Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa do DVB-T zakłócenia

m4xon 09 Sep 2012 18:59 3534 8
Optex
    m4xon
    Level 15  
    Witam,

Postanowiłem założyć poniższy wątek ponieważ nie mogę sobie poradzić z problemem z instalacją antenową w moim domu. Do tej porty miałem na dachu zamontowaną instalację antenową kierunkową i odbierałem standardowe kanały oferowane dotychczas na darmowych częstotliwościach. Miesiąc temu skończyła mi się umowa na telewizję satelitarną i postanowiłem w pełni wykorzystać możliwości telewizji cyfrowej. W tym celu kupiłem dekoder thomsona THT501. Wszystko zainstalowało się elegancko, ustawienia przeprowadzone zgodnie z instrukcją jak należy. Odbieram wszystkie kanały, jednak po kilku dniach zauważyłem małe problemy. Mianowicie kanały typu TVP1, TVP2, TVP3 i inne z MUX1 i 3 odbieram świetnie natomiast inne z MUX2 jak TVN, Polsat, TV4 i inne już nie są tak dobre. Pojawiają się zakłócenia, pikselizacja obrazu. Pożyczyłem od rodziców ich dekoder żeby sprawdzić, ale sytuacja identyczna, z resztą u nich 3 km obok również pojawiają się te problemy. Dodam, że mieszkam w Białymstoku w okolicach ul. Raginisa.

Zastanawiam się, czy nie spróbować anteny siatkowej, ale do tej pory bez telewizji cyfrowej było ok.

Z góry dzięki za podpowiedzi i pomoc!

Pozdrawiam

Regulamin pkt 3.1.15 .
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html

[SP5ANJ]
  • Optex
    irekr
    Moderator
    W jakim stanie jest instalacja antenowa, co to za antena, czy są jakieś wzmacniacze itp itd...

Ile jest anten? Gdzie są skierowane...?
  • Optex
    art23
    Level 25  
    uważam że siatka Ci się nie sprawdzi gdyż jej kąt jest bardzo szeroki nie mówiąc już o braku ekranowania samego przedwzmacniacza co powoduje zwiększona ilość zakłóceń na co sygnał DVB-T jest wrażliwy , zainwestuj w jakąś dobra antenę DVB-T kierunkową i ustaw ją w stronę nadajnika .Musisz sprawdzić na stronie emitela gdzie masz nadajnik i jaka jest odległość do niego wtedy będzie można ocenić czy potrzebujesz antenę pasywną czy aktywna.
    User removed account
    User removed account  
    art23
    Level 25  
    kolego skót myślowy jeśli już jesteś taki precyzyjny .......
    irekr
    Moderator
    Poczekajmy aż autor tematu odpowie.

Znam realia białostockie i wiem że zrobienie prawidłowo funkcjonującej instalacji nie jest tam łatwe. Dla odbioru analogowego trzeba się nieźle namęczyć, natomiast dla odbioru cyfrowego jest już dużo łatwiej. Co nie oznacza ze należy popełniać innego rodzaju błędy.
    Do Krynic jest około 13 km, sygnały są bardzo silne i do prawidłowego odbioru TVP1/2/3 w analogu trzeba stosować tłumiki (pola dla TVP2/3 powyżej 0,1V/m - 100 dB). Szczególnie przy stosowaniu zewnętrznych dekoderów gdyż sygnały analogowe przesterowywuja dekodery cyfrowe.

W praktyce należy stawiać dwie anteny: obie o bardzo wąskich wiązkach przednich - rzędu max 20 stopni i jedna skierować na Krynice a drugą na Cieszyńską. W do pierwszej anteny należy włączyć tłumik rzędu 20 dB (lub więcej), następnie dwa jednakowej długości kable należy dołączyć pasywnego OPOROWEGO sumatora (lepszy byłby sprzęgacz liniowy, ale takowych ostatnio nie widzę w sprzedaży).

MUX2 jest zakłócany w Białymstoku właśnie z powodów przesterowań wzmacniaczy. Kombinacja sygnałów analogowych k.22 i 35 jest w kanale 48, sąsiednim kanale MUX2.
    m4xon
    Level 15  
    Dzięki za żywiołową dyskusję i przepraszam za niedoprecyzowanie. Niestety nie orientuje się jaka antena jest na dachu, bo robiona instalacja była z 8 lat temu a póki co nie mam możliwości żeby wejść na dach i zobaczyć. Jak dobrze pamiętam to chyba była to dwie anteny jedna na Krynicę a druga na UM w Białymstoku. Co do wzmacniaczy i innych elementów się nie wypowiem bo się nie orientuję i nie mam jak sprawdzić.

co zastosować w moich realiach do prawidłowego odbioru? Zawołać fachowca coby usprawnił i wyregulował istniejący sprzęt czy zainwestować w nowy?
    irekr
    Moderator
    Niewątpliwie, jeżeli nie masz chociaż podstawowej wiedzy z techniki antenowej, to szkoda Twojego czasu.

Sytuacja jaka opisujesz występuje właśnie w takich instalacjach, w których są dwie anteny na pasmo UHF połączone zwrotnica, gdzie dolne kanały były odbierane z Krynic - kanały 22-35 a wyższe; 41-53-60 z "miasta". Po uruchomieniu DVB-T programy są nadawane na kanałach 46 i 49 natomiast MUX3 jest nadawany na k.38.
    Każda zwrotnica z podziałem pasma - a takie najczęściej były stosowane w Białymstoku - miały "częstotliwość podziałową" ustalana w okolicach kanału 38. Dlatego MUX1 nadawany na k.46 jeszcze się "przebijał" z anteny na kanały 21-38, natomiast sygnał na k.49 jest już mocno osłabiony. Do tego jak "inteligentny inaczej " instalator anten zamontował jakiś wzmacniacz, to już była i jest kompletna masakra.

Są dwie zasadnicze "metodologie" działania takiej instalacji:

- albo instalujemy jedna antenę, dość szerokokątną, kierując ją na kierunek będący wypadkowa siły sygnału z Cieszyńskiej i z Krynic, starając się ustawić ja tak by sygnał z Cieszyńskiej będzie porównywalny z sygnałem z Krynic. Obecnie sygnał z Krynic jest u Ciebie co najmniej 6 razy silniejszy niż z Cieszyńskiej, gdybyśmy stosowali antenę dookólną.

- albo instalujemy dwie "wąskie" anteny ze starannie dobranymi wytłumieniami poszczególnych kierunków - tak jak opisywałem wcześniej.

Metoda pierwsza jest znacznie tańsza ale trzeba się liczyć, że ustawienie "złotego środka" będzie dość trudne. Natomiast metoda druga jest lepsza, ale droższa i łatwiejsza w ustawieniu.
    Pozostaje problem opłacalności: MUX3 w Białymstoku będzie nadawany docelowo na kanale 22, tym samym co obecnie TVP2. Pozostaje pytanie czy warto inwestować większe pieniądze na okres około roku, potem i tak wszystko będziesz odbierał z Krynic, a antenę i tak trzeba będzie przerobić.

Oba rozwiązania jakie opisałem nadają się tylko do obioru cyfrowego, w odbiorze analogowym będziesz miał duże "odbicia "