Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara isntalacja elektryczna a nowy piekarnik i zmywarka -jakis pomysl ?

10 Wrz 2012 18:59 2826 13
  • Poziom 2  
    Witam.Mam w planie maly remont kuchni i planuje podlacznie zmywarki i kuchenki z piekarnikiem elektrycznym.Problem polega na tym ze w mieszkaniu jest polozona stara instalacja elektryczna(aluminium)Instalacja nie posiada przewodu ochronnego, a jedynie przewód fazowy i zerowy.
    W związku z tym zastanawiam się czy istnieje szansa na bezpieczne podłączenie tego sprzętu do sieci bez ryzyka wybuchu gazu czy innego porażenia.Prosze o porade jak podlaczyc dodatkowo 1 obwod na te 2 urzadzenia.Czytalem juz kilka wypowiedzi na podobny temat i chcialbym wreszcie uslyszec konkretna odpowiedz.Czy zastosowac przewod 2x2,5mm czy 3x2,5mm ? jesli tak to jak podlaczyc -KONKRETNIE (w gniazdu i w skrzynce) Dodam ze w skrzynce sa 3 zabezpieczenia (opcja dolozenia dodatkowego bo jest szyna) .pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Należy zastosować przewód z oddzielną żyłą neutralną i ochronną o przekroju dostosowanym do mocy urządzeń.
    I tak musi kolega zatrudnić elektryka, jeśli chce kolega zachować gwarancję urządzeń, więc nie lepiej pozostawić to jemu?
  • Poziom 2  
    Ok dziekuje za porade (zatrudnienie elektryka) ale nie do konca mi o to chodzilo .Bardziej oczekiwalem odpowiedzi na moje konkretne pytanie dotyczace podlaczenia 1 obwodu do skrzynki i 1 gniazdka w starej sieci - a ogolnie dotyczylo czy przewod 2 czy 3 zylowy - i sposob podlaczenia - pytanie wydawalo mi sie proste.
  • Poziom 2  
    dziekuje za odpowiedz. Jesli dobrze zrozumialem to do zasilania tego gniazda uzyc przewodu 3x2,5mm.W gniazdku podlacze L-brazowy N-niebieski i do bolca zolto-zielony(PE) a jesli chodzi o skrzynke to N i PE polaczyc razem ze soba do szyny a L na zabezpieczenie .Dobrze to rozumialem ?
  • Poziom 14  
    To dlaczego przy remoncie nie wymienisz również instalacji ? (Jeden bałagan).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Mam podobną sytuację, stara instalacja wytrzymuje w całym mieszkaniu nie ma problemów. Ale gazowy piekarnik szykuje się do wymiany, nowy zapewne elektryczny o mocy max 3,3kW do tego w kuchni czajnik 2000W lodówka i drobny sprzęt. Wszystko jest na 1 aluminiowej lini.
    Czy nie warto położyć YDYt 3x2,5? tylko 1 czy 2 linie?
    Tylko pod piekarnik? czy drugą nitkę pod pozostałe gniazdka?
  • Poziom 21  
    dr_Henio napisał:
    Czy nie warto położyć YDYt 3x2,5? tylko 1 czy 2 linie?
    Tylko pod piekarnik? czy drugą nitkę pod pozostałe gniazdka?
    Jedna wystarczy. Lepiej poczekać, aż aluminiowa instalacja, której jedyny przegląd był podczas jej układania, dożyje swoich dni i wtedy dopiero dołożyć kolejny obwód. Będzie okazja, żeby zrobić kolejny remont generalny kuchni i pozostałych pomieszczeń. 8-O
    Zastanawiam się, jaka logika koledze przyświeca. Przypominam też, że każde urządzenie powyżej 2kW, powinno mieć osobny - dedykowany obwód.
  • Specjalista elektryk
    @saintpll, 1 obwód na to wszystko to za mało. Musisz położyć oddzielny dla zmywarki, oddzielny dla piekarnika i oddzielny dla reszty gniazd. Skoro robisz remont kuchni, to jakiekolwiek inne rozwiązanie jest niemądre.
  • Poziom 16  
    rozumiem YDYt 3x2,5 na każdy odbiornik od 2kW