Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seat Ibiza - Kupić Diesla czy Benzynę i założyć LPG ?

qwert9876 11 Wrz 2012 00:18 10338 22
  • #1 11 Wrz 2012 00:18
    qwert9876
    Poziom 7  

Zastanawiam się nad kupnem Seata Ibizy (2008-2009 rok, obecna generacja). Zależy mi na niskich kosztach eksploatacji więc rozważam zakup auta z silnikiem Diesla lub benzynowym z zamiarem założenia LPG. W tym drugim przypadku biorę pod uwagę głównie jednostkę 1.4 MPI 85KM. Wiem że fabrycznie jednostki te miały montowane instalacje BRC, ale niewiele wiadomo mi na temat ich trwałości. W przypadku diesli, obawiam się filtra DPF i trwałości wtryskiwaczy. Czy ktoś użytkuje taki samochód i mógłby powiedzieć co nieco na temat awaryjności? Zwłaszcza zależy mi na informacjach o użytkowaniu LPG.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

1 22
  • Pomocny post
    #2 12 Wrz 2012 09:07
    Piasek80
    Poziom 29  

Przy obecnych cenach ON zakup diesla i to jeszcze takich małych gabarytów jak Ibiza mija się z celem. Pojazd z siln. benzynowym + LPG będzie nieporównywalnie tańszy w eksploatacji - bez względu na roczne przebiegi. Cena LPG w stosunku do ON to ok 45%. Diesel musiałby palić średnio ok. 3,5 litra co jest rzeczą nierealną.

1
  • #3 13 Wrz 2012 17:29
    qwert9876
    Poziom 7  

Dziękuję za rzetelną odpowiedź. Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa: jakie dodatkowe koszty wiążą się z użytkowaniem auta z instalacją LPG? Zakładam że rocznie będę pokonywał ok. 10 000km

0
  • #4 14 Wrz 2012 09:09
    Piasek80
    Poziom 29  

Jest jeden stały: na dzień dzisiejszy +60zł corocznie przy każdorazowym przeglądzie. Krążą słuchy że chcą podnieść tą opłatę ale co nie drożeje... Reszta to elementarny serwis, nieodbiegający od regularnego serwisu silnika benzynowego. No - filtr powietrza należy nieco częściej zmieniać, raz na rok może jakiś przegląd instalacji przez wyspecjalizowany warsztat ale - znam ludzi co po 3-4 lata tego nie robią bo nie ma potrzeby. Najważniejsze to nie zakładać najtańszej instalacji bo to zawsze najgorsze materiały kładą. Dołożyć 5 stów więcej i założyć coś markowego i trwałego.
    Pozostaje jeszcze kwestia opłacalności montażu instalacji przy takich rocznych przebiegach... ponieważ może dojść do syt. w której nim spłaci Ci sie instalacja - sprzedasz auto.
    Aczkolwiek po zamontowaniu gazu każdy jeździ więcej - dużo więcej niż pierwotnie zakładał bo jest to ogromna frajda kiedy (ode mnie) do Zakopanego na gazie za 190-200zł dojedzie tam i z powrotem (1000km) podczas gdy ja dieslem za 190zł muszę wlać żebym w ogóle do Zakopca dojechał...
    Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kupno pojazdu z już zamontowaną (nie starą) instalacją LPG. Płacisz praktycznie cenę rynkową a instalkę otrzymujesz gratis :)

0
  • #5 15 Wrz 2012 21:20
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

qwert9876 napisał:
    Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest kupno pojazdu z już zamontowaną (nie starą) instalacją LPG. Płacisz praktycznie cenę rynkową a instalkę otrzymujesz gratis :)

Z tym sie nie zgodzę, bo w cenach jest z reguły odwrotnie- ludzie cenia sobie kilkuletnia instalację jak nową.
    Najlepiej jest kupić auto niezagazowane i zamontowac dobra instalację.

0
  • #6 16 Wrz 2012 12:09
    lukskyy
    Poziom 9  

Nowy silnik z nowymi technologiami - wtedy będzie wymagał bardzo dobrej instalacji gazowej, ale i tak może zrobić "Swoje" z tym silnikiem. Przy obecnej technologii, która poszła w parze z rocznikiem samochodu, który chcesz zakupić najrozsądniejszym zakupem będzie Ibiza z silnikiem diesla. Szukaj któregoś z wersją silnikową 1,4 lub 1,6TDI

0
  • #7 16 Wrz 2012 12:32
    tomek7272
    Poziom 9  

nigdy nie zakładaj LPG samochód został wyprodukowany do jazdy na benzynę

-2
  • #8 16 Wrz 2012 14:31
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

tomek7272 napisał:
    nigdy nie zakładaj LPG samochód został wyprodukowany do jazdy na benzynę

Ale mądrość ludowa i to z małej litery...Dodałbym jeszcze i bądź frajerem i płać 55 zł za 100km zamiast 35.
    Powiedz to 3 milionom ludzi w Polsce, którzy jeżdżą na LPG. Sam używam tego paliwa od 17 lat, przeciętnie 15 ty rocznie...
    W moim aktualnie używanym vanie własnoręcznie wykonana instalacja zwróciła sie w 4 miesiące...

