Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica step up na MC34063

tomcio_z_ 17 Wrz 2012 15:11 10821 42
  • #31 17 Wrz 2012 15:11
    CosteC
    Poziom 26  

To nie rozumiem co ty robisz w ogóle.
    Ładujesz kondensatory szeregowo i rozładowujesz po sztuce?

Czemu system nie pracuje w sposób ciągły/ buforowy?
    Ktoś nosi naładowane supercapy z dachu do piwnicy?

Masz dwa magazyny energii w systemie, na razie bez żadnego uzasadnienia czemu akurat tak.

• #32 17 Wrz 2012 16:00
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ale czy Ty znasz podstawowa arytmetykę? 100F przy 5V to zaledwie 1250J - zakładając 100% sprawność przetwarzania i rozładowania do połowy napięcia do dyspozycji masz 937.5J - 62.5sekundy przy 15W. W rzeczywistości, w takich warunkach osiągnięcie sprawności 50% będzie dobrym wynikiem. Czyli mnóstwo zabawy dla pół minuty? Jaki to ma sens?

Masz ogniwa 21V - skąd Ci się wzięło te 3-5V?

• #33 17 Wrz 2012 17:19
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Tak macie rację. Z tym, że 15W pobierane jest przy pełnym rozładowaniu akumulatora, natomiast do samego podtrzymania jego pracy potrzebne będzie napewno dużo mniej energii, powiedzmy 1,5W. Według obliczeń pana -RoMan- daje nam to może i 10 minut pracy układu. Nie jest to napewno zadowalające, natomiast chodzi o toże praca ma charakter badawczy i jeśli miałoby to prawo bytu, to można wtedy rozwijać to na szerszą skalę do czego potrzebne byłoby napewno więcej superkondensatorów, jednakże zważając na cenę tych elementów, nie mogę sobi narazie na to pozwolić.

Dodano po 2 [minuty]:

a jeśli chodzi o te 3-5V to po prostu miałem na myśli, że superkondensatory mają napięcie nominalne 2,5V każdy, a dobrze byłoby czerpać z nich energię przy niższym napięciu, zakładając 3V. Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pobierać z nich energię od poziomu 0V co jest po prostu nie możliwe. Chyba, że jest ktoś magikiem i potrafi wyczarować :)

• #34 11 Paź 2012 21:04
    euromatic
    Poziom 21  

Witam, włączę się do dyskusji.
    Mam pytanie:
    Jak kolega ma zamiar ładować kondensatory z ogniwa słonecznego?
    Jeżeli bezpośrednio to raczej nie ma to najmniejszych szans.
    Ja sporo teraz projektuję z super kondensatorami i przy pojemnościach 10 i 20 F szybkie naładowanie tego to spore wyzwanie dla zasilacza, zwłaszcza na początku, nie wspomnę, że jak kolega połączył je szeregowo to trzeba zadbać o równe naładowanie, inaczej jeden spuchnie.
    jeśli zaś bateria daje napięcie około 21V, przetwarzamy je do potrzeb kondensatorów na 5V, potem przetwarzamy z 5 na 13,8V to ja tu widzę same straty. Proponuję dać 9 kondensatorów i wywalić akumulator chemiczny. same super capy mogą zasilić jakieś tam odbiorniki bez przetwarzania. ewentualnie za nimi ustabilizować napięcie na poziomie 12V.
    ale to tylko moje zdanie...

• #35 11 Paź 2012 23:13
    tomcio_z_
    Poziom 8  

A więc, jak już wcześniej pisałem praca ma charakter typowo badawczy. Superkondensatory będą ładowane z ogniwa, lecz między tymi dwoma elementami będzie zastosowany układ śledzenia maksymalnego punktu pracy. Co prawda będzie to układ bardzo prosty, który może nie zawsze będzie wymuszał maksymalną moc z ogniwa fotowoltaicznego, lecz w tym temacie nie odgrywa to tak bardzo kluczowej roli. Ale dziękuje za zainteresowanie tematem. Jeśli mógłbym jeszcze spytać, to skoro kolega bawi się już dużo tymi superkondensatorami to czy może ma jakiś ciekawy pomysł na układ aktywnego ładowania tych supercapów?

• #36 11 Paź 2012 23:55
    euromatic
    Poziom 21  

układy które buduję mają ograniczony ostro budżet. ze względu na ilości, rocznie około 100 000 szt więc nie wchodzi w grę stosowanie drogich rozwiązań.
    z przeprowadzanych testów ( zakładając niską cenę ) najlepiej sprawdza mi się LM350 jako stabilizator napięcia z układem ograniczenia prądu ładowania. kondensatory 3 x 10 F ładują się stałym prądem 0,59A w czasie około 45 sek.
    połączone w szereg, każdy ma rezystor 220R który po pewnym czasie wyrównuje napięcia na kondensatorach. Tu ważny jest producent, jedne ładują się prawie idealnie do napięcia przypadającego na jeden kondensator, inne zupełnie dowolnie.
    Ja spróbowałbym zrobić podbicie napięcia prymitywnym układem Mosfet, dławik dioda + procesor z wyjściem PWM. ja w ten sposób z 5 volt supercapa podbijam spokojnie do 30V.
    https://obrazki.elektroda.pl/8281910800_1349992636.png
    Pozdr

a co do cen to radzę kupować bezpośrednio u China, u nich np taki 20 F/2,7V to jakieś 2,50 pln

• #37 03 Gru 2014 23:24
    spy89
    Poziom 12  

Witam
    Ciekawy temat. Jednak jak widać bez rozwiązania. Ja mam natomiast mniej wymajający cel. Na tej przetwornicy chciałbym uzyskać napięcie 15-17V z napięcia źródłowego 4-6V. Wydajność 700mA. Czy jest to realne? Żeby być dokładny to chodzi mi to aby z 4 aku (AA) zrobić stabline zasilanie silnika DC, który będzie sterowany poprzez uC i L293.

