Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny 12V - często padający bezpiecznik

08 Wrz 2012 22:53 1539 8
  • Poziom 17  
    Założyłem w łazience 6 szt helogenów 20W i transformator 250W.Wszystko to włącza włącznik ze ściemniaczem na którego etykiecie jest 400W i bezpiecznik 2,5A .Niestety mimo obciążenia 120W bezpiecznik wytrzymuje około 2 dni
    Dlaczego?
    Ściemniecz niemieckiej produkcji, więc danym chyba można ufać ,a zapas mocy niby duży.
  • Poziom 38  
    Pytanie, czy bezpiecznik przepala w czasie włączenia, czy w czasie pracy?
    Może trzeba zaryzykować bezpiecznik 3A.
    Myślę tak, czy ten sciemniacz jest przewidziany do regulacji transformatora, regulacja triakiem uzwojenia pierwotnego, jest dość krytyczna i płyną znaczne prądy.
    Transformatory sieciowe zdecydowanie "wolą" sinusoidę, a nie jej wycinek.
  • Poziom 35  
    Transformator to obciążenie indukcyjne.
  • Poziom 23  
    Problem polega na tym że halogen w stanie zimnym, czyli podczas załączania pobiera dużo większą moc niż by to wynikało z jego mocy znamionowej.
  • Poziom 17  
    nie wiem ,zdażało się to zawsze domownikom,ale chyba przy włączaniu.
    Może przy rozruchu bierze więcej,ale jest 280W zapasu ?
  • Poziom 38  
    bolanty napisał:
    ale jest 280W zapasu ?

Transformator nie "narzeka", tylko bezpiecznik.
    Poza tym, włączasz obciążenie płynnie jak rozumię, więc zimne włókna nic tu nie szkodzą, problem jest z indukcją i ściemniaczem.
  • Poziom 17  
    mówię o zapasie 280 W na ściemniaczu,na jego tabliczce znamionowej jest 400W,a jednak bezpiecznik ściemniacza /szklana fasolka 2,5A/ przepala się mimo tak dużego zapasu

Dodano po 5 [minuty]:

więc jak to obciążenie indukcyjne ma wpływ na przepalanie i co zrobić?
  • Poziom 38  
    Wstaw równolegle do pierwotnego uzwojenia kondensator 0,1 uf 400V +szeregowo rezystor 56Ω 1W- układ gasikowy.
    Daj znać co dało.
    Jeśli dalej wywalać będzie, rozważ wymiane halogenów na 230 V i regulator bez transformatora.
    Trzecia możliwość, to transformator 150W.
    Zmniejszy się prąd, takie "siłowe" rozwiązanie.
  • Poziom 17  
    bolanty napisał:
    Ściemniecz niemieckiej produkcji

Zainstaluj zwykły wyłącznik bez podświetlenia i wówczas może coś się wyjaśni.