0
  • #9 16 Wrz 2012 14:45
    tomek7272
    Poziom 9  

Przepraszam już się poprawiam ale i tak zdania nie zmienię.
    Miałem auto na gaz i bardzo szybko się go pozbyłem ,zaczął szarpać kichać dostawał obrotów myślałem że odleci.
    Jak chceż sobie spieprzyć auto to załuż se gaz :D
    Dodam że sekwencje.

-2
  • #10 16 Wrz 2012 21:08
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

To, że Tobie ktoś sprzedał złomka z byle jak założona i nie konserwowaną instalacją , to twój problem i nie generalizuj po jednym przypadku. Ponadto stare instalacje mikserowe miały dużo wad, ale nowoczesne układy wtryskowe sa ich pozbawione.

0
  • #11 16 Wrz 2012 21:22
    bizon_126
    Poziom 29  

Jak chcesz mieć traktor pod maską to kupuj diesla-Ja mam traktor do jazdy po polu a na co dzień jeżdżę benzynką i sobie chwalę
    Pracuje jako mechanik i powiem że sprawna instalacje gazową nie odróżnisz od benzyny w trakcie jazdy sama się przełącza na gaz i ogólnie bez obsługowo

0
  • #12 16 Wrz 2012 21:26
    tomek7272
    Poziom 9  

Może i masz rację ale chłopak pytał co kupić.
    Jeśli chcerz jezdzić taniej to na gaz.
    Kupując diesla będziesz musiał wymienić pasek rozrządu i nie wiem co tam jeszcze w tych autach trzeba zrobić.Tak więc duże koszty

-1
  • #13 16 Wrz 2012 21:31
    qwert9876
    Poziom 7  

Jak już ktoś wyżej zauważył: czy nowoczesne silniki benzynowe nie są dużo bardziej wrażliwe na LPG niż starsze? Wiem że użytkownicy starszych pojazdów są w stanie pokonać na gazie setki tysięcy km bez większych problemów, ale mówimy o obecnie produkowanym modelu (a wiem że np. montowanie lpg w volkswagenowskich silnikach TSI jest niedopuszczalne). Wprawdzie konkretną jednostką która by mnie interesowała jest 1.4MPI 85KM, mimo to nieco obawiam się trwałości.

0
  • #15 16 Wrz 2012 21:56
    tomek7272
    Poziom 9  

Zgodzę się z qwertem .miałem okazję jezdzić Seatem leonem 1,2TSI 105 KM ,wrażenia z jazdy przyjemne .Rozmawiałem z gościem z wypożyczalni ,stwierdził że miał i niestety silnik 50000 i już były oznaki zuzycia. Niestety coś kosztem czegoś , gaz odpada

0
  • #16 17 Wrz 2012 08:23
    ociz
    Moderator Samochody

qwert9876 napisał:
    wiem że np. montowanie lpg w volkswagenowskich silnikach TSI jest niedopuszczalne

Nie jest niedopuszczalne, tylko nieopłacalne.
    Jedyna odpowiednia do niego instalacja, czyli VI generacja to koszt od 8000zł. Da się też założyć specjalnie przystosowaną do niego IV generację ale to też bez sensu bo koszt około 5000zł, i nie dość że będzie to szkodliwe dla układu paliwowego to i benzynę będzie spalał razem z gazem.

0
  • #17 17 Wrz 2012 08:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Ludzie, silniki TSI to turbodoładowana ( czasem tez z kompresorem) jednostka benzynowa z wtryskiem bezpośrednim , a zużycie benzyny w aucie klasy kompakt, czy mniejszym waha sie od 6-8 litrów, więc tu nie ma żadnego ekonomicznego sensu jak napisał Kolega wyżej.

0
  • #18 18 Wrz 2012 12:26
    cefaloid
    Poziom 30  

qwert9876 napisał:
    Jak już ktoś wyżej zauważył: czy nowoczesne silniki benzynowe nie są dużo bardziej wrażliwe na LPG niż starsze? (...) Wprawdzie konkretną jednostką która by mnie interesowała jest 1.4MPI 85KM, mimo to nieco obawiam się trwałości.

