Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica DC 12V na AC 230V sinus - rozważania

kortyleski 09 Sep 2012 15:37 2643 1
Tespol
    kortyleski
    Level 43  
    Witam
    Zima się zbliża więc czas na zadbanie o awaryjne zasilanie pieca CO... Ja wiadomo pompa to silnik indukcyjny więc potrzebuje sinusa. I teraz pytanie co lepsze - impulsówka na 314VDC i falownik czy też (mój pomysł) generator 50 Hz, dwa tranzystory i klasyczny transformator toroidalny. W pierwszym przypadku "robiąc" sinus operujemy wysokim napięciem ale małymi prądami, w drugim prądy spore (moc rzędu 100W wygeneruje prąd ponad 10A) ale napięcia niskie. No i koszty oraz skomplikowanie konstrukcji, trafo toroidalne do halogenów z podwójnym drutem na wtórnym ( upraszcza stopien wyjściowy) kosztuje w markecie kilkanaście złotych, w przypadku przetwornicy impulsowej trzeba by nawijać a ponieważ konstrukcja po przetestowaniu miała by być sprzedajna to powtarzalność kazała by zamówić serię transformatorów impulsowych w profesjonalnej firmie... No więc jak zapatrują się spece w temacie zasilania?
  • Tespol
    stev-an
    Level 19  
    Nie widzę zainteresowania tym tematem i nie wiem czy te rozważania powiodą się.Wykonałem kilka wstępnych prób z różnymi układami z sinusem o mocy 100W dedykowanymi konkretnie do awaryjnego zasilania pieca CO.Aby uzyskać dobrą sprawność moc należy dobrać konkretnie do potrzeb. Używałem fabrycznego urządzenia z transformatorem w mostku /najczęściej występuje w UPS z sinusem/ ale sprawność psują przy 12V dwa ramiona tranzystorów mostka. Gdy wyłączy się piec i pracuje tylko sterownik napędzanie uzwojenia pierwotnego też psuje czas pracy. Aby napędzać PWM-em dwa uzwojenia modulacja musi być jednobiegunowa . A czy masz jakiś wkład w to urządzenie, jakieś próby czy schematy?