Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Anteny na pasmo 2m - Czy można jeszcze coś z nimi zrobić?

MateBer 08 Sep 2012 22:24 8538 17
e-mierniki
 • #1
  MateBer
  Level 11  
  Witam,
  posiadam na swoim wyposażeniu 2 anteny:
  Pierwsza:
  Anteny na pasmo 2m - Czy można jeszcze coś z nimi zrobić?

  I druga:
  Anteny na pasmo 2m - Czy można jeszcze coś z nimi zrobić?
  Anteny na pasmo 2m - Czy można jeszcze coś z nimi zrobić?

  Anteny chciałbym dostroić do pasma 2m. Doradzono mi aby tą krótszą antenę przyciąć do 48,5cm.. jednak ja uważam inaczej..
  Antena 1/4 λ na pasmo 2m powinna mieć według mnie 51,5cm bo:
  λ=c/f czyli 2,06m / 4 ~51,5cm. Jak to się ma w praktyce?
  Natomiast druga antena ma 98cm długości, cewka na dole to 4,5zw. Φ4mm

  Czy druga antena nadaje się do przeróbki na pasmo 2m?

  Pozdrawiam.
 • e-mierniki
 • #2
  gustaw353
  Level 16  
  Długość ćwierćfalowej anteny policzyłeś poprawnie. Uwzględnić musisz jeszcze współczynnik skrócenia zależny od smukłości (grubości) promiennika, około 0,95 ... 0,98.
  Całkowita długość anteny powinna być liczona od miejsca w którym kończy się masa-ekran doprowadzenia. Punkt połączenia (skręcenia) elementów wystający ponad to miejsce należy już do części promieniującej.
  Strojenie ćwiartki na dachu samochodu nie jest krytyczne. Często wyliczony wymiar nie musiał być korygowany. Istotne jest by antena nie miała wokół siebie w bliskiej odległości żadnych, szczególnie pionowych, przewodzących elementów.
  Ta druga antena wygląda na 5/8 λ i wymaga przy strojeniu choćby podstawowego wyposażenia do kontroli WFS. Jakiekolwiek obliczanie wymiarów może rozminąć się z rzeczywistością.
  Anteny 5/8 λ dają większy zasięg łączności w terenie otwartym. Mają też wady – na granicy zasięgu wyraźnie ujawnia się efekt „sztachetowania” gdy antena na swojej sprężynie (cewce) buja się podczas jazdy – elewacja anteny jest tu powodem.
  W terenie zabudowanym lepiej sprawują się anteny ¼ λ. Wynika to ze specyfiki rozchodzenia się fal w tym środowisku. Służby najczęściej pracują na ćwiartkach.
 • #3
  MateBer
  Level 11  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, tak czytałem o antenach 1/4 i 5/8, zgadzam się ze zdaniem kolegi.
  Dodam, że Φ pręta pierwszej anteny wynosi 2,5mm
  A teraz co do pomiaru i korekty obu anten:
  - rozumiem że pierwszą skrócić do 51,5 cm
  - druga? teoretycznie mogę gdybać że należy ją wydłużyć w jakiś sposób, gdyż była to prawdopodobnie antena VHF na wyższą częstotliwość niż 145 MHz.
  - posiadam miernik DF2461 może ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat poprawności pomiaru tym urządzeniem?
 • e-mierniki
 • #4
  gustaw353
  Level 16  
  Antena 5/8 λ ma cewkę-sprężynę, która ją wydłuża elektrycznie. Podany przez Ciebie wymiar wskazywałby na pół fali ale przecież na dole jest cewka.
  Jedyny dokładny pomiar długości falowej tej anteny to określenie jej częstotliwości rezonansowej przy pomocy odpowiedniego instrumentu.
 • #5
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  MateBer wrote:
  A teraz co do pomiaru i korekty obu anten:
  - rozumiem że pierwszą skrócić do 51,5 cm

  Nie zapomnij o parametrze k (współczynnik skrócenia anteny), który dla ¼λ wynosi 0,96 [ k=0,96] .
  Wzór w całości 300/f/4*k= długość w metrach.
  Quote:
  - druga? teoretycznie mogę gdybać że należy ją wydłużyć w jakiś sposób, gdyż była to prawdopodobnie antena VHF na wyższą częstotliwość niż 145 MHz.