• #38 03 Gru 2014 23:31
    euromatic
    Poziom 21  

MC34063 w układzie Step UP startuje pewnie już od około 3.5V, należy dodać odpowiedni tranzystorek i bez problemu podniesie napięcie.
    pozdr

• #39 10 Cze 2017 10:24
    burasek
    Poziom 10  

Witam,
    zbudowałem przetwornice w oparciu o ten układ 5-12 V

Chciałbym aby z tej przetwornicy wyciągnąć jakies 800mA-1A.
    Mój problem polega na tym iż przy obciążeniu około 80mA dławik zaczyna skwierczeć i nastepnie przy około 200mA napięcie spada przy 400mA wynosi około 8 V. Nie wiecz czy to wona sprzężenia zwrotnego czy dławika i materiału z którego jest wykonany. Tutaj dałem ferryt ale próbowałem też na proszkowym i to samo. Pomoże ktoś rozwiązać ten problem ?

• #40 10 Cze 2017 13:08
    euromatic
    Poziom 21  

Witaj,
    Jeśli chcesz uzyskać z 5V > 12V 1A to zasilanie 5V musi mieć wydajność prądową ponad 2A. jeśli jest mniej to nie da rady.
    na stronie:
    http://www.bobtech.ro/tutoriale/componente-el...e-mc34063a-mc34063-step-down-step-up-inverter

Dławik jest chyba własnej roboty, proponowałbym użyć dławika o znanych parametrach, owszem, jest spory na wielkość..:) ale w przypadku dławików wszystko jest ważne, indukcyjność, nasycenie rdzenia, rodzaj materiału, częstotliwość pracy... może zmniejsz pojemność kondensatora który ustawia częstotliwość przetwornicy, to ten na nodze 3. poniżej masz podane wartości dla 60kHz.

Ct=433 pF
    Ipk=5700 mA
    Rsc=0.053 Ohm
    Lmin=8 uH
    Co=974 uF
    R=180 Ohm
    R1=1.5k R2=13k (12.08V)
    Pozdrawiam
    PS. zawsze możesz kupić za 5 zł przetwornicę i po zabawie jeśli nie zależy ci na satysfakcji z własnoręcznie wykonanej przetwornicy.

https://www.piekarz.pl/pl/?item=50956
    kupisz je wszędzie.

• #41 10 Cze 2017 14:39
    burasek
    Poziom 10  

Wiem że musi być wydajnośc prądowa duża. Mam zasilacz laboratoryjny więc uzyskam taki prąd. Dławik nawinąłem na 100uH i testowałem przystawką do oscyloskopu więc powinien być dobry. Sprubuję kupić gotowy dławik. To jest projekt na zaliczenie do szkoły. Jakbym potrzebował gotowej przetwornicy to bym się nie bawił tylko kupił za 8zł :). Sprubuję zmienić częstotliwość i dławik i zobaczę czy się polepszy coś :)

• #42 10 Cze 2017 18:02
    euromatic
    Poziom 21  

Spróbowałbym jeszcze bez tego tranzystora, bezpośrednio ma scalaku, w obudowie DIP powinien dać ten 1A,
    Spróbuj odwinąć trochę zwojów, kalkulator wyznaczył dużo mniejszą indukcyjność.

Jeszcze jedno, zastanawiam się czy schemat twój jest poprawny, zastanawia mnie wysterowanie tranzystora TIP nie jestem przekonany czy będzie się wyłączał odpowiednio szybko.Jeżeli w ogóle się wyłączy. Spróbuj dać rezystor 4,7 k między emiter a bazę. Eksperymentuj z wartością tego rezystora.
    Zgadza się, miałem dobre przeczucie, masz kiepski schemat.
    https://www.onsemi.com/pub/Collateral/MC34063A-D.PDF
    zobacz , strona 6. dobra rada, staraj się używać oryginalnych schematów producentów podzespołów, te " przerysowywane na nasz język często mają błędy"
    wstaw rezystor i będzie śmigał..
    pozdr

• #43 12 Cze 2017 13:19
    burasek
    Poziom 10  

Zwiększyłem częstotliwosc dalem 470pF kondensator co odpowiada f=55khz. Dodałem rezystor o którym wspominałeś do tranzystora lecz to nic nie pomogło. Wartości zmieniałem 3.3k oraz 4.3k i 5k ale nie robiło różnicy. Dalej obciazając prądem 200 mA napiecie spadało do 7 V. Postanowiłem wywalic tranzystor i z samego scalaka jest troche lepiej teraz napiecie spada z 12 do 9.8 V przy pradzie 210mA. Prąd na wejsciu 1A. Scalak gorący.Zmieniałem dławiki o róznych wartosciach i tez nie ma dobrego efektu nadawl spadek napiecia wystepuje. Zmienialem tez scalak ale to samo. Jeszcze sprubuję zmienić dławik bo zamówiłem 100uH/3A. Zobaczę może coś pomoże. Nie wiem co jest nie tak, że taki prosty układ nie chce działać. Może coś ze sprzężeniem ale raczej ok.