Przecież ten silnik jest właśnie "starszy"

Pamietaj że dopóki silnik nie nagrzeje się do 40 stopnii celsjusza jedziesz na benzynie (musi tak być bo inaczej nie ogrzany reduktor by zamarzł). A więc jesli pokonujesz krótkie odcinki, gaz się mało opłaca. Zwłaszcza zimą, gdzie rozgrzanie silnika nieco schodzi. Tu fajnie jak silnik ma aluminiowy blok, bo szybko wskoczy na gaz. Jeśli ma żeliwny, to przy -20 mozesz niestety dojechać do celu na benzynie.
    Jak chcesz jeżdzić odcinki powiedzmy do 5km nie kupuj ani diesla ani LPG. Tylko jakaś ekonomiczna benzyna. Diesel tak samo nie zdąży się rozgrzać (diesle grzeją się znacznie mniej) i ani ty nie możesz docisnąć (bo na niedogrzanym szkoda turbiny) a silnik nie jedzie jeszcze na ekonomicznej mieszance. Jesli twoja jazda składa się z długich odcinków to dopiero wtedy rozważaj: diesel albo gaz.

O instalacji gazowej powiem Ci tak:
    Mnie bardzo cieszy że są tacy którzy mówią "gaz = problemy", "nigdy więcej gazu" albo "gaz tylko do zapalniczek". Im więcej takich, tym bardziej jestem zadowolony. Bo jak wszyscy założą gaz, to jego cena pójdzie go góry, a rząd dowali nam sporą akcyzę. I po co mi to? Mam sam na siebie bata kręcić i namawiać na montaż? Ja wolę po cichu jezdzić na tanim paliwie a tego typu ludzie niech narzekają na prawo i lewo, ja swoje wiem :D

tomek7272 napisał:
    Zgodzę się z qwertem .miałem okazję jezdzić Seatem leonem 1,2TSI 105 KM ,wrażenia z jazdy przyjemne .Rozmawiałem z gościem z wypożyczalni ,stwierdził że miał i niestety silnik 50000 i już były oznaki zuzycia. Niestety coś kosztem czegoś , gaz odpada

Ciekawi mnie po kiego grzyba ktoś by zakładał LPG do auta w wypożyczalni. I to do 1.2TSI gdzie wtrysk paliwa jest bezpośredni a spalanie w cyklu mieszanym dochodzi do max 7l. Co to sam nim jeżdzi że pakuje się w gigantyczne koszta instalacji 6 generacji? Jeszcze na dodatek auto było nowe (przebieg), co wskazuje na montaż instalacji w ASO za krocie. Dla mnie to co napisałeś to bujda. Pomyśl zanim napiszesz taką jeszcze raz, bo się nie trzyma kupy.

1
  • #19 18 Wrz 2012 14:01
    tomek7272
    Poziom 9  

Kolego czytaj uważniej chodziło mi, gdy bym miał taki samochód.
    Moje akurat było w naprawie a to było tylko stwierdzenie.

0
  • #20 20 Wrz 2012 13:59
    sobiepanmirek
    Warunkowo odblokowany

Benzyna +gaz.

0
  • #21 21 Wrz 2012 20:24
    serwiscar
    Poziom 13  

bez wątpienia gaz i tylko LPG

0
  • #22 21 Wrz 2012 22:51
    majuDJ
    Poziom 9  

Bierz dobra sekwencje i będziesz zadowolony. Poszukaj jakiś informacji na forcach VAG, Seata

0
  • #23 21 Wrz 2012 23:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Wracając do ibizy, t silnik 1,4 85 KM to przestarzała i relatywnie paliwożerna jednostka, subiektywnie słabsza od starszego 1,4 75 KM. Jedyna zaleta to łatwość zagazowania tego niewymagającego silnika.
    Popatrz, co konkurencja oferowała w tamtych rocznikach i klasie ( auta małe) je jest to często druzgocąca przewaga: silniki 1,4 , jesli maja podobna moc, to spalaja o 1 litr mniej paliwa, albo generują powyzej 100KM mocy, a nawet nowoczesne jednostki 1,6 przy mocach 100-120KM maja mniejsze spalanie niz to 1,4MPI .
    Porównaj np silniki z hyundai'a , kia, mazdy, hondy, forda, suzuki, czy toyoty.
    W tej klasie auta kupuje sie jako miejskie i do niedużych przebiegów. Jeśli zamierzasz go eksploatować poniżej 10 tys /rok odpuść sobie LPG.

0