Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie wcześniej istniejącej partycji z dysku (konkretny przypadek).

kiprak 09 Wrz 2012 12:54 4056 16
  • #1 09 Wrz 2012 12:54
    kiprak
    Poziom 9  

Witajcie, mam poważny problem i nie wiem jak się zabrać za jego rozwiązanie. Posiadam 2,5 calowy dysk 500GB. Dysk podzielony był na 2 partycje (standardowo dysk C i D) oraz ukrytą partycję systemową tworzoną automatycznie przez instalowany system operacyjny. W dniu wczorajszym postanowiłem przeinstalować system na partycji C zostawiając nieruszoną partycję D z ważnymi danymi. Z racji tego, że posiadałem wcześniej utworzony obraz Acronis True Image z systemem Windows 8, tak jak zawsze oznaczyłem przywrócenie tylko tej partycji z Windowsem. Niestety przez mój błąd lub błąd aplikacji, program usunął wszystkie partycje i utworzył nowe (systemowa 350 MB oraz pusta partycja obejmująca pozostała część dysku, na której miał pojawić się czysty system).

W tej niezmienionej formie, nie nadpisywałem danych i od razu przerwałem proces przywracania obrazu z systemem Windows 8. Czy jest sposób w jaki mogę przywrócić wcześniejsze partycje aby odzyskać dane? Jest szansa, że dane te w ogóle odzyskam jeśli dysk jest praktycznie pusty i nie nadpisałem tych danych?

0 16
  • #2 09 Wrz 2012 20:17
    TEDIWAR
    Poziom 12  

Użyj programu DMDE .Sprawdzisz nim czy coś jeszcze zostało z popszedniej konfiguracj dysku.

0
  • #3 10 Wrz 2012 12:46
    kiprak
    Poziom 9  

Okazuje się, że program DMDE prawidłowo odnalazł poprzednią partycję. Wszystkie pliki są prawdopodobnie nie uszkodzone i będzie możliwość ich odzyskania. Czy istnieje program, który działa w podobny sposób jak DMDE ale jest bezpłatny i umożliwi jednorazowe odzyskanie dużej ilości danych? DMDE w wersji darmowej wymaga działania plik po pliku co jest niewykonalne przy 300 GB danych.

0
  • #4 10 Wrz 2012 13:17
    TEDIWAR
    Poziom 12  

Nie odzyskuj danych ,tylko napraw partycje.Płatna wersja DMDE .Inne zmieniają nazwy plików które odzyskasz na swoje i ciężko się połapać o co chodzi.
    Naprawa jest bardzo prosta.

0
  • #5 10 Wrz 2012 13:23
    kiprak
    Poziom 9  

Czy ta podstawowa, płatna wersja DMDE pozwoli aktywować tą partycję na nowo?

0
  • #6 10 Wrz 2012 14:04
    TEDIWAR
    Poziom 12  

Nie ale pomoż samemu odtworzyć partycje.PO PIERWSZ NIE MA PODANEJ WIELKOŚCI PARTYCJI.RODZAJU. Programy muszą mieć podstawowe informacje aby na ich podstawie coś zrobić ,dlatego odradzam używania jakiegokolwiek z nich.
    Te dane można znależć w kopi botsektora partycji,który jest na jej końcu.
    Na końcu partycji a nie na końcu dysku.
    Przy jednej partycji sprawa jest bardzo prosta.Wyliczyć ilość sektorów.Wpisać adres partrycji w MBR czyli w sektot zerowy.Przekopiować kopie botsektora do sektora 63.I to wszystko.

0
  • #8 10 Wrz 2012 15:28
    kiprak
    Poziom 9  

Poniżej zamieszczam SMART, screen DMDE Partycje, screen z widokiem partycji NTFS po przeskanowaniu programem DMDE oraz screen obrazujący folder ARCHIWUM na usuniętej partycji, który zawiera ważna dla mnie dane. Odzyskałem kilka poszczególnych plików z tego folderu, dane były w 100% poprawne.

Zastanawiam się czy istnieje możliwość uruchomienia tej partycji na nowo (prawdopodobnie wiąże się to z przywróceniem sektora rozruchowego jeśli dobrze kojarzę)? Jeśli nie, pozostanie tylko odzyskanie folderu ARCHIWUM jaki mnie interesuje plik po pliku lub po zakupie DMDE jako całości.

0
  • #9 10 Wrz 2012 16:57
    linuks
    Spec od komputerów

kiprak napisał:
    Okazuje się, że program DMDE prawidłowo odnalazł poprzednią partycję. Wszystkie pliki są prawdopodobnie nie uszkodzone i będzie możliwość ich odzyskania. Czy istnieje program, który działa w podobny sposób jak DMDE ale jest bezpłatny i umożliwi jednorazowe odzyskanie dużej ilości danych? DMDE w wersji darmowej wymaga działania plik po pliku co jest niewykonalne przy 300 GB danych.

