Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WILO STAR Z15 - Pompa obiegowa przestała działać

11 Sep 2012 10:59 18150 8
 • Level 9  
  Witam
  Mam pompę cyrkulacyjną Wilo Star Z15 na 1/2 cala. Od nowości ma 3 lata. Przez 3 lata sprawowała się OK , z opcją wyłączania na noc (dodatkowym wyłącznikiem czasowym na 220V). Od wczoraj przestała pompować cieplłą wodę , pompka niby burczy po podłączeniu , ale ciepłej wody nie ma ( w kranach i tuż za pompką jest zimno).
  Czy da się naprawić ta pompę , czy niestety musze kupić nową (np. na allegro za ok. 350zł).
  pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 11  
  Witam,
  Panie robson75, jednym z powodów nieodpowiedniej pracy pompy cyrkulacyjne w instalacji ciepłej wody użytkowej jest uszkodzenie wirnika pompy. Domowym rozwiązaniem problemu może się okazać zdjęcie pomp z rurociągu i wyczyszczenie przede wszystkim wirnika z osadu który mógł nagromadzić się w instalacji (stąd głośna praca pompy i zacieranie silnika).
  Jeżeli jednak po oczyszczeniu pompa dalej nie będzie pracowała należy wymienić urządzenie. Istnieje możliwość zakupu elementu silnika z wirnikiem natomiast w porównaniu z kosztem zakupu nowej pompy może się to okazać gorszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.
  Gdyby zdecydował się Pan zakupić nową pompę stanowczo polecam rozważenie zakupy modelu Star-Z Nova C. Jest to pompa charakteryzująca bardzo małym poborem mocy (maks. 4,5 W), a co najważniejsze z wirnik pompy wykonany jest z bardziej odpornej stali nierdzewnej. Zwarta konstrukcja pompy pozwala na bezpieczną dla pompy pracę z wodą o współczynniku twardości do 20 st dH (stopni niemieckich), zastosowanie pompy na powrocie do zasobnika również wpływa na wydłużenie żywotności pompy.

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji,
  Pozdrawiam.
 • Level 9  
  Bardzo dziękuję Panu za niezwykle cenne wzkazówki, sprawdzę wirnik. Czy pompa o której Pan pisze to jest dokładnie taka http://allegro...
  pozdrawiam

  Moderated By mirrzo:

  Usunąłem link do aukcji. 3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

 • Level 11  
  Witam,
  Ponieważ zgodnie z zasadami użytkowania forum, wklejanie linków "o charakterze krótkotrwałym" jest zabronione, w celu ułatwienia identyfikacji pompy zamieszczam numer katalogowy dla dwóch urządzeń:
  - Star-Z NOVA - kat. 4132760
  - Star-Z NOVA C - kat. 4132762 [pompa z zegarem sterującym, zaworem odcinającym oraz zaworem zwrotnym].

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji,
  Pozdrawiam.
 • Level 9  
  Dziękuję za pomoc , oczyszcenie pompy pomogło.
  A faktycznie w przyszłości kupię ten model co Pan proponował , głównie ze względu na dużo nizsze zużycie prądu.

  Dziękuję i pozdrawiam
 • Level 10  
  Witam! mam podobny problem pompa buczy i grzeje się ale nie tłoczy wody, pytanie moja jak ją rozebrać żeby nie uszkodzić, jakaś fotka czy schemat, pytanie 2 czy muszę ją ściągać żeby rozebrać ? w zwykłych pompach po odkręceniu odpowietrznika wystarczyło przekręcić śrubokrętem wirnik
 • Level 29  
  Dużym kluczem odkręcasz zębatą nakrętke, ostrożnie zdejmujesz silnik z wirnikiem. Nie zapomnij o odłączeniu od prądu i zamknięciu wody i nasmarowaniu uszczelki przed ponownym montażem.
 • Level 10  
  faktycznie rozebranie i uruchomienie trwało 5 min, wszystko na wierzchu jak się odkręci duży pierścień, wirnik stał jak skamieniały, trochę poruszałem i po podłączeniu ruszył

  [color=red]Kolego, popraw swój post! Na tym forum obowiązują pewne zasady i dotyczą one wszystkich bez wyjątków.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Mod.serwisant73
  [/color]
 • Level 9  
  Pomogło czyszczenie wirnika , po tej czynnosci pompa dziala do tej pory , a mineło już 2 lata od czyszczenia