Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iiyama S102GT - Pisk z zasilacza po zwężeniu obrazu - czy to kondensatory?

11 Wrz 2012 17:35 1008 2
  • Poziom 28  
    Witam
    Posiadam monitor kineskopowy Iiyama VisionMaster 502, czyli S102GT, dość intensywnie używany. Monitor ostatnio uległ uszkodzeniu.
    Monitor podłączony był do komputera przez konwerter umożliwiający podłączenie BNC (composite) i wyświetlanie tego obrazu, albo przełączenie na komputer. Pracował bodajże w 1152x864, a konwerter dawał obraz w rozdzielczości 800x600.
    Zaczęło się tak, że monitor piszczał, a obraz z konwertera był znacznie spłaszczony w poziomie - do pionowego postrzępionego paska o szerokości kilku cm. Z komputerem w wysokiej rozdzielczości wciąż działał dobrze, bez pisków czy zmian geometrii. To trwało jakieś 3-4 dni (4-5 włączeń), kiedy konwerter nie był potrzebny i monitor działał tylko z komputerem.
    Ostatnio monitor padł całkowicie, niezależnie od rozdzielczości. Po włączeniu wchodzi w tryb włączenia (zielony LED), niezależnie od sygnału czy jego braku NIE przechodzi do trybu czuwania. Po załączeniu z okolic transformatorów zasilacza słychać nieprzyjemny pisk, na początku nieregularnie się zmieniający (coś jak rysowanie po szkle), po kilku sekundach ustalający się. Na ekranie ciemność niezależnie od tego, czy jest sygnał czy nie.
    Po wyłączeniu czasami można w ułamku sekundy dostrzec zmniejszającą się ku środkowi, niemal niewidoczną delikatną "ramkę", najczęściej czerwonawą.
    Mam drugi monitor z podobnym kineskopem i jakością obrazu, więc szczególnie mi na tej naprawie nie zależy, ale czy to może być wynik zużytych kondensatorów elektrolitycznych, czy coś poważniejszego?
    Jeżeli to elektrolity, to które wymieniać na "pierwszy ogień"?

W kwestii napraw monitorów jestem raczej początkujący (poza wymienianiem elektrolitów i poprawianiem zimnych lutów niczego więcej nie robiłem).
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Szukaj uszkodzenia w ok. odchylania pionowego Vertical na IC TDA8172
    Możezimne luty , kondensatory elektrolityczne napewno.
    Swego czasu dawno temu coś było na forum , to stary CT 21"

IIyama Vision Master Pro 502, model :A102GT na płytce pisało zazwyczaj HM204DT
  • Poziom 28  
    Dziękuję za pomoc!
    Dzień go rozbierałem :).
    Problemem były kondensatory elektrolityczne na dolnej płytce, po bliższej obserwacji można było wzrokowo stwierdzić, że raczej nie nadają się do użytkowania (delikatne wybrzuszenia). Po zmianie całości kondensatorów na dolnej płytce ruszył!
    Jeszcze raz dziękuję!