Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 168F - Regulacja zaworów

SylwekZabrze 11 Sep 2012 09:50 17331 8
 • #1
  SylwekZabrze
  Level 2  
  Witam.
  Mam problem z wyregulowaniem zaworów w agregacie prądotwórczym z silnikiem 168F, zamiennik Hondy 160gx. Prosiłbym o pomoc i zamieszczenie fotek i opisu czynności obrazujących proces regulacji luzów zaworowych w tym silniku.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  SylwekZabrze
  Level 2  
  Dziękuję za fotki. Niestety na tym elemencie z prostokątami o które zaczepiają się łapy szarpaka nie ma tego trójkąta. Doszedłem do wniosku, że najprościej będzie jak wyreguluję zwory w następujący sposób:
  - pokręcę magnetem (ręką po uprzednim zdjęciu obudowy) i ustalę (górny martwy punkt - będę kręcił do czasu wystąpienia iskry,
  - rozpocznę regulację w sytuacji kiedy podczas poruszania magnetem na (gmp) popychacze zaworów nie będą się poruszać (tylko będą "stać" w miejscu - tłok będzie w fazie pracy, a zawory pozostaną zamknięte). Przy kolejnym obrocie na (gmp) również może być iskra na świecy, ale zawory będą się otwierać (w tej fazie nie wolno dokonywać ich regulacji - ponieważ muszą być regulowane w momencie kiedy są zamknięte). Moduły eletroniczne podobno podają 2 x iskrę. W maluchu było wiadomo wiadomo na którym cylindrze była praca (bo palec rozdzielacza w aparacie zapłonowym dawał iskrę na ten właśnie cylinder).
  Proszę o komentarz, czy mój tok rozumowania jest właściwy?
  Jednocześnie proszę o pomoc w zrozumieniu działania regulatora obrotów w tym silniku. Wiem, że elementy zamontowany na osi regulatora (ten na wierzchu do którego przyłączony jest za pomocą cięgna i sprężyn gaźnik) jest poruszany przez wałek rozrządu. Mam pytanie, czy jest on w jakiś sposób skoordynowany z wałkiem rozrządu i wałem głównym i należy jego zębatkę zgrać z jakimiś oznaczeniami na wałku, czy też można go wymienić bez jakiegoś późniejszego specjalnego ustawiania?
  Proszę o pomoc, a za dotychczasową pomoc serdecznie dziękuję.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  SylwekZabrze
  Level 2  
  Panowie, zawory udało się wyregulować za pomoc serdecznie dziękuję. Mam jeszcze pytanie i prośbę. Silnik zapala od strzału i pracuje fajnie, ale jest jeden problem. Regulator nakręca silnik na maksymalne obroty. Próbowałem dokonać jakiejś regulacji, ale silnik nie reaguje. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  OrzesheK
  Level 1  
  Witam, jakie powinny być prawidłowe wartości luzów na zaworach w takim silniku?
 • #9
  koech
  Level 12  
  OrzesheK'u wg instrukcji Loncin'a:
  SSĄCY: 0.10±0.02 mm (zimny)
  WYDECH: 0.15±0.02 mm (zimny)