Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa z czujnikiem ruchu - pobór mocy w stanie czuwania

sewastopol 11 Wrz 2012 16:40 11934 12
  • #1 11 Wrz 2012 16:40
    sewastopol
    Poziom 2  

Witam

Planuję wymianę oświetlenia na klatce schodowej. Blok niewysoki - 2 piętra.
    Pierwszy pomysł to prosta wymiana starych żarówek na LED-owe.
    Drugi - zakup i montaż lamp z czujnikiem ruchu.

Pytanie - czy dystrybutor przypadkiem nie uderzył się w głowę, pisząc na własnej stronie www informację o poborze mocy w stanie czuwania ? Cytuję:
    " - pobór mocy w stanie czuwania 0,0005W"
    Źródło informacji:
    Link

Bym się chyba zgodził, że to pobór na sekundę :-D
    Czy orientujecie się Drodzy Forumowicze jakie są orientacyjne koszty eksploatacji czujnika ruchu ? Jaki to jest przedział ? Ile to prądu (mniej więcej) zżera w ciągu doby ?

Chodzi oczywiście o ocenę opłacalności zastosowania czujników przy każdej lampie na klatce schodowej. Rozwiązania mogą być tutaj trzy:
    1. Zakup lamp z czujnikiem ruchu (element świecący - matryca diodowa, niewymienna - wg dystrybutora wytrzyma 25-50 tys. godzin).
    2. Zakup opraw oświetleniowych z czujnikiem ruchu (element świecący - żarówki LED E27 - kupowane samemu).
    3. Zakup czujników ruchu montowanych w gniazdkach (wymiana - zamiast starych włączników). Plus oczywiście kupno żarówek LED.

Ile to (czujniki ruchu) może prądu pobierać w stanie czuwania ?

Jeśli będę wiedział - policzę sobie czy to ma sens w porównaniu z prostą wymianą żarówek na LED-y i racjonalnego korzystania z włącznika czasowego - tak jak to się robiło "klasycznie" przez minione lata.

• Pomocny post
    #2 12 Wrz 2012 19:22
    dj2102
    Poziom 11  

Zmierz sobie prąd jaki pobiera ten czujnik a potem oblicz sobie jego moc U*I .Następnie możesz sobie obliczyć zużycie energii czujnika przez całą dobę .

• Pomocny post
    #3 13 Wrz 2012 20:38
    Kikideh
    Poziom 13  

Z tego co podałeś zużycie na dobę (24 godz) wynosi 0,000012 kWh. Jest to wartość praktycznie NIE MIERZONA przez typowy licznik energii. Jeżeli chcesz policzyć koszty mieszięczne, to obliczone zużycie pomnóż przez cenę 1kWh z rachunku ZE, to około 0,60 zł więc za dobę zapłacisz 0,0000072 zł, a za miesiąc (30 dni) 0,000216 zł. Jeżeli te koszty Cię nie przerażają to montuj czujniki. Jednak kilka czujników ruchu połączonych równolegle, bywa problemem, w przypadku zwarcia ( zklejenia styków przekaźnika). Trzeba wtedy trochę poskakać po drabinie.

• #4 14 Wrz 2012 23:08
    sewastopol
    Poziom 2  

Witam. Dzięki za odpowiedzi.

Nie tyle podałem - co spisałem ze strony internetowej dystrybutora wciskanych mi lamp - z pytaniem o to - czy w ogóle możliwa jest taka wartość. Bo to co tam napisano (0,0005W) wydało mi się całkowicie nierealne.

Poszukałem trochę na necie - znalazłem kilka informacji. Na jednym blogu była informacja o tym, że czujniki pobierają typowo 1-3W. I faktycznie jak popatrzyłem w charakterystyki różnych czujników, które mi google wynalazło to ich pobór prądu (mA) razy 230V daje najczęściej właśnie taki przedział. Choć są i wyższe (np. 25mA ~5,8W). Oraz niższe - na jednym z wątków niniejszego forum była informacja o poborze <1W (ale wątpię żeby to było dużo poniżej jednego wata).

No tak czy inaczej - korzystając z http://www.calculla.pl/pl/koszt_pradu łatwo wyliczyć, że najprawdopodobniej można spodziewać się kosztów w granicach 0.43 - 1.29 zł miesięcznie... Pomnożyć przez 13 czujników (wbudowanych w lampy) na klatce schodowej... No i już się człowiek zaczyna zastanawiać czy warto ;-)
    Same czujniki (działające 24h) zeżrą więcej niż święcące okazjonalnie matryce LED.

• Pomocny post
    #5 17 Wrz 2012 19:37
    grabie2
    Poziom 9  

Witam!

Używam tych lamp, do oświetlenia długiego korytarza w domu mam ich pięć. Przed chwilą wpiąłem je przez cyfrowy miernik zużywanej energii - voltcraft-a taki do gniazdkowy. I faktycznie lampy jak nie świecą to prądu nie biorą(0,00 na liczniku). Lampki mają czujnik jasności - świecą tylko w nocy i obecności - jak się ruszasz to nie zgaśnie. Takie czujniki ruchu jak w halogenach(zewnętrzych) na czuwaniu biorą coś koło 6W, ale je również planuję wymienić na senso, ale mają t takiej specjalnej wersji na zewnątrz - zalewanej. Nie wiem jak oni to zrobili, ale to faktycznie działa, a lampa zapalona bierze równo 10W i świeci bardzo jasno. Zostawię lampy z miernikiem i za kilka dni napiszę ile to prądu zżarło w tym czasie. Widziałem to w działaniu w jednym z budynków w Bydgoszczy i wygląda to świetnie. Jeśli chcesz mogę spróbować taką jedną rozebrać(mam nadzieję, że poskładam!) i zobaczyć jak zrobiony jest ten czujnik. Z tego co wiem takie czujniki w miejsce włączników biorą po 3-4 W mocy, ale nie miałem okazji tego testować.

• #6 19 Paź 2013 07:56
    Dj.McG
    Poziom 19  

@grabie2 robileś te pomiary?
    Ja posiadam 6 zew czujek z lampami, halogen 80W lub 120W, są właczone na stałe do prądu. Niestety nie wiem ile pobierają podczas czuwania, orientuje się ktoś, ile mogą pobierać te halogeny?
    Link

• #7 19 Paź 2013 11:25
    grabie2
    Poziom 9  

Dj.McG napisał:
    @grabie2 robileś te pomiary?

O! A ja się gdzieś koło lipca dziwiłem po kiego licha lampy były zapięte przez dodatkowy licznik.

Teraz nie wiem ile było na nim, ale zaraz zapnę z powrotem licznik i postaram się pamiętać żeby opisać rezultaty (5 lamp w jednym ciągu, korytarz bez okien)

• #8 19 Paź 2013 12:55
    .Jack
    Specjalista elektryk

sewastopol napisał:
    Pytanie - czy dystrybutor przypadkiem nie uderzył się w głowę

Walnął się i to zdrowo.
    Taki wpis już o czymś świadczy i trzeba zachować niezwykłą ostrożność przy planowaniu zakupu tego Senso-C.
    Najlepiej trochę poczytać na necie o tym wynalazku i zapoznać się z opiniami elektryków.
    Zaraz, zaraz, mam - w czasopiśmie Elektrotredny z kwietnia 2012 r jest ranking opraw oświetleniowych z czujnikiem ruchu. Jest też Senso C Lednig - Moc zużywana w stanie czuwania podano 0,55 W i jest to najniższa, bo pozostałe oprawy zużywają trzy razy tyle a nawet jest 2,2 W.

• #9 19 Paź 2013 16:10
    grabie2
    Poziom 9  

W międzyczasie wziąłem jedną lampkę do testów i przebadałem ją. Oto wyniki:
    - Średni pobór mocy(czynnej) w stanie czuwania(okres 1 h): 0.015 [W]
    - Średni pobór mocy(czynnej) w stanie świecenia(okres ~42 sek, 5 próbek): 9,972 [W]
    - Średni pobór mocy(rzeczywistej bierna+czynna) w stanie czuwania(okres 1 h): 0.47 [W]
    - Średni pobór mocy(rzeczywistej) w stanie świecenia(okres ~42 sek, 5 próbek): 10.014 [W]

Z tego co wiem, to 'zwykłe' liczniki elektryczne liczą tylko moc czynną, ale ręki sobie uciąć nie dam, bo nie testowałem osobiście.

• #10 19 Paź 2013 16:36
    Dj.McG
    Poziom 19  

a orinetujesz sie ile może pobierać ten mój czujnik z linka?

• #11 19 Paź 2013 18:55
    grabie2
    Poziom 9  

Kiedyś przerabiałem taki halogen na LEDy i okazuje się, że on stale puszcza ok. 5W na podgrzewanie halogena(stale) - żeby szybciej startował, a sam czujnik ruchu ok. 1W na czuwanie (wszystko moce czynne).

Ale to kiedyś było 3 lata temu ? Chociaż wątpię by coś się zmieniło w gestii halogenów.

Edit:
    Właśnie znalazłem temat, którego szukałem w odniesieniu do wypowiedzi kolegi .Jack

.Jack napisał:
    Jeżeli dobrze pamiętam jest to jakiś amerykański wyrób z którym ludzie mieli same problemy

Faktycznie istnieją lampy podobnych do lamp senso - Detecta firmy voltea. Są to lampy w tym samym opakowaniu, ale z elektroniką przeznaczoną dla USA(napięcie 110V, 60 Hz), przez co dzieją się takie rzeczy ---> http://www.lighting.pl/forum/viewtopic.php?t=3154 (post użytkownika jawro z "wybuchniętą" lampą Detacta)

Postaram się zdobyć na dniach taką lampkę i porównam ją(elektronikę) z senso.

• #12 14 Lis 2013 23:15
    LarumAT
    Poziom 10  

Mam dostęp obecnie do świetlówek LED z czujką ruchu.
    Podpowiedzcie jak przeprowadzić pomiary. Czy wystarczy zwykły multimetr.
    Jeszcze jedno pytanie jak zmierzyć bierny pobór prądu?

Dodano po 56 [sekundy]:

Mam też oświetlacze z matrycą led z czujką PIR.

• #13 15 Lis 2013 01:14
    1044571
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME