Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie małej powierzchni

87_kasia 10 Sep 2012 13:47 6096 27
 • #1
  87_kasia
  Level 9  
  Dzień Dobry,
  Chciałabym zasięgnąć porady specjalistów (Państwa) w sprawie ogrzewania lokalu użytkowego.

  Od zimy zeszłego roku mamy mały lokal użytkowy (ok. 30m2), nieocieplony, bez podpiwniczenia, bez pięter ponad nami, z jednej strony brama wjazdowa na podwórko => ogólnie jest zimny

  Ogrzewanie prądem (mamy taryfę dla firm, wchodzi w grę tylko 1 taryfa) zeszłej zimy kosztowało nas średnio 1000 zł/mc - temperatura w biurze ok. 18 stopni (dwa grzejniki - jeden z nawiewem, drugi konwekcyjny, każdy po 2kW)

  W tym roku zastanawiamy się nad ogrzewaniem piecem naftowym.
  Nie wiem czy dobrze wyliczyłam ale koszt takiego pieca to ok. 600 zł + nafta na ogrzanie naszych 30 m2 to ok. 300 zł/mc*
  *przy cenie 20l = 145 zł (castorama)  Nie chcemy ogrzewania gazowego ze względu na większy wskaźnik wydzielanej wilgoci oraz specyficzny zapach.

  Czy uważacie że to dobry pomysł? Czy moje wyliczenia nie są nazbyt optymistyczne? Może jednak przemyśleć jeszcze raz sprawę gazu (w grę wchodziłaby tylko butla).

  Nie będę ukrywała, że pomieszczenie jest średnio wentylowane (kratka z tyłu lokalu), jednakże w grę nie wchodzą również żadne przebudowy czy robienie wyjścia do pieca - nie nasz lokal.

  Proszę o pomoc, każda Państwa uwaga będzie pomocna.

  Dziękuję
 • Helpful post
  #2
  soyerwsm
  Level 2  
  Nie jestem szpecem, ale...Przy takim budynku to myślę, że potrzebne będzie przynajmniej 150W/m2. Taki mały piecyk ma wydajność 2700W, co przy tej wielkości pom trochę mało. Jak kol sama wspomniała 4kW miały ciężko, żeby ogrzać, zatem 2,7kW na pewno nie dogrzeje pom przy dużych mrozach. Pytanie ile dziennie będzie grzane pom.

  pzdr
 • Helpful post
  #3
  wodyn
  Level 18  
  Są dostępne ogrzewacze gazowe zasilane także LPG .Montuje się je na ścianie , wyrzut spalin na zewnątrz przez ścianę.Zużycie gazu, przy 4,2 Kw mocy, deklarowane przez producenta, to 0,4 kg/h .Ogrzewacz ma termostat, tak że dostosowuje swoją pracę do zadanej temp. w pomieszczeniu. Dodatkowo może być wyposażony w wentylator wymuszający obieg powietrza w pomieszczeniu.Resztę proszę poszukać w necie.I żeby nie było: nie jestem ich producentem ani dystrybutorem.Pozdrawiam.
 • #4
  87_kasia
  Level 9  
  Hmm a myślicie że lepiej zapłacić 1200 - 1400 zł za piecyk naftowy (taki na 4,2 kW) czy jednak nagrzewnicę gazową (ta sama moc cena połowę mniejsza).

  Najbardziej obawiam się - przy gazie:
  - takiej wilgoci, że okna będą mokre i ściany się zagrzybią
  - smrodu gazu jak klient wejdzie do biura :(

  Wodyn...jak dla mnie możesz być i producentem, dziękuję za radę. Czy mogłabym Cię prosić o przesłanie nazwy firmy, która robi takie piecyki? Nie umiałam znaleźć w sieci i nie wiem jaka jest ich cena.

  Pozdrawiam!
  Kasia
 • #6
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Jednak to rozwiązanie ma poważną wadę.
  Instalacja gazowa jest bardzo rozbudowana, przechodzi czasem przez pomieszczenia mieszkalne, co jest obwarowane różnymi obostrzeniami i musi być stalowa spawana. Nie można jej też za bardzo ukryć.
 • Helpful post
  #7
  wodyn
  Level 18  
  Są ogrzewacze na GZ jak i również na LPG.Lokal to jakaś przybudówka, bez piwnicy i pięter.Moim zdaniem LPG może być z butli, ale jakie warunki musi spełnić taka instalacja , to chyba najlepiej będzie wiedział wytwórca ogrzewacza.Wytwórcy (dystrybutorzy) z reguły mają w zakresie swoich usług także montaż.
 • #9
  wodyn
  Level 18  
  W paragrafie 177 przywołanego uregulowania prawnego jest napisane chyba coś innego niż sugeruje kol. mirzo.
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wodyn wrote:
  W paragrafie 177 przywołanego uregulowania prawnego jest napisane chyba coś innego niż sugeruje kol. mirzo.

  Cofnij się do §176, bo tam jest początek :)
 • #12
  87_kasia
  Level 9  
  Ocieplać nie swój lokal bez szans na obniżenie czynszu, do tego sytuacja na rynku jest jaka jest....
  Chyba wystarczy, że w pełni wyremontowaliśmy facetowi lokal :/

  Bynajmniej okazało się, że wylot przez ścianę nie wchodzi w grę. Za ową ścianą jest brama wjazdowa na plac między kamienicami. Zarząd owej kamienicy nie zgodził się na "wylot/wlot" do mojego potencjalnego piecyka (wystaje parę cm i może "przeszkadzać").

  Chyba zostaje przenośna maszyna
  Teraz pytanie...
  - gaz propan - butan
  - nafta

  Powiedzcie mi jak to wygląda z tą wilgocią, rzeczywiście jest aż tak mokro przy gazie i śmierdzi?

  za przenośny sprzęt jesteśmy w stanie dać do 1300 zł o ile będzie dobry i ogrzeje tą moją klitkę :(

  Z tego co napisał wcześniej soyerwsm już wiem, że szukamy czegoś co ma co najmniej 3 - 4 kW. Tylko jak pisałam wcześniej, nie wiem czy to jest coś wpojonego przez czytanie różnych stron www, ale czy gaz lub nafta nie daje bardziej odczuwalnego ciepła niż prąd (grzejniczki przy ścianie).

  Takie coś mam i to coś chce mnie zrujnować....

  Ogrzewanie małej powierzchni Ogrzewanie małej powierzchni

  Oba całą zimę stały dosłownie przy mnie i średnia temp w powietrzu to było jakieś 15 oC
 • #13
  kkknc
  Level 43  
  Przy nie ocieplonym pomiesczeniu chcąc mieć ciepło trzeba dysponować sporą mocą, która i tak zostanie zmarnowana. Więc liczenie na cud na dodatek w małych pieniądzach na eksploatacje mija się z celem.
 • #14
  87_kasia
  Level 9  
  Czyli mam rozumieć (poprzez Twojego posta), że nawet te 4kW nic nie da?
  Nie liczę na cuda, że w biurze będę mogła siedzieć w kostiumie kąpielowym ;) chciałabym tylko by było cieplej niż było :(

  Za dobry piec na naftę lub gaz możemy dać do 1400 zł, tylko by koszty miesięczne się obniżyły.
  Wiem, że jest to inwestycja.

  Jak pisałam wcześniej, przy tych dwóch grzejniczkach miałam koło 15oC, 8 godzin dziennie w takiej temp w pracy siedzącej - nie polecam.

  Pozdrawiam,
 • #15
  wodyn
  Level 18  
  Do mirzo: to tzw. piecyk gazowy z katalizatorem jest kotłem, o którym pisze się w par. 176 ? Jednak chyba zrówno w/w jak i ogrzewacz o którym wspominałem nie są kotłami.
 • #16
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  87_kasia wrote:
  Bynajmniej okazało się, że wylot przez ścianę nie wchodzi w grę. Za ową ścianą jest brama wjazdowa na plac między kamienicami. Zarząd owej kamienicy nie zgodził się na "wylot/wlot" do mojego potencjalnego piecyka (wystaje parę cm i może "przeszkadzać")

  To masz niefart
  87_kasia wrote:
  Chyba zostaje przenośna maszyna
  Teraz pytanie...
  - gaz propan - butan
  - nafta

  Piecyk na propan butan nie jest dopuszczony do używania w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie wiem jak się to ma z naftą.
  87_kasia wrote:
  Powiedzcie mi jak to wygląda z tą wilgocią, rzeczywiście jest aż tak mokro przy gazie i śmierdzi?

  Dokładnie tak. W procesie spalania z gazu wytwarza się para wodna i to w sporej ilości. W miarę zużywania się katalizatora śmierdzi coraz bardziej i tak też postępuje ból głowy. Z naftą jest podobnie. Chyba pozostaje grzać prądem :(
  wodyn wrote:
  Do mirzo: to tzw. piecyk gazowy z katalizatorem jest kotłem, o którym pisze się w par. 176 ? Jednak chyba zrówno w/w jak i ogrzewacz o którym wspominałem nie są kotłami.

  Mam tego świadomość, ale który projektant instalacji gazowej pójdzie na takie rozwiązanie. Już to ćwiczyłem i się nie udało. Może masz inne doświadczenia. Tu jak widzisz temat upada z powodu niemożliwości wystawienia rury spalinowej przez ścianę.
 • #17
  wodyn
  Level 18  
  Czyli pozostaje załatwienie drugiej taryfy na prąd i piec akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem +ocieplenie + dobudowanie wewnętrznego łapacza (sieni jak kiedyś mówiono) z RG i szczelymi drzwiami.
 • #18
  87_kasia
  Level 9  
  czyli jakieś 10.000 zł w nieswój lokal
 • #19
  dyczkowski
  Level 13  
  może na początek czy zastanawiałeś się nad zmianą taryfy na dwie i piecem akumulacyjnym?
 • #20
  wodyn
  Level 18  
  Trzeba ponegocjować z właścicielem.Inwestycja powiększa wartość lokalu i można próbować odliczać wartość inwestycji w ratach od czynszu .No i 10 tyś. to chyba przesada: piec akumulacyjny za 1500.-( można poszukać używanego),drzwi wewnętrzne marketowe za 400.-,ścianka z RG gr 7 cm z wełną niech będzie 1000.-(ok. 100.-/m2) Z elektrownią ,walki właściciela o zmianę taryfy : niech będzie 1000.-Czyli moim zdaniem "z górką" 5000.-
 • #21
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Pomieszczenie wentylacje ma?

  Z własnego doświadczenia wiem, że piecyki katalityczne gazowe jak i naftowe za bardzo się nie nadają. Z gazowego tak wiele wilgoci, że potrafi woda po ścianach spływać, naftowy ma wilgoci mniej, ale dochodzi nieprzyjemny zapach nafty. W obu przypadkach masz spore ilości spalin.

  Skoro w budynku nie ma CO, to chyba pozostaje zmniejszenie objętości pomieszczenia (na pewno sufity, bo są bardzo wysokie) + ocieplenie. A potem grzanie elektryczne (akumulacyjne).
  Teraz pytanie czy to się opłaca w to wchodzić i czy się zwróci.
 • #22
  87_kasia
  Level 9  
  Pomieszczenie ma kształt rombu, niewielkie i tak zrobione że nie za bardzo jest co gdzie ustawiać (ścianki i czy drzwi marketowe).
  Właściciel nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany, o zmniejszeniu czynszu nie ma co nawet marzyć ;/
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  serwis11
  Level 12  
  Załóż Klimatyzator typu inwerter da sobie rade nawet w -15 na dworze.
 • #26
  wicekrtv
  Level 14  
  Ja polecam klimatyzator. Koniecznie inverter. Mam e09sq i e18sq. Działają doskonale i TANIO!. Nawet przy -10. przy -15 gorzej ale i tak doskonale w porównaniu do farelki. E09sq pracuje z jednostką zew. S09aqu i ogrzewa lokal 12m2 do 22stopnie bez sapania. E18sq ogrzewa 24m2 totalnie nie ocieplone i wysokie na 3m z wwwiiieeellkiimi wrotami ze stali i daje radę bez ale.
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  wicekrtv
  Level 14  
  Ja ogrzewałem gazem, ale propan-butan i piecyk z katalizatorem. Okropny smród gazu i wielka wilgoć na scianie. Potem był olej opałowy i piecyk z allegro. Działa fajnie, ale cena oleju straszna a i wysokość pomieszczenia powodowała ze podłoga zimna a przy suficie ciepło i dodatkowo przeciąg zakłóca ciąg i czasami zakopci się w pomieszczeniu. Prąd odpadł w przedbiegach, ale jakoś tak bez przekonania założyłem klimę tylko celem sprawdzenia sprawności grzania. Dziś wiem że to była bardzo dobra i korzystna decyzja (finansowo). Założyłem sobie sam urządzenie, a więc nie płaciłem za montaż. całość mnie wyniosła 2600zł z orurowaniem i innymi duperelami. Dziś mam ciepełko i nic mnie nie przekona do piecyków i innych śmieci. Ociepliłem jeszcze dodatkowo w tym roku budynek i liczę na to że nawet przy -15/20 wystarczy sama klima (rok temu przy -15 brakowało mi około 1-2kW ciepła, ale drzwi i ocieplenie powinno to załatwić bo przez stare drzwi mi się śnieg sypał do warsztatu :PP ).