  Po przeliczeniu to rezonans tej anteny jest na 173MHz (anteny takie były głównie produkowane przez RADMOR dla "milicji" w gniazdem koncentrycznych typu C)
  Aby "wstroić" się w częstotliwość 145MHz to musisz wydłużyć promiennik do 121cm +1cm dla strojenia (122 - 98,7 o około 23,5cm) licząc od pionowej części zaraz za cewką w górę.
  Quote:
  - posiadam miernik DF2461 może ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat poprawności pomiaru tym urządzeniem?

  Instrukcja : http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/DF2461.pdf .
  Zauważ, że ten reflektometr niestety NIE nadaje się do pomiarów na częstotliwości 145MHz.
  Nie sugeruj się danymi technicznymi - bo można tam napisać wszystko a papier "cierpliwy".
  Jak otworzysz tego DF-a i zobaczysz linię reflektometryczną - to od razu zaskoczysz w czym problem. (niesymetryczność wykonania linii, długie druty w części pomiarowej, "widać", że to ma działać na CB).

  Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić poprawność działania Twojego egzemplarza, który może okazać się wręcz wyśmienitym przyrządem - lecz musisz to sprawdzić na "sztucznym obciążeniu" 50Ω .


  Pozdrawiam.
 • #6
  bobeer
  Level 28  
  Quote:
  Antena 5/8 λ ma cewkę-sprężynę, która ją wydłuża elektrycznie. Podany przez Ciebie wymiar wskazywałby na pół fali ale przecież na dole jest cewka.

  A czy przypadkiem antena 5/8 λ nawet w rezonansie nie wymaga do poprawnego działania z systemem 50Ω transformatora impedancji ?
 • #7
  gustaw353
  Level 16  
  Antena 5/8 λ ma długość fizyczną zbliżoną do 5/8 ale elektrycznie odpowiada długości falowej ¾ λ – tak jak np. antena typu: J.
  Składają się one z odcinka półfalowego i pobudzającego go odcinka ćwierćfalowego. Rozkład napięć jest taki, że tam gdzie kończy się odcinek 1/2λ (patrząc od czubka anteny) a zaczyna się odcinek 1/4λ jest węzeł napięciowy czyli duża jest w tym miejscu impedancja. Ćwierć fali dalej, u podstawy anteny, jest natomiast węzeł prądowy – czyli niska impedancja i łatwo się tam dopasować do fidera.
  Analizując rozkład prądu wzdłuż anteny okazuje się, że w odcinku ¼ jest on w przeciwfazie do prądu o odcinku ½ fali. Pogarsza to efektywność zestawu znacznie komplikując elewację.
  By minimalizować te negatywne zjawiska odcinek 1/4λ fizycznie jest krótki a do długości rezonansowej 3/4λ ( tak! - 3/4λ) antena dostrajana jest cewką wydłużającą.

  Antena 5/8λ to taka, której długość fizyczna wynosi około 5/8 długości fali i za pomocą specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych doprowadzona jest do rezonansu na częstotliwości odpowiadającej 3/4λ.

