Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie ustabilizowanym prądem

25 Sty 2005 00:06 1760 15
  • Poziom 10  
    będę sterował tranzystor wysokim stanem na pinie portu mikrokontrolera ADuC816. w datashitcie analoga podajom ze w stanie wysokim napięcie na końcówce portu jest 2.4V i prąd 80uA. i teraz problem jest następujący: wiadomo ze logiczna jedynka w TTLu jest 2.4-5V czyli prąd w stanie wysokim na końcówce będzie zależał od obciążenia, mam pytanie czy zna ktos jakis prosty sposob stabilizacji tego pradu, zeby od obciazenia nie zależał.. czyli zebym byl pewien ze gdy podloncze swooj tranzystor do portu i wystawie "1" to poleci prąd ktoory zostanie uadnie wystabilizowany o. Hmm jakis prosty tabilizator prądowy z diodą zenera? jak to zrealizować?? :) ...wiem ze chaotycznie ale moze ktos zrozumie i poradzi cosik.
    z goory dzieki i pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Nie wspomniałeś czy będzie duża dynamika zmian stanu wyjścia.
    Jeśli nie, to pokombinuj coś z tranzystorem polowym - w stanie statycznym jest sterowany napięciem i wydajność prądowa źródła sygnału nie będzie przeszkadzała. Napisz czym chcesz sterować.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jak wyżej - możesz zastosować tranzystor BS 170 - ma bramkę przystosowaną do wyjść cyfrowych. Prąd drenu max 0,5A.
  • Poziom 10  
    dzieki Wam za pomoc.
    chce kluczować z pewną czestotliwością tranzystor darlingtona i poprostu chce byc pewien ze w momencie jedynki na wyjsciu bede mial konkretny prąd. Doktor ktoory patrzył na ten projekt zasugerował że banalne bedzie użycie tranzystora stabilizującego z diodą zenera i ten układ tranzystor-dioda bede sobie kluczował poprzez drugi tranzystor stanem wysokim na wyjsciu, ale nie wiem jak to zrealizowac :D (aaaa, zakres zmian obciążenia nie będzie duży..)
  • Poziom 32  
    Zastosuj źrudło prądowe to prąd wyjścia nie będzie zależał od obciążenia.
  • Poziom 10  
    a znasz moze jakis scalak pod tytułem sterowane źródło prądowe ? to by pomoglo :)
    z goory dzieki
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Scalaka by trzeba puszukać. Ale wyglądać mogło by to tak jak w załączniku.
    R3 dobierasz pod względem prądu a dzielnikiem wejściowym dopasowywujesz się do przetwornika sterującego.
  • Poziom 10  
    dzieki wszystkim za pomoc, jeszcze nie wiem jak to w sumie zrealizuje.. ale dzieki :) jakby ktoś miał jeszcze inne pomysły na rozwiązanie tego to bardzo bym poprosił, z goory dzieki
  • Poziom 10  
    A poprostu tak by nie dało rady?
    Kluczował bym sobie BS170 z portu ADuC, prąd bazy tranzystora BDW bym ustawiał oporikiem R1 i prąd Is byłby chyba stabilny (w sensie niezależny od obciażenia), nie?
  • Poziom 32  
    W tym układzie nie masz zadnej kontroli nad prądem w kolektorze tranzystora wyjściowym.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam... To co zaproponowałęś rzeczywiście nie będzie stabilizowało prądu, ale mała zmiana i jest Ok. Oczywiscei parametry nie są jakieś super, ale działa. Przyklad jak dobrać parametry. Tranzystor typu pnp tez może być darlington, zależy od prądu obciązenia... Obciążenie np 200mA i wtedy na nim jest 9V. wybieramy możliwie durze napięcie na R1 (stabilność termiczna) powiedzmy 2V wtedy prosto wyliczamy jego wartość 10om. W takim razie na bazie musimy mieć 12-2-0,7 = 9,3V. wyznaczamy wartości rezystancji dzielnika, pamiętając żeby był sztywny czyli prąd w gałęzi dzielnika ok 10 razy większy niż Ib. Zakladam że mamy tranzystor z B=500 czyli Ib= 0.4mA. Po drobnych wyliczeniach R2 = 560om i R3= 2kom... Ewentualnie z R3 jakąs PR-ke żeby ten prąd ustawić. Jak tranzystor BS107 jest zatkany to prąd nie płynie, pnp spolaryzowany zaporowo, a jak sie otworzy to plynie zadany. Oczywiscie te założenia to dla stabilnego 12v jak bedzie nie stabilizowane to zamiast R3 zenerka na odpowiednie napięcie... udanej zabawy Pozdrowienia.
  • Poziom 10  
    to znowu ja heh
    Dzięki Lukkrak wuaśnie o takie coś mi chodziło :D
    teraz mam tylko pytanie jak do poniższego rysunku dobrać elementy tak aby prąd Io miał wartość mniej wiencej 1.2A w momencie gdy podam stan wysoki z ADuC (2.4V 80uA). Najbardziej nie jestem pewien jak dobrac zenera (jakbym poweidział co studiuje i na którym roku bym został dobrze wyśmiany :) ).... mi wyszło tak: T1 to jest BC337-16 a T2 to jest BDW94C. R1=6.8om [9.8W!] R2=500om, R3=17.5k, napięcie na zenerze 9.1V(?!), na obciążeniu będzie spadek około 2.5V. Czy tu kurka zadziała jak ma czy nie ?? :) poprosze o korektę w miare szybko (całkowity układ jest spory jeszcze musze napisać program, a koniec semestu za 2tyg.. heheh)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    po co taki duzy R1 i taka moc . Daj Zenerke 3V3, R2 = 1k , zalozmy spadek na zlaczu Darlingtona 1,5V -> spadek napiecia na R1: 3,3V - 1,5V = 1,8V ; 1.8V / 1,2A = 1,5ohm (daj z zapasem mocy: 5W) ; R3 = 22k.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    nie dziekowac tylko robic uklad i informowac o efektach (byc moze beda potrzebne poprawki) :wink:

Powodzenia
  • Poziom 15  
    Jedno i drugie powinno chulać, ale zamin bedziesz projektować płytke zrób np. w pająku i sprawdź. Prąd głównie wyznaczany jest przez napięcie diody i dokładność rezystora emiterowego, troche przez prąd diody, ale OK. Moja sugestia to "obdarzyć po borzemu" mocą strat i rezystor i tranzystor, tak po 5 z kawałkeim, oczywiście rezystor wtedy 10. Powodzenia i zdania... wiem co to sesja, włąsnie sie przekonałem 1 rok :( majca :( :( :(