Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canwa, Master Range - Wzbudzanie się MC3361 w Canwa 268

TM85 11 Wrz 2012 18:14 2658 16
  • #1 11 Wrz 2012 18:14
    TM85
    Poziom 25  

Cześć. Czy spotkał się ktoś ze wzbudzeniami tego odbiornika po przesterowaniu go silnym sygnałem (samochody obok siebie)? Radio zatyka się, wskaźnik S na full, na końcówce 5 MC3361 pojawiają się oscylacje circa 0,5V w.cz. o częstotliwości kilkuset kHz. Pomaga tylko wyłączenie wyłącznikiem.
    Czy zna ktoś przyczynę ?
    Podstawiłem już MC3361, filtr p.cz. kondensatory blokujące - bez rezultatu.

• #2 11 Wrz 2012 23:36
    bc211
    Poziom 30  

Przeca na tej motoroli to ino FM - tutaj AM traktuj zawsze jako opcja, czytaj: jak jest 455HT w aplikacji = AM opcjonalnie dołożony !

TM85 napisał:
    Podstawiłem już MC3361
    Co to ma wspólnego ze wzbudami... bez przesady :!: detektorów nie ma w motoroli.
    TM85 napisał:
    na końcówce 5 MC3361 pojawiają się oscylacje circa 0,5V w.cz. o częstotliwości kilkuset kHz
    Typowy poziom zakłóceń na wyjściu tego filtru p.cz. wzbudzonego układu porównywalny do max. sygnału.
    Typowe zachowanie niedopracowanej konstrukcji, apropos - czy nie zastanawia Cię dlaczego RF-gain w pozycji FM jest martwy ?
    Norma w radiach typowo FM-owych i dziwne, że Ciebie to dziwi. Temat dobrze znany fachurom od przestojki niemieckich radii.

• #3 12 Wrz 2012 08:34
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

bc211 napisał:
    Przeca na tej motoroli to ino FM - tutaj AM traktuj zawsze jako opcja, AM dołożony.

Albo ten wpis dotyczy innego postu , albo coś tu nie tak. :?:

Pozyskane z google :
    Zakres częstotliwości: 25.615 do 28.305 MHz
    Ilość kanałów: 40 FM/AM
    Przełącznik kanałów w mikrofonie
    Kontrola częstotliwości: Pętla fazowa PLL
    Temperatura pracy: -10/+55 °C
    Zasilanie: 13.8V DC +- 15%
    Kolor Czarny
    Wymiary zewnętrzne: 115x38x150 mm
    Waga: 0,8 kg

Pozdrawiam.

• #4 12 Wrz 2012 08:37
    bc211
    Poziom 30  

Nie no zawsze obecność 455HT w aplikacji 3361 oznacza, że AM jest w radiu zawsze opcjonalnie dołożony :D
    Do takiego układu trzeba dorobić prawie cały AM-owy tor odbiorczy, żeby był dobry, nieproblematyczny.

• #5 12 Wrz 2012 11:44
    TM85
    Poziom 25  

Kolego BC211 widziałeś na oczy to radio? Fakt ryżem pachnie na kilometr. Ale nic nie było dostawiane jako opcja. Wiem oczywiście że układ p.cz. to narrowband FM receiver, jednak AM też tam powinien działać.
    Zastanawiam się czy nie da się zmniejszyć wzmocnienia limitera który wydaje się tu przyczyną problemów.
    Dziwna sprawa to uszkodzenie, wygląda raczej na niedopracowanie układu.

• #6 12 Wrz 2012 12:23
    bc211
    Poziom 30  

Jest taka możliwość i też wygląda to na ARW, lecz najpierw trzeba wykluczyć, że to wychodzi z wejścia, z pierwszego tranzystora
    Ja się kolego nie bawię w to od jakiegoś czasu ten zawód jest nieopłacalny już, ale nie zabierałbym głosu nie posiadając wiedzy w temacie.
    Osobiście nie rozumiem jak to możliwe, że ktoś jeszcze ćwiczy tego typu uszkodzenia nie wiedząc ile zdrowia to kosztuje, ot chociażby sunker Link

• #7 12 Wrz 2012 16:08
    TM85
    Poziom 25  

Masz rację, traktuję to jako przygodę pt. "Polak potrafi poprawić Chińczyka". Sprzętu made in Japan raczej się poprawić nie da.
    Czekam na konstruktywne podpowiedzi, zwłaszcza dot. pracy ARW w tym radiu.
    Pzdr.

• #8 12 Wrz 2012 16:52
    bc211
    Poziom 30  

Już Ci napisałem jak to funkcjonuje wystarczy otworzyć schemat dowolnego niemiaszka i masz schemat radia co prawda inny, ale zasada ta sama.
    Z tak wysokimi wymogami typu "konstruktywne" się nie doczekasz chyba, że podstawowa kwestia diody detekcji DC -ΔV jest już obcykana.

• #9 12 Wrz 2012 20:43
    TM85
    Poziom 25  

Zastanawiające, nie wzbudza się przy U zas. <12,5V
    Sprawdzam dalej.

Modyfikacja zasilania MC3361 nic nie daje...

• Pomocny post
    #10 13 Wrz 2012 04:05
    bc211
    Poziom 30  

To teraz zabierz zasilanie pierwszego tranzystora RF.

• #11 13 Wrz 2012 12:26
    TM85
    Poziom 25  

Ok, dzięki, sprawdzę i poinformuję o wynikach.

Zagadka rozwiązana. Nowe radio miało niewłaściwie zestrojony obwód detektora 455 . Pomagało obniżanie napięcia zasilania ponieważ obwód ten zasilany jest bezpośrednio z 12V przez rezystor 470R.
    A więc wzbudzał się detektor AM, oscylacje "powracały" poprzez kondensator sprzęgający na 5 nogę MC3361. Zagmatwane ścieżki utrudniły trochę analizę układu.
    Odbiornik faktycznie ma duże podobieństwo układowe do niemieckich konstrukcji - chociażby DNT Strato Mini.

Dzięki za pomoc.

• #12 14 Wrz 2012 06:19
    sbrinz
    Poziom 10  

TM85 napisał:
    oscylacje "powracały" poprzez kondensator sprzęgający na 5 nogę MC3361. Zagmatwane ścieżki utrudniły trochę analizę układu.
    Wejście zintegrowanego w układzie scalonym demodulatora FM - wyjście [filtru 455HT] odfiltrowanego sygnału zintegrowanego w układzie scalonym wzmacniacza/mieszacza 2 p.cz., skąd przy pomocy tego kondensatora pobierany jest odfiltrowany sygnał 455kHz i przekazywany dalej na wejście demodulatora AM oraz układu detekcji DC ARW i s-metr.

TM85 napisał:
    Zagadka rozwiązana. Nowe radio miało niewłaściwie zestrojony obwód detektora 455
    Przestało się wzbudzać, ponieważ rozstroiłeś obwód, który w rezonansie 455kHz miał największe wzmocnienie.
    Odstrajając obwód LC demodulatora AM (a za razem detektora DC) obniżasz m.in. jego wzmocnienie co powoduje, że ujemne sprzężenie zwrotne -ΔV układu ARW słabiej oddziaływuje na któryś wzmacniacz (nie wiadomo jeszcze który), i odwrotnie - stąd właśnie bierze się wzbudzenie.

Innymi słowy: rozstrajając obwód LC demodulatora AM osłabiasz sprzężenie na drodze wzbudzony wzmacniacz p.cz. - detektor DC.
    To nie jest rozwiązanie problemu wzbudzeń, tylko półśrodek - coś jak kompromis między jakością odbioru, a problemem.

• #13 14 Wrz 2012 10:47
    TM85
    Poziom 25  

Z tym odstrojeniem od rezonansu to chyba nie do końca tak. Aby uzyskać stabilną pracę wystarczyło 1/4 obrotu wkręcić rdzeń. Co ciekawe - podłączyłem się multimetrem pod ARW, postawiłem drugim radiem nośną na 27,2MHz i kręcąc rdzeniem napięcie rosło w miarę wkręcania. Jednak żeby uzyskać rezonans musiałbym ferrytem zrobić dziurę w płytce. Przypuszczam że to z powodu pośredniej 450kHz a żółty filtr detektora jest na 455kHz.
    Chyba że ja tu czegoś nie rozumiem to chętnie się dowiem.

• Pomocny post
    #14 14 Wrz 2012 15:39
    sbrinz
    Poziom 10  

TM85 napisał:
    podłączyłem się multimetrem pod ARW, postawiłem drugim radiem nośną na 27,2MHz i kręcąc rdzeniem napięcie rosło w miarę wkręcania
    Czyli nadal twierdzisz, że filtr nie był w rezonansie, że max. sygnału to najwyższe napięcie detektora.
    W takim razie zerknij na polaryzację diody detekcyjnej, a zobaczysz czy napięcie ARW wraz ze wzrostem siły sygnału rośnie, czy maleje.

TM85 napisał:
    Chyba że ja tu czegoś nie rozumiem to chętnie się dowiem.
    A żeby skomplikować Ci nieco sytuację, a za razem zmusić do myślenia, zacytuję pomiar wykonany najpierw
    TM85 napisał:
    na końcówce 5 MC3361 pojawiają się oscylacje circa (czyt. - blisko) 0,5V w.cz. o częstotliwości kilkuset kHz
    I teraz pozwolisz, że posłużę się wykresem wzmocnienia noty katalogowej TOKO Link (gdyż dla motoroli nie znalazłem):

Canwa, Master Range - Wzbudzanie się MC3361 w Canwa 268

...który przedstawia amplitudę wyjścia w funkcji amplitudy wejścia miksera wraz z jego IIP3, przy f=10,7MHz, podaną w decybelach.
    (nawiasem mówiąc przy wzbudzeniach dobrze mieć na względzie intermodulację prążków widma wzbudzonego tranzystora)

Sytuacja się komplikuje, ale jak sam napisałeś "polak potrafi", więc "od ręki" :D

110dBµV = 0dBµV + 110dB ...i to jest 110dB więcej, niż 0dBµV = 1µV

przeliczy sobie na napięcie czysty sygnał w dB od jednego µV

dB = 20log (U1/U2), 110dB = 20log (U/1µV)
    U/1µV = 10 //słownie: do potęgi// (110dB/20) //słownie: koniec potęgi// = 316227,8µV / 1µV
    = 316227,8 razy więcej, niż 1µV = 0,3162278 V ≈ 0,32V

Celem zastanowienia się czy aby na pewno oscylacje przychodzą z wejścia demodulatora FM/AM, czy z wyjścia miksera.

• #15 14 Wrz 2012 22