Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pokrywa do akwarium 60L LED

przem997 09 Wrz 2012 20:27 16545 14
  • W związku, iż w akwarium 60L nie działało podświetlenie a nie jestem zwolennikiem świetlówek zrobiłem modyfikację.

Wyciągnałem świetlowkę, zamieściłem 4 żarówki led: 2 białe, 1 niebieska, 1 czerwona oraz dodałem przełącznik zmiany kolorystyki wraz z zasilaczem 12V.
    Ledy wybrałem 12v aby nie pchać się z napięciem 230 pod wilgotną pokrywę i nie wywoływać wilka z lasu.
    Zasilacz użyłem 12V 1A.

Podświetlenie ma łącznie 120 diód (suma we wszystkich żarówkach led)

Przełącznik daje 2 kolory: biały z czerwonym i niebieskim aby nie było nudne jak inne zwykłe oraz nietypowe - czerwono-niebieskie.

Lapmy skierowane są po przekątnej aby jak najwięcej doświetlały.

Z racji, iż nie pojmuję konstrukcji stanndardowej - czarnych pokryw które wchłaniają odbite światło - przerobiłem - i przemalowałem sprayem na kolor srebrny.
    Dzięki temu światło odbijane z tafli wody odbija się również od pokrywy dzięki czemu jest bardziej rozproszone i jaśniejsze.

Przewody nie są dostatecznie dobrze zabezpieczone ale to już z mojego lenistwa wynika... prowizorka taśmą, planują podkleić na kropelkę jeśli się odklei.

Koszty:
    przełącznik ok 1zł
    Led biały 12V -15zł x 2
    Led czerwony, niebieski - 9zł x2
    Zasilacz 15zł
    =========================
    Suma ok. 65zł

Pokrywa do akwarium 60L LED Pokrywa do akwarium 60L LED Pokrywa do akwarium 60L LED
    Niestety zdjęcia nie przedsatawiają tego efektu, w rzeczywistości wygląda dużo lepiej.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    przem997
    Poziom 15  
    przem997 napisał 183 postów o ocenie 22, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Zielona Góra. Jest z nami od 2008 roku.
    bogi
    Poziom 28  
    Jak się mają rośliny przy oświetleniu LED?
    przem997
    Poziom 15  
    Mam dopiero 3 mc i niby ok.
    Producenci wypuścili już lampy do akwarium LED więc chyba coś to znaczy.

W zależności od litrażu ma być odpowiednia ilośc wat dla roślin - gdzieś jest w necie tabela, u mnie te parametry są spełnione.
    Chyba to było 0,5W na 1L.

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/oswie...wietlenie-led-diversa-nano.html#axzz2604AhhS1

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/oswie...i-led-akwarium-roslinne-11.html#axzz2604AhhS1
    LnxTx
    Poziom 11  
    Oprócz "ilości" światła liczy się także jego temperatura i współczynnik oddawania barw. Czerwonymi i niebieskimi diodami może to trochę rekompensujesz.
    Daj znać jeszcze za kolejne 3 miesiące.
    T-play
    Poziom 14  
    Wygląda fajnie, ale doczepie się czegoś nie związanego z tematem, wywal ten filtr!
    Przez ten szajs woda jest po kilku dniach mętna, zrób coś o większej filtracji, polecam zrobić filtr z gąbki o gęstości takiej jak ta do zmywania naczyń(2 warstwowa).
    Zapewne ten silniczek też nie będzie miał tyle mocy aby zassać wodę przez tak gesty filtr, wiec dokup najlepiej tez nowy filtr.

Pozdrawiam.
    Pokrentz
    Poziom 21  
    No, akurat czerwone i niebieskie to dokładnie pasma pochłaniania chloroflu, więc jest to jak najbardziej prawidłowe oswietlenie dla roślin. NASA robi testy w hodowli roślin pod sztucznym oświetleniem LED i uzywa własnie niebieskich i czerwonych LED-ów, przy czym chyba 80% jest czerwonych a reszta - niebieskich.
    No i nie tylko NASA takie eksperymenty robi, zwyczajni ludzie również, ale nie uprawiają pomidorków ani ziemniaków i nie z mysla o locie w kosmos...
    mjc
    Poziom 14  
    A nie boisz się, że ta taśma się urwie i to wszystko wpadnie do wody? Nie wiem czy rybki by przeżyły ...
    zymen
    Poziom 9  
    Kolego ten wężyk od filtra wystaje Ci poza akwarium? Jeśli tak, to lepiej umieść go nad taflą wody, niech nie wystaje "poza". W pewnych specyficznych warunkach przy jego pomocy możesz wypompować sobie z akwarium wodę do poziomu dolnej części filtra.

Sterownik własny? Kupny?

pozdrawiam,
    perlon
    Poziom 19  
    Z fotki widać że większość roślin jest w kiepskiej kondycji. Raczej wątpię, żeby służyło im to światło ledowe ale powody mogą być oczywiście inne. Czerwone nie oznacza że jest to czerwone dobre dla roślin. Ciekaw jestem jak wygląda spektrum tych żarówek ledowych. To mogą być bardzo cienkie szpilki czerwonego a to może być za mało. Osobiście to ledy dałbym co najwyżej do malawi bez roślin. Jak ma być zielono to świetlówki wydają się być niezbędnym minimum.
    msb
    Poziom 15  
    Pomimo obaw związanych z oświetleniem Led w akwarium głównie roślinnym od 3 miesięcy testuje LED białą zimną 10W która świeci praktycznie od 9-18, od 18 do 22 załącza się świetlówka 18W , sporadyczne doświetlanie taśmą LED RGB dla efektu kolorystycznego. Akwarium 40 l więc światła teoretycznie za mało - mimo to rośliny rosna zadowalająco . Rybki zachowują się normalnie najwyrażniej im to światło nie przeszkadza ale krewetkom jakby tak ,zdecydowanie wolą świetlówkę .

Pokrywa do akwarium 60L LED
    Pokrentz
    Poziom 21  
    Perlon, niemniej jednak ludzie uprawiają roślinki pod LED-ami. To nie chodzi o widmo, a wpasowanie się z odpowiednią mocą w pasmo pochłaniania chlorofilu. Jesli da się skupić w wąskim widmie w okolicy maksimum pochłaniania chlorofilu tyle mocy, co w widmie szerokim, to roślinom to wystarczy. Elektronom w chlorofilu wszystko jedno, czy zostaną wzbudzone przez taką, czy inna długośc fali. Byle było odpowiednio dużo wzbudzeń na sekundę.
    prawdopodobnie zafiksowałeś się na mysleniu: "wąskie widmo = mało mocy", ale to nie zawsze jest prawda. Mozna w dowolnie wąskie widmo wtłoczyć dowolnie duzo mocy - patrz laser. On ma widmo o szerokości liczonej w ułamkach angstrema a moce potrafia dochodzic do megawatów optycznych (w impulsie) a setek watów - przy pracy ciągłej...
    Ledy monochromatyczne nie mają takiego "szpilkowego" widma - typowo mają "kopę siana" o szerokości ok. 20 nm. To nie jest szpilka.
    przem997
    Poziom 15  
    Rośliny wyglądają na kiepskie bo pływają w akwarium MOLINEZJE - poczytajcie co ta ryba robi z roślinami :)

Rośliny rosy w sztucznym żwirze, od tygodnia przesadziłem je do piachu więc spodziewam się poprawy.

Filtr ma 300L/h jest stosowany w akwariach do 120L, mam 60L tak więc jeszcze jest zbyt mocny. Wywaliłem z niego element z węgielkami a wstawiłem dodatkową gąbkę. Co tydzień jest zapchana na maxa więc daje radę.
    siwyalf
    Poziom 12  
    A jak z glonami przy tym oswietleniu ?
    przem997
    Poziom 15  
    robia sie glony na szkle wypukłym, pionowy pas glonów w polowie dlugosci szkla - ta czesc która ma najblizej do okna... w porze letniej gdy słonce walilo w akwarium
    raz na 2 mc musze przetrzec to "łapką" z gąbka...
    chyba juz sie nie robia bo slonce słabsze...

albo moze dlatego ze z filtra wywalilem pojemnik z węglem a wlozylem druga gąbkę filtrujaca?
    Sajber84
    Poziom 9  
    A jak tam teraz po takim okresie trzymają się twoje roślinki i jak się sprawuje oświetlenie ??