Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik jest napięcie / nie ma na dwóch diodach LED

10 Wrz 2012 22:41 2157 15
  • Poziom 1  
    Witam, jeśli temat jest w niewłaściwym miejscu proszę o przeniesienie i przepraszam jednocześnie. Aktywnie korzystam z elektrody po raz 1szy..

Chodzi mi o banalną sprawę. Nie jetem elektronikiem i nie wiem jak podejść temat.
    Potrzebuję układu, który zaświeci jedną diodę LED jeśli nie będzie miał napięcia na wejściu a drugą jeśli będzie miał.
    Dokładniej: owe dwie diody LED są de facto jedną, dwukolorową, ze wspólną katodą (-). A sygnałem sterującym jest ... 2V z innej diody LED.

Po prostu, zamiast ciemno/jasno ma mi pokazać zielony/czerwony. Idealnie byłoby, żeby całość zasilać z 5V.

Mile widziany schemacik, dziękuję z góry i pozdrawiam guru
  • Poziom 18  
    Zrób coś w ten deseń i powinno być dobrze:

Działa to tak że jak na wejściu jest 0 to pierwszy tranzystor nie przewodzi i na diodzie jest napięcie zasilania ( czyli będzie świecić ). Jak na wejściu będzie jakieś napięcie to tranzystor pierwszy przewodzi i wrze do masy przez co dioda zgaśnie. Natomiast na drugim po przejściu przez negację sprawa wygląda tak samo tyle że na odwrót. Rezystory trzeba dobrać do napięcia zasilającego oraz do napięcia podawanego na wejście.
  • Poziom 16  
    Czy czasem nie brakuje tu rezystorów w gałęziach gdzie znajdują się diody?

@down

W sumie racja, rozumiem
  • Poziom 28  
    Ten 'scemat' nie będzie działał poprawnie
    Kuba-93 R2, ogranicza prąd diody
  • Poziom 18  
    Dokładnie te rezystory "Kuba-93" będą tylko zawadzać. Jest jeszcze jedno ale bramka NOT może nie zadziałać jeśli autor chce sterować to 2V. Trzeba taką negację zrobić również na tranzystorze. "rizon2" zlutuj coś takiego i powinno śmigać aż miło ;-)

UWAGA. Zasilanie podawaj takie jakie potrzebuje dioda aby świecić (nie koniecznie będzie to 5V!
  • Poziom 28  
    prociomen007 Teraz będą ci się świeciły 2 diody.
    Idzie od zasilania przez r4, led do masy
    oraz od zasilania przez r5 led i do masy. także chyba nie o to chodziło autorowi..
  • Poziom 18  
    "xamrex" nie prawda zaświeci tylko jedna. Zawsze przeciwstawny tranzystor w jakimś przypadku wrze na masę i na diodzie nie będzie zasilania tylko 0V. Na wejściu jak będzie 2V to Q1 będzie przewodzić i zewrze na masę przez co na dzidzie będzie 0V. Q2 będzie wtedy zatkany i dioda będzie świecić.
  • Poziom 28  
    prociomen007 napisał:

"xamrex" nie prawda zaświeci tylko jedna. Zawsze przeciwstawny tranzystor w jakimś przypadku wrze na masę i na diodzie nie będzie zasilania tylko 0V. Na wejściu jak będzie 2V to Q1 będzie przewodzić i zewrze na masę przez co na dzidzie będzie 0V. Q2 będzie wtedy zatkany i dioda będzie świecić.

Rzeczywiście "prociomen007"
    Przepraszam za pomyłkę

:arrow: stichus
    Nie wydaje Ci się, że dioda w szeregu z R3 zawsze będzie świeciła?
    Przecież zawsze popłynie na bazę T2 prąd ok 20uA.(5/220k)
    Jeśli pomnożymy to przez wzmocnienie (100) to na wyjściu mamy 2mA,a przy takim prądzie może dioda lekko świecić
  • Poziom 38  
    Potrzebny, aby pierwsza dioda nie żarzyła gdy świeci druga, oraz aby nie "męczyć" drugiego tranzystora ogromnym prądem bazy. Powinien mieć ok. 47-68k, jak Rx
    R2, R3 dobrać wartości dla LED-ów, dla 10mA dla czerwonej 330ohm, dla zielonej ok. 200ohm.
  • Poziom 18  
    Mam jeszcze prostszy pomysł na jednym tranzystorze.

Kiedy na wejściu jest sygnał tranzystor jest odetkany i na diody podawana jest masa. (Świeci tylko ta u góry). Kiedy na wejście nie podamy nic tranzystor będzie zatkany i będzie świecić tylko dolna dioda.
  • Poziom 28  
    prociomen007
    Nie, Jak na wejściu tranzystora nie będzie sygnału, to świecić się będą 2 diody.
    Uzas->D1->D2->masa
  • Poziom 18  
    Jak nie będzie sygnału na wejściu to schemat przekształca się w coś takiego:

Według mnie D1 nie zaświeci, bo będzie miał po każdej stronie potencjał wysoki.
  • Poziom 18  
    Fakt rzeczywiście popłynie prąd przez diodę i rezystor. Sory za wprowadzenie w błąd. Ten układ nie zadziała.