Testdisk nie ma takich ograniczeń.Kopiowanie plików będzie bezpieczniejsze niż przywracanie partycji.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11119437#11119437
    DMDE w wersji darmowej umożliwia kopiowanie do 4000 plików jednorazowo. Nie kopiuje struktury katalogów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    Pozdrawiam

0
  • #10 10 Wrz 2012 20:07
    kiprak
    Poziom 9  

linuks napisał:
    Testdisk nie ma takich ograniczeń.Kopiowanie plików będzie bezpieczniejsze niż przywracanie partycji.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11119437#11119437
    DMDE w wersji darmowej umożliwia kopiowanie do 4000 plików jednorazowo. Nie kopiuje struktury katalogów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html

DMDE zachowuje strukturę katalogów w wersji płatnej i fakt ten jest dużym plusem z uwagi na to, że katalogów mam całą masę. Próbowałem przeskanować dysk TestDisk'iem jednak nie odnalazł on tej partycji jaką odszukał DMDE.

Do tej pory żaden inny z programów jakie testowałem nie wskazał mi mojego "straconego" archiwum w sposób tak uporządkowany jak DMDE. Szkoda, że wersja FREE ogranicza się do odzysku pojedynczych plików:(

0
  • #12 11 Wrz 2012 10:54
    kiprak
    Poziom 9  

Przez długi czas, od zakupu dysku pracowałem na 2 partycjach NTFS C i D (Windows 8 zarezerwował dodatkowo niewielki zakres partycji C na swoje potrzeby). Partycja C zawierała system operacyjny, a D to było archiwum danych. Problem pojawił się w momencie kiedy chciałem przeinstalować, a dokładniej przywrócić obraz partycji C, nie ruszając danych na partycji D. Pierwszy taki zabieg był udany. Nowy system odpalił i wszystko było OK. Po jakimś czasie testowania sterowników i oprogramowania pod nowym systemem postanowiłem wybrać te właściwe i ponownie jak poprzednio przywrócić system z obrazu, a następnie zainstalować uprzednio przetestowane oprogramowanie. Stało się coś nieoczekiwanego i program do przywracania obrazów skasował wszystkie partycji tworząc jedną i na niej zaczął przywracać dane z obrazu zmieniając przy tym plik obrazu aby dostosować go do tylko jednej partycji. Proces ten natychmiast przerwałem aby nie nadpisać danych. W konsekwencji tego zdarzenia w chwili obecnej dysk nie posiada założonych partycji, widoczny jest w DMDE oraz narzędziach administracyjnych systemu Windows. Dysk podpięty mam poprzez mostek USB do innego komputera.

W załączonych plikach widać, że DMDE odnalazł wcześniejszą partycję D, na której widnieje folder ARCHIWUM, który na tej właśnie partycji się wcześniej znajdował. Wygląda na to, że wszystkie dane są nie uszkodzone bo testowo wyciągnąłem z tego folderu kilka plików rożnej wielkości i żaden nie zawierał błędów.

migol21 napisał:
    Według moich wstępnych analiz plik z załącznika wgraj w sektor 0 pojawią się partycje.

Czy poprzez taki zabieg nie spowoduję utraty tych danych, które wstępnie DMDE odnalazł? Analizując moje załączniki nie rozumiem skąd taka ilość partycji Noname 02, 03 itp. W każdym razie na tej Noname 05 znajduje się wspomniany wcześniej folder ARCHIWUM.

0
  • #13 11 Wrz 2012 13:24
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

W takim razie plik nie pomoże bo przywróci jedna dużą partycję. wstępnie widać MFT al brak Boot i Boot Copy i trzeba będzie ten sektor odbudować. W takim wypadku pracy jest dużo więcej i wymaga ona głębokiej analizy.

0
  • #14 11 Wrz 2012 13:32
    kiprak
    Poziom 9  

Czyli pozostanie mi chyba kupić ten program DMDE w pełnej wersji i tak jak odzyskałem kilka plików na próbę, odzyskać cały folder ze znalezionej partycji.

0
  • #15 12 Wrz 2012 10:39
    kiprak
    Poziom 9  

Czy wersja DMDE Home Personal License za 16 EUR pozwoli mi na rozwiązanie problemu czy muszę zakupić wersję DMDE Professional, która posiada kilka dodatkowych możliwości (część z nich jest dla mnie niestety niezrozumiała).

DMDE Professional Additional Features include:
    - pendrive-assigned activation keys to run on different computers (Windows, Linux),
    - additional licenses to run remotely on client computers (up to 5 per month, without additional features),
    - native 64-bit versions for Windows-x64,
    - data recovery reports (include logs and file checksums),
    - I/O handler script (include I/O error logs),
    - NTFS alternate stream recovery,
    - DMA access under DOS.

1
  • #17 12 Wrz 2012 12:23
    kiprak
    Poziom 9  

migol21 napisał:
    Zawsze możesz zapytać sprzedawcę. Tutaj rozwiązujemy darmowymi sposobami więc o zakupie nie mówimy.

Rozumiem:) Czy któryś z darmowych programów może dać podobny efekt co DMDE zachowując po odzysku danych właściwą strukturę katalogów oraz poprawne nazwy plików, tak jak miało to miejsce przed awarią?

0