. Ty, jak widzę wiesz w czym rzecz... Spróbuj jeszcze mocniej podciągnąć ręczny, aż do wyczuwalnego oporu. Odpowietrzenie raczej nic nie da, bo nie napisałeś, żeby pedał hamulca "zmieniał" swój "moment brania" (raz na górze, raz na dole)... Jeśli to nie pomoże, to do przeglądu same zaciski hamulcowe i przewody elastyczne (rurka-zacisk). Ja wiem, że to głupio brzmi z tymi przewodami elastycznymi )bo przed robotą było dobrze), ale też już miałem taki przypadek...
  • Poziom 21  
    Pedał nie rośnie ani się nie zapada ,łapie w stałej pozycji.Po włączeniu zapłonu leci do dołu ok.jakieś 2 cm -czyli servo działa prawidłowo i wychodzi na to ,że jest OK.
    Ja muszę użyć dużej siły nacisku na pedał ( przy 4-ech osobach i bagażu jest nie za bardzo dobre szybkie zatrzymanie auta). Po prostu pedał jest twardy .
    Mam pytanie . Bo najpierw wymieniłem klocki i tarcze , posprawdzałem czy z przodu chowają się cylinderki i wychodzą ( z tyłu też),wyregulowałem ręczny.
    Później jak strzelił przewód tylko odpowietrzyłem i dolewałem ( podczas odpowietrzenia płyn) -może trzeba go całkowicie wylać ?
    A dwa, to z tyłu mam klocki f-my HART .Mam jeszcze dwa kpl.:TOMEX i SHIFFERT
    Mają różne wysokości okładzin .Pierwsze -11 mm , drugie -9,5mm
    TOMEX-a znam , natomiast tych drugich nie.
    Może te HARTOWSKIE są po prostu za twarde? Nalotu na feldze jest mało i ma kolor brązowy.
    Czy po wymianie przewodu sztywnego Lewego tyłu należało najpierw odpowietrzyć a dopiero później wyregulować ręczny ? Już sam nie wiem.
    krzych1-b napisał:
    jak strzelił przewód tylko odpowietrzyłem i dolewałem ( podczas odpowietrzenia płyn) -może trzeba go całkowicie wylać ?

Nie trzeba go wymieniać całego - powinno być ok.

Same klocki i ich twardość nie ma wpływu na siłę hamowania - obydwa będą tak samo hamować.

krzych1-b napisał:
    Czy po wymianie przewodu sztywnego Lewego tyłu należało najpierw odpowietrzyć a dopiero później wyregulować ręczny ? Już sam nie wiem.

Tak. Najpierw odpowietrzasz, później regulujesz hamulec postojowy.
  • Poziom 21  
    A czy w tym modelu samochodu , jest korektor siły hamowania? Bo ja mam tylko same przewody idące do pompy,nic nie ma na całej długości podwozia. Kiedyś miałem Ładę i tam ,z tyłu na belce, był.
    Chyba , że coś jest przy albo w pompie.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    krzych1-b napisał:
    A dwa, to z tyłu mam klocki f-my HART .Mam jeszcze dwa kpl.:TOMEX i SHIFFERT

To nie dziwne że nie hamuje. Ostatniej marki nie znam ale te 2 pierwsze możesz od razu w śmietnik wywalić.
  • Poziom 21  
    Kiedyś jeździłem na TOMEXIE i były bardzo miękkie , poszły szybko do zera.A na necie wyczytałem , że SIFFERT robi klocki do ...motocykli i jest pod szyldem ...HARTA ? Jutro wezmę je na papier ścierny i organoleptycznie sprawdzę twardość , bo faktycznie mi się też nie podobają ( z resztą i mój kolega to zauważył- jakość materiału) .
    Koledzy mam bardzo dużo od was fajnych i przydatnych informacji i aby nie zakładać nowego posta , to mam jeszcze jedno pytanie na temat "Prawidłowe ODPOWIETRZANIE HAMULCÓW z pompą ABS po wymianie zużytych( uszkodzonych podzespołów hamulcowych : przewodów ,zacisków itd.)
    Na pewno przyda się dla potomnych.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    krzych1-b napisał:
    czy w tym modelu samochodu , jest korektor siły hamowania?