  Wyraźnie zaznaczyłem: około 5/8 bo proporcje między długością części promieniującej i „długością” zawartą w cewce decydują o charakterystyce promieniowania i o parametrach dopasowania do fidera.
  Najczęściej stosowane jest zasilanie poprzez odczep w cewce wydłużającej. Ta cewka stanowi część konstrukcyjną anteny, jest częścią linii długiej jaką stanowi antena i nie jest specjalnie zaaplikowanym transformatorem (autotransformatorem) dopasowującym. Wykorzystuje się ją oczywiście by dopasować linię zasilającą. Taka konstrukcja pozwala również na uziemienie całej anteny wraz z masztem.
  Do celów mobilnych (a i stacjonarne zdarzają się) stosuje się czasami rozwiązanie bez uziemienia cewki i zasila się ją bezpośrednio z żyły środkowej kabla. Aby zachować właściwą długość rezonansową anteny i jednocześnie zapewnić dopasowanie wybiera się odpowiednie proporcje między długością promiennika i indukcyjnością cewki. Czasami wykorzystuje się dodatkowo właściwości transformujące linii zasilającej.
  Moim zdaniem aby poprawnie przerobić antenę z zachowaniem dopasowania i doprowadzić ją do rezonansu na jej częstotliwości pracy sam reflektometr nie wystarczy. Tu trzeba pomierzyć Rs i Xs anteny w punkcie jej zasilania.
  Można posłużyć się reflektometrem gdy wspomożemy się miernikiem natężenia pola elektromagnetycznego emitowanego przez naszą antenę.
 • #8
  kondensator
  Level 36  
  Ta druga jest prawdopodobnie na 5/8 fali na ok. 173MHz. Do 5/8 fali na 145MHz (albo skróconej 1/4 na 50MHz, choć oba pasma na raz raczej się nie uda zestroić) brakuje nie tylko długości promiennika (ok. 25cm), ale i indukcyjności cewki (ok. 1zwój), pomimo to można próbować z przedłużaniem, ale NIE do zastosowań w czasie jazdy (bezpieczeństwo !) ! - np. dorobienie min. 4 demontowanych przeciwwag (dobrać kąt i długość - trochę dłuższe niż promiennik) i jako wersja na wyprawy.
  Można też próbować użyć jako lekko skrócona 1/4fali na 70MHz (pewnie będzie wymagała skracania).
  Brak odprowadzania ładunków elektrostatycznych, jak to naprawić pisałem nie raz przy okazji np. anten Diamond serii X-, ale w konstrukcjach jak na foto i podobnych problemem jest mechanika i odporność na czynniki atmosferyczne; Można wykorzystać sam promiennik i dorobić podstawę (głowicę) samochodową lub stacjonarną w której nie będzie to problemem,ale.... koszt, umiejętności, wiedza, materiały...

  (W oryginale anteny: gniazdo C-50 i miejsce gromadzenia się wody / brudu/ śniegu w węźle zasilania nie są tym co w antenie stacjonarnej można polecić...)

  -----------------------------
  Anteny 5/8 fali mogą być zasilane przez indukcyjność szeregową lub przez jej odczep, w obu przypadkach będą wymagane inne parametry indukcyjności.
  W przypadku zasilenia przez odczep uniemożliwia to pracę anteny na innych częstotliwościach zwl. jako skrócona 1/4 fali na ok. 3 razy mniejszą częstotliwość), ale antena jest od razu bezpieczna czyli zwarta dla DC.
  W przypadku zasilania anteny unipolowej 5/8 fali z cewką szeregową trzeba dorobić odprowadzanie ładunków elektrostatycznych - ochrona przed ESD.
 • #9
  MateBer
  Level 11  
  Antena będzie służyć w stacji bazowej. Co do ilości zwojów - jest ich tyle samo co w fabrycznej antenie 5/8 LEMM AT291 na pasmo 2m.

  Póki co antenę przedłużyłem do 123 cm. Z tego co się zorientowałem, mogę zrobić 4 przeciwwagi o długości 49,5 cm każda i stroić poprzez skracanie (122cm- 98,7cm).
 • #10
  MateBer
  Level 11  
  Mała poprawka:

  300/145 * 0,625 * 0,96 = 124cm.

  Czekam na reflektometr i dokonam pomiarów.
  Czy konieczne będzie zamontowanie przeciwwagi do tej anteny?
 • #11
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  MateBer wrote:
  Czy konieczne będzie zamontowanie przeciwwagi do tej anteny?

