Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba, A200, CR1 - Biały ciemny ekran przy włączaniu

10 Wrz 2012 12:27 3216 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam laptopa Toshiba Satellite A200-1CR. Laptop po około trzech latach zaczął wyświetlać biały ciemny obraz przy włączaniu na ekranie LCD. "Przestał działać" sam z siebie: nigdy nie został zalany ani upuszczony.

Na zewnętrznym monitorze podłączonym przez złącze VGA obraz wyświetla się poprawnie i można normalnie pracować - jednak ekran laptopa dalej wyświetla białe tło.

Bez zewnętrznego monitora, gdy ekran LCD laptopa jest biały reszta komponentów (prawdopodobnie) pracuje poprawnie - słychać jak ładuje się system operacyjny.

Do ściemniania i rozjaśniania matrycy w laptopie służą wg. instrukcji klawisze Fn+F6 i Fn+F7. Jednakże zaobserwowałem, że gdy wyświetlane jest białe tło to klawisze reagują odwrotnie! Czyli klawisze ściemniania rozjaśniają ekran, a klawisze rozjaśniania zmniejszają podświetlenie.

Po kilku godzinach oraz wyłączeniu i włączeniu laptopa wewnętrzny ekran LCD znów zaczyna działać popranie i wyświetla się normalny obraz. Po wyłączeniu laptopa na kilka następnych godzin i ponownej próbie uruchomienia znów pokazuje się "biały ekran".

1) Chciałbym się zapytać co może być przyczyną? Uszkodzony inwerter?

2) Będę prawdopodobnie sam rozkręcał laptopa (wg. "Toshiba Satellite A200 Service Manual.pdf"), jednak oprócz sprawdzenia połączeń kabli nic więcej raczej nie zrobię. W związku z tym jakie połączenia powinienem sprawdzić?

3) Czy opłaca się samemu wymieniać części takie jak np. inwerter? Czy takie części może kupić osoba indywidualna? Jeśli tak to, w jakim sklepie? Jak zidentyfikować taką część elektroniczną?

4) Ile mniej więcej kosztuje naprawa w serwisie laptopów związana z tym problemem ("biały ekran")? Ile mniej więcej kosztuje wymiana poszczególnych części (np. ile kosztuje FL inwerter, ile moduł LCD, ile kabel LCD/FL?).
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 16  
    Prawdopodobnie uszkodziła się karta graficzna w notebook. Odkręć klapkę od spodu i sprawdź czy widać kartę graficzną po dociśnięciu jej i jednoczesnym włączeniu notebooka obraz powinien się pojawić. Jak tak będzie karta rozlutowała się na 100%
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 2  
    Tylko, którą klapkę od spodu odkręcić? Klapkę pamięci RAM, dysku pierwszego czy dysku drugiego?
    Patrząc na schematy w manualu serwisowania to wydaje mi się, że karta graficzna powinna być blisko wentylatora procesora, a przy tym nie ma żadnej klapki od spodu laptopa. (Karta graficzna jest zintegrowana, więc chyba może być gdzie indziej.)

Nawiasem mówiąc jeśli podłączony przez złącze D-SUB zewnętrzny monitor cały czas wyświetla obraz poprawnie to chyba logicznie rozumując karta graficzna powinna być sprawna?
  • Poziom 16  
    Dobrze analizujesz ale niestety tak jest. Dziwne ale jak pada karta graficzna ( odlutuje się ) na matrycy wtedy jest albo ciemność albo szary biały lub paski, a na zewnętrznym monitorze ok.
  • Poziom 17  
    Temat ma już ponad 4 miesiące ale że akurat przerabiałem taki sam problem to napiszę że u mnie to była wina wyświetlacza lcd