Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40

phanick 09 Wrz 2012 22:26 7320 16
  • Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40
    Przedstawiam projekt oraz wykonanie płytki uruchomieniowej pod Atmegę 16/32 wersja DIP40.

Motywacja
    Jako, że technikę misternego wytrawiania PCB opanowałem dopiero od paru miesięcy, a moja przygoda z mikrokontrolerami trwa trochę dłużej, wcześniejsze płytki były budowane na uniwersalnych PCB. Brak estetyki i gąszcz przewodów to nie jedyne minusy:

Jako, że moja poprzednia płytka uruchomieniowa działała w zależności od jej widzimisie:

postanowiłem stworzyć nową, trawioną.

Założenia projektu to:
    * Wyprowadzenie każdego pinu od wszystkich portów (A, B, C,D) podwójnie oraz w takiej samej kolejności (najmłodszy bit po lewej stronie)
    * Wyprowadzenie złącza programowania SPI (Kanda) oraz JTAG
    * Możliwość wymiany kwarcu
    * Możliwość zasilania z zewnętrznego źródła napięcia (wtyk DC + stabilizator 7805)
    * Wyprowadzenie po kilka złącz masy, napięcia przed stabilizatorem (12V), napięcia za stabilizatorem (5V)
    * Dioda sygnalizująca włączony układ
    * Przycisk umożliwiający reset układu
    * Zmieszczenie się na jednej warstwie z jak najmniejszą liczbą przelotek.

Płytka w rzeczywistości prezentuje się tak:
    Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40 Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40

W Eagle prezentuje się to tak:
    Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40 Płytka uruchomieniowa pod Atmegę 16/32 wersja DIP40

A tak całość komponuje się z moim własnoręcznie robionym część po części zestawem.

Uwaga: bardzo proszę użytkownika mirekk36 o niekomentowanie zastosowanych wartości kondensatorów przy 7805 (po 1000uF). Pan Mirek w swoich filmach kazał ograniczać wartość kondensatorów do 10uF, grożąc, że mikrokontroler będzie się zawieszał. Jednak odpowiedzi dlaczego już nie otrzymałem (stworzyłem nawet specjalny wątek na tym forum, który został niestety przeniesiony do krainy wiecznych postów)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Co do kondensatorów 1000uF to jest jeden zasadniczy powód dla którego za wyjściami stabilizatorów nie daje sie dużych pojemności, mianowicie szpilka prądowa przy ładowaniu ich może uszkodzić stabilizator
    mirekk36
    Poziom 42  
    michal.rogaczewski napisał:
    Co do kondensatorów 1000uF to jest jeden zasadniczy powód dla którego za wyjściami stabilizatorów nie daje sie dużych pojemności, mianowicie szpilka prądowa przy ładowaniu ich może uszkodzić stabilizator

Drugi zasadniczy powód to taki, że będziesz miał kłopoty z resetem procka gdy np będziesz chciał na chwilę odłączyć i podłączyć zasilanie .... a tym bardziej jeśli nie będziesz miał włączonego BOD'a w procku ... generalnie tak duże kondensatory w systemach mikroprocesorowych to nieporozumienie niestety. Poczytaj sobie w linku niżej o tym co to znaczy i jak się robi prawidłową (minimalną) filtrację zasilania - bo jej też nie masz w prezentowanym schemacie) ... oraz co z czego wynika:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

a na przyszłość pomyśl też o jakiejś małej przetworniczce zamiast tego kaloryfera 7805. np na scalaczku LM2675 albo LM2674
    oskar777

Poziom 26  
    Naklejka fajna ale o wiele lepsza by była przy goldpinach tak to wiele nie daje, trzeba będzie przekręcać płytkę by sprawdzić jak piny idą. Sam projekt fajny
  • PCBway
    kwikam
    Poziom 9  
    Bardzo fajna i kompaktowa płytka z wyprowadzeniami. Trochę jednak mnie dziwi ten ogromny stabilizator 7805 z radiatorem, no ale skoro taki chciałeś to najważniejsze, że wszystko działa.
    phanick
    Poziom 28  
    oskar777 napisał:
    Naklejka fajna ale o wiele lepsza by była przy goldpinach tak to wiele nie daje, trzeba będzie przekręcać płytkę by sprawdzić jak piny idą. Sam projekt fajny

Przecież wszystkie goldpiny są podpisane.

kwikam napisał:
    Bardzo fajna i kompaktowa płytka z wyprowadzeniami. Trochę jednak mnie dziwi ten ogromny stabilizator 7805 z radiatorem, no ale skoro taki chciałeś to najważniejsze, że wszystko działa.

To jest najmniejszy radiator jaki widziałem do stabilizatora w takiej obudowie. Jest on wymagany, gdyż przy zasilaniu zasilaczem niestabilizowanym, mamy na wejściu napięcie nawet ok. 13 V, co przy dużym poborze prądu przekłada się na duże straty w cieple.
    Jeszcze większy stabilizator jest w sąsiednim wątku (o płytce uruchomieniowej dla CPLD).
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    Projekt bardzo fajny, również posiadam płytkę testową zbudowaną w podobny modułowy sposób.
    Co do kondensatora przy układzie 7805 to na wyjściu zdecydowanie mógł by on mieć o połowę mniejszą pojemność. Dlaczego ? Przyznam się nie wnikałem nigdy, ale dziś naprawiałem zasilacz w tunerze SAT Ferguson i tam właśnie jest tak, przed 7812 jest większa pojemność 470uF, a na wyjściu układu 220uF, więc jeśli projektanci takich urządzeń stosują takie zasady to należy domniemywać że są one słuszne.

Druga sprawa brak kondensatorów filtrujących przy procesorze zemści się na pewno w jakimś projekcie. Ogólnie to wywalił bym tego 7805 na oddzielny moduł zasilający np. z układem 7805 i 7812 a przy procka dął odpowiednią filtrację.

Puki co życzę autorowi owocnej pracy i miłej zabawy na zestawie.
    phanick
    Poziom 28  
    Rafal_Pisz napisał:
    Druga sprawa brak kondensatorów filtrujących przy procesorze zemści się na pewno w jakimś projekcie. Ogólnie to wywalił bym tego 7805 na oddzielny moduł zasilający np. z układem 7805 i 7812 a przy procka dął odpowiednią filtrację.

Przecież są kondensatory filtrujące, tylko że, ukryte pod procesorem!
    Wystarczy zobaczyć na zdjęcie z eagle - dwa kondensatory 100nF.
    mirekk36
    Poziom 42  
    phanick napisał:

I wg. ciebie to jest prawidłowa filtracja zasilania ? .... widzę, że nawet nie zajrzałeś do tego linku, który ci wyżej podałem.... twoja strata.
    Rafal_Pisz
    Poziom 12  
    phanick napisał:
    Rafal_Pisz napisał:

Przepraszam, zwracam honor nie zauważyłem. :cry:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kicajbas
    Poziom 27  
    Witam.
    Stabilizatory nie lubią podawania na ich wyjście napięcia.
    Jeśli na wyjściu stabilizatora jest duuża pojemność, to w przypadku nagłego zaniku napięcia wejściowego ( przy małym prądzie pobieranym przez uklad) mamy odpowiednik nieprawidłowego podłączenia stabilizatora i "o nieszczęście nie trudno"
    andysto
    Poziom 9  
    Witaj!

Chciałbym spróbować wykonać Twój układ ale niestety nie jestem jeszcze bardzo biegły w eagle'u.

Problem jest taki, że nie drukuje mi się masa.

Jeśli możesz - Pomóż!
    andysto
    Poziom 9  
    Dzięki! Żelazko już się grzeje :-))

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
    andysto
    Poziom 9  
    UWAGA!

Na schemacie i płytce w Eaglu jest stabilizator 7812!!!