  Oczywiście, że tak i to pod kątem 135st licząc od promiennika w ilości nie mniej niż 3 sztuki.
  Przeciwwagi - ¼λ*k


  Pozdrawiam.
 • #12
  sp5wcx
  Level 33  
  Miałem tą drugą antenę. Oryginalnie była to motocyklowa antena "milicyjna" (czyli na okolice 173 MHz) 5/8λ, dla pasma 145 MHz była zdecydowanie za krótka. Zleciłem Koledze wymianę promiennika na taki "stożkowy" jak obecnie powszechnie się stosuje, cewka została bez zmian. Zamontowałem ją w Honkerze na podszybiu, po prawej stronie. Idealnie poprzez docięcie dało się ją zestroić na 145 MHz. Po zestrojeniu długość jej wynosiła dokładnie tyle, ile wychodzi z obliczeń. Oczywiście długość mierzymy tylko samego promiennika, bez cewki. Ale na innym samochodzie na pewno to by było inaczej.
  Późniejsze wersje tej anteny miały taką drobną modyfikację, polegającą na umieszczeniu w głowicy małej cewki przestrajanej rdzeniem. A mianowicie po zamontowaniu jej na milicyjnym motocyklu, zamiast ucinać ją do rezonansu, tej korekty dokonywało się tym rdzeniem w głowicy. Odkręć "kulę" i zobacz czy w jej "gnieździe", na samym dole masz wkręt regulacyjny. Ale działa on w ograniczonym zakresie, przestraja tak gdzieś w zakresie 3 - 4 MHz.
 • #13
  MateBer
  Level 11  
  Pod kątem 135° ? Dziś poradziłem się kilku doświadczonych krótkofalowców, którzy powiedzieli mi że przeciwwagi mają być pod kątem 90° względem promiennika. 3 odchylone od siebie co 120° w płaszczyźnie poziomej :)
 • #14
  ElekTrick
  Level 20  
  kondensator wrote:
  Anteny 5/8 fali mogą być zasilane przez indukcyjność szeregową lub przez jej odczep, w obu przypadkach będą wymagane inne parametry indukcyjności.
  Czy jesteś w stanie wskazać jakieś materiały jak liczyć takie dopasowanie z odczepem? Widziałem takie rozwiązania w antenach fabrycznych, ale o ile indukcyjność szeregowa jest w miarę oczywista, o tyle brakuje mi teorii i matematyki stojącej za tymi odczepami.
 • #15
  MateBer
  Level 11  
  W Świat radio 6/2006 jest kompletny i dokładny opis samodzielnego wykonania anteny 5/8 z sześcioma przeciwwagami :)

  Link
 • #16
  MateBer
  Level 11  
  Antena zestroiła się na częstotliwości 146.2 MHz SWR =1.1
  145.575 MHz - SWR 1.4
  145.225 MHz - SWR 1.6
  144.650 MHz - SWR 2.2
  144 MHz - SWR 3.0

  Najlepszy SWR jaki udało mi się uzyskać w środkowej części pasma 2m na kanałach simplex to 1.5 Antena nie posiada jeszcze przeciwwag.

  Próbowałem różnych długości promiennika, oscylujących w granicy 124cm, jednak nie udało mi się uzyskać mniejszego SWR.
  Aktualnie promiennik ma 120,5 cm długości dla współczynników wypisanych powyżej.
  Przy 124 cm SWR = 1.9 dla 145.500 MHz
 • #17
  sp5wcx
  Level 33  
  Jak pisałem wyżej - zobacz czy w głowicy jest element do dokładnej regulacji rezonansu. Jak jest, to jeszcze z nim powalcz. No i bez "masy" (przeciwwagi) to trochę te pomiary nie są miarodajne.
 • #18
  MateBer
  Level 11  
  W głowicy znalazłem sprężynę cewkę - która ma w środku przyklejony ferryt. Spróbuję go usunąć i dokonam ponownych pomiarów anteny. :D

  Edit: 14:11
  Usunięcie ferrytu nic nie pomogło. Przy długości 124cm promiennika SWR=1.9 przy 145.500MHz

  Przy długości 120,5cm SWR= 1.4~1.5 przy 145.500MHz, dalsze skracanie powoduje wzrost wartości SWR.