Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sony xm4020 i sub. - wzmacniacz z auta sony xm4020 do subwoofera

michał 8.0 11 Wrz 2012 07:50 1611 0
    michał 8.0
    Poziom 1  
    Witam,na początku uprzedzam iż za odpowiedzią na moje pytania pogooglowałem nieco ale niewiele mi to pomogło,a że większość odnośników prowadziła mnie tu, więc tu na tym forum zadaję pytanie.Do rzeczy,miałem aktywny subwoofer ale coś padło i została mi skrzynia z głośnikiem,głośnik sprawny bez nazwy producenta jedynie z oznaczeniem DAE G19,moc 75W, 6 Ohm.Niedawno za półdarmo zdobyłem wzmacniacz samochodowy sony xm4020 (oto instrukcja oraz opis techniczny, po angielsku niestety http://car-amp-authority.com/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=308 ) Po prowizorycznym podłączeniu okazało się że działa,tzn sygnał dźwiękowy z wieży (philips FW 765p) z wyjścia oznaczonego jako subwoofer,przekazany na wzmacniacz,dalej, z wyjść na głośniki wybrałem zaciski oznaczone jako mono i podłączyłem głośnik.Zasilanie wzmacniacza( i tu proszę nie pospadać ze śmiechu z foteli) stanowił prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych ITP 517P ( http://www.nokaut.pl/prostowniki/prostownik-itp-517p-12v.html ). Moje pytania są następujące,na co zwracać uwagę przy doborze zasilacza(może jakieś konkretne egzemplarze na Allegro). Czy konieczna jest zwrotnica,pytam o to gdyż głośnik oprócz basów stara się odtwarzać wyższe dźwięki,a może tak ma być. Czy to normalne że po podłączeniu wzmacniacza do wieży pozostałe głośniki(potrafiące nieźle pieprznąć basem) nagle tracą moc którą przejmuje sub. Jeśli coś pokręciłem to przepraszam dajcie znać to poprawię.

Lee.LW
    Witam!
    Nie ryzykuj z tym prostownikiem, szkoda wzmacniacza Neutral .
    Zasilacz wg. specyfikacji wzmacniacza powinien mieć wydajność prądową 13A.
    W warunkach domowych powinien wystarczyć 12V/10A.
    Jeśli wieża, jak piszesz ma wyjście dla subwoofera, to zbędna jest zwrotnica.
    Zamień miejscami przewody na wyjściu wzmacniacza, być może subwoofer i głośniki niskotonowe w kolumnach pracują w przeciwfazie.

Kamil_153
    Witam,podzielam zdanie przedmówcy.Do zasilania możesz użyć tranformatora toroidalnego od zasilania lamp halogenowych,do tego mostek gretza(prostownik) i kondensator(chociażby 10000uF/25V)wiele razy podłączałem tak wzmacniacze samochodowe w domu

ja
    A ten zasilacz?Jest odpowiedni? (tu był link do allegro z egzemplarzem zasilacza ale go moderator skasował jako nietrwały)

Lee.LW
    Pomijając mało zachęcający wygląd Very Happy , problem leży w tych tak bogatych zabezpieczeniach. Będzie się wyłączał przy głośnym graniu, traktując piki sygnału jako przeciążenie.
    Nie polecam.

bestboy21
    Zwłaszcza przy zasilaniu 12V zamiast znamionowych 14.
    Prostownika nie polecam, w stanie jałowym potrafią podawać napięcie 17V... i mają bardzo miękkie transformatory = wzmacniacz całkiem zgłupieje o zniekształceniach nie wspomnę.

Kamil_153
    A może jednak naprawa oryginalnego wzmacniacza ,który siedział w tym subwooferze byłaby bardziej opłacalna i może nawet nie przekraczałaby kosztów zakupu/wykonania zasilania do tego wzmacniacza samochodowego.Dałeś to komuś do sprawdzenia?

Sprawdzany był zasilacz,jest niesprawny,choć koleś przyznał że mógł coś pominąć gdyż specem nie jest.Poza tym wejście sygnałowe jest nietypowe,ten sub. był elementem kina domowego i wejście podobne jest do tego https://obrazki.elektroda.pl/86_1300201426.jpg ale nie 6 a 9 pinowe,3 dodatkowe były pośrodku gniazda.