Nie.

Co do klocków, to Tomex-y są naprawdę miękkie, Hart "piszczący" - to tyle co mogę napisać na ich temat.
  • Poziom 21  
    A co z grubością klocków? Na początku podałem wymiary obydwu klocków .
    Tarcze tylne, mają 9mm grubości.
    Tak jedne, jak i drugie się nadają, choć co do jakości, to mają w sobie wiele do życzenia... Tomex jak pamiętam, zawsze robił zawyżone wymiary - niestety nie wiem czemu ;)
  • Poziom 21  
    Chyba znalazłem winowajcę.
    Po wjechaniu na rolki , okazało się , że przód trzyma w miarę dobrze .Piszę w miarę, bo przy próbie zablokowania ,niestety rolki nie stanęły w miejscu ( na wykresie było napisane procentowo i diagnosta mówi , że może być, bo się jeszcze docierają)
    Tył --totalna zgroza , poniżej 1KN ,wcale nie trzymają. Natomiast po zaciągnięciu ręcznego , zepchnęło auto do tyłu z rolek.Czyli zła jakość klocków odpada .
    Wniosek mój na dzień dzisiejszy jest taki -ODPOWIETRZYĆ JESZCZE RAZ i przy okazji sprawdzić wizualnie zaciski czy nie stanęły.
    Bo jeżeli nie da to dobrego rezultatu, to trzeba szukać na pompie ( nie trzyma tylna sekcja ?)
    Dam znać i opiszę reakcję auta
  • Moderator Samochody
    Ręcznego się na rolkach nie sprawdza. Każdy samochód zrzuci choćby tylko trochę zadziałał. W ogóle gdzie jeszcze takiego zacofanego sprzętu używają?
  • Poziom 21  
    No jak to gdzie ? W lublinie jest kilkanaście stacji diagnostycznych, które w ten sposób sprawdzają ręczny. Zawsze mam tak na przeglądzie i to bym gdzie nie pojechał. A z rolek , to chyba nie tak bardzo można lekko zepchnąć samochód ,skoro zasadniczym musisz depnąć powyżej 1,6KN . Chyba , że się mylę.
    Ale to dyskusja chyba na inne forum. Ja muszę znaleźć hamulce u siebie , bo nie wiem , czy za chwilę ktoś nie napisze , że muszę szukać pompy hamulcowej ew. reperaturki do niej.

Przed chwilą odpowietrzyłem tył i jest nieznaczna poprawa tzn . na drodze żwirowej zaczęło blokować tył , pedał jest ciutkę "miętszy" .
    Muszę trochę pojeździć na asfalcie i wtedy jeszcze popatrzę na ślady ( o ile ABS pozwoli)
  • Moderator Samochody
    Zasadniczy jak wciskasz to hamują obie osie, i tylko dlatego się wtedy jakoś trzyma na rolkach.
  • Poziom 21  
    Koledzy oświećcie mnie,bo nie bardzo jestem "czajkowski".
    Jeśli tył nie hamuje nawet po dobrym odpowietrzeniu ,to co i gdzie w końcu wysiada? Czy sterownik ABS ( u mnie terkocze jak głupi podczas hamowania - zaworki pracują , 0 błędów na miganiu gniazdem), czy sama pompa hamulcowa ?

P.S. Znalazłem podobny problem u V40 i trochę mi się rozjaśniło, Czy u mnie też , są hamulce krzyżowe?

Dzisiaj podmieniłem klocki na Shifferta ( bo Tomexy są za grube!!!) i jeszcze raz przeczyściłem zaciski z tyłu ,oraz przeregulowałem ręczny. Przód nadal w miarę poprawnie,a co do tyłu ,to się wypowiem po kilku przejechanych kilometrach.
    P.S.2 Nie polecam klocków HARTA , dla mnie były za twarde i zaczęły popiskiwać.

Chyba dałem ciała z tymi zakupami części :| ( choć nie całkiem). Trzeba jednak kupować z górnej półki, bo potem są problemy.

Hamulce dotarte , ale po jakim czasie :D . Zamykam.