Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

emer2 08 Wrz 2012 23:20 7068 6
 • Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

  Użytkownik forum internetowego FPVLAB o nicku HugeOne zaprojektował potężne oświetlenie do swojego samolotu RC. Dzięki temu, i zamontowanej przy samolocie kamerze, można nagrywać lot w nocy. Efekt tego został udostępniony na filmiku na stronie źródłowej, który jest dość ciekawy i warto tam zajrzeć. Autor już zbudował podobne oświetlenie rok wcześniej, które bazowało na 12 diodach LED typu CREE XP-G. W tym projekcie jednak autor postanowił użyć 16 diod LED typu CREE XM-L. Jak podaje autor największym problemem w takich projektach jest odprowadzenie ciepła, ponieważ potrzebny jest potężny radiator, chociażby ze względu na to, że diody są praktycznie jedna obok drugiej i rozpraszanie ciepła w takim przypadku z każdej diody jest nieco utrudnione. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jest to jednak samolot RC i gabaryty takich elementów są niezwykle istotne. Autor poradził sobie z tym problemem w może nie najprostszy do wykonania, ale dość sprytny sposób - chłodzenie cieczą.

  Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

  Jak widać na obrazku powyżej, autor zmontował miedzianą rurkę, zeszlifowaną od góry, tak, aby jak największa powierzchnią przylegała do diod. Efektem pracy jest niewielka matryca 16xLED. Odpowiednia pompa jest odpowiedzialna, za przepływ wody z rurek pod diodami LED do chłodnicy, która wygląda jak na zdjęciu poniżej:
  Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

  Całość umieszczona została sprytnie ukryta w obudowie, co widać na poniższych zdjęciach.
  Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

  Oświetlenie 300 Wat do samolotu RC

  Jasność oświetlenia takiej lampy jest regulowana zdalnie, wykorzystując sterowanie radiowe, wówczas również uruchamiają się pompy. Jest to też pewnego rodzaju zabezpieczenie, że diody nie pozostaną "bez" odprowadzenia ciepła. Na stronie źródłowej znajdują się filmiki z testowaniem lampy oraz z próbnego lotu, oraz więcej zdjęć z etapów montażu.

  Strona źródłowa 1

  Strona źródłowa 2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • #3
  krzycho123
  Poziom 31  
  Dokładnie, a te 10W to i tak przy idealnym odprowadzaniu ciepła a tu nawet przy chłodzeniu wodą i małym wymienniku ciepła to będzie kuleć .
 • #4
  cikol
  Poziom 27  
  Nie lepszym rozwiązaniem byłoby światło IR?
 • #5
  Galareta
  Poziom 22  
  Światło IR nie dawało by nowych doniesień o UFO:P A tak o nas słychać w gazecie:D
 • #6
  nelik1987

  Poziom 31  
  Film z lotu wygląda jak, Amerykańskie filmu z nalotów na Afganistan. Sądzę, że lepiej sprawdziły by się diody IR.
 • #7
  metalMANiu
  Poziom 17  
  Ciekawe jak by się sprawdziło chłodzenie diod za pomocą rurek cieplnych :) Zaistniało by jednak pewne ograniczenie - chłodzenie odbywałoby się jedynie w określonym zakresie temperatur. No ale wydajność pewnie wielokrotnie lepsza nawet od tego chłodzenia wodnego :)