Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafa 2szt. typ Z1000 - równoległe połączenie

piotrekpalacz 09 Wrz 2012 00:41 1344 7
  • #1 09 Wrz 2012 00:41
    piotrekpalacz
    Poziom 2  

Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc przy podłączeniu równoległym 2 szt. traf Z1000 celem zwiększenia mocy. Są to sympatyczne transformatory z wycofanych z eksploatacji lamp operacyjnych o mocy 1000 VA i napięciu na uzwojeniu wtórnym 24V. Prąd - około 42A. A mi potrzeba 80A.

Generalnie zasada łączenia traf jest mi znana. Dwa uzwojenia wtórne - dla wyobrażenia "stojące" na narysowanym schemacie jedno nad drugim i połączone szeregowo na zasadzie koniec uzwojenia pierwszego z początkiem uzwojenia drugiego ( to minus zasilania ) - a dwa pozostałe wyjścia łączę mostkiem dwupołówkowym dwoma diodami ustawionymi w odpowiednim jednakowym kierunku ( tu plus zasilania, katody dwóch diód 200A razem ). Jednak zgłupiałem już przy tym jak podłączyć uzwojenia pierwotne. Oczywiście że równolegle, ale czy początek uzwojenia pierwszego do początku drugiego i koniec do końca czy początek jednego do końca drugiego?

Może jest to głupie pytanie, jednak w poszukiwaniu odpowiedzi spędziłem naprawdę dużo czasu w sieci i na tym Forum także. Bezskutecznie.

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i pozdrawiam.

0 7
  • #2 09 Wrz 2012 03:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Czy mógłbyś narysować i umieścić schemat połączeń na stronie wtórnej tych transformatorów? Może być nawet szkic. Opis jest trochę niejasny i mam wątpliwości co do tych połączeń.

0
  • #4 09 Wrz 2012 09:31
    czesiu
    Poziom 33  

Źle kombinujesz. Dwudiodowy mostek czteropołówkowy ma ekonomiczny sens tylko w przypadku jednego transformatora z wyprowadzonym środkiem uzwojenia. W przypadku dwóch trafo będzie to pracowało jak zrównoleglone prostowniki jednopołówkowe.
    Radzę wykorzystać jeden większy lub dwa mniejsze mostki 4 diodowe.

0
  • #5 09 Wrz 2012 12:38
    piotrekpalacz
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź i uwagę.

To w jaki sposób mogę połączyć te 2 trafa jednym dużym mostkiem - mam diody 4 szt. 200A żebym uzyskał 24V DC ( w przybliżeniu ) ?

0
  • #6 09 Wrz 2012 16:46
    czesiu
    Poziom 33  

Równolegle, początki uzwojeń z początkami końce z końcami. Najpierw połącz pierwotne uzwojenia i zasil, potem wtórne sprawdzając uprzednio woltomierzem napięcia między uzwojeniami (bo możesz zrobić zwarcie, jeśli zamienisz koniec z początkiem).
    Jak już będzie działać to sprawdź jaki płynie prąd wyrównawczy między uzwojeniami wtórnymi (bez obciążenia).

0
  • #7 09 Wrz 2012 19:31
    piotrekpalacz
    Poziom 2  

Proszę jeszcze o odpowiedź czy nie lepiej faktycznie zastosować 2 mostki mniejszej mocy - widziałem coś takiego w elektronicznym - 50A za jakieś 12 zł szt po 1 na każde trafo a następnie połączyć + do + a - do - ? Wtedy oba zasilacze pracują na obciążenie i nie ma problemu z płynącymi prądami wyrównawczymi.

Pozdrawiam
    Piotr

0
  • #8 09 Wrz 2012 20:43
    czesiu
    Poziom 33  

Jeżeli szkoda Ci tych diod 200A to możesz założyć te mostki, być może wytrzymają po 40A o ile zamocujesz je na odpowiednich radiatorach (będzie około 50W mocy do rozproszenia na mostek przy 40A). Prądów wyrównawczych co prawda nie będzie ale jeśli trafa różnią się przekładnią (kiedyś różnie nawijano i mogło "zginąć" kilka zwojów na pierwotnym) to mogą się niejednakowo obciążać, dlatego warto sprawdzić poszczególne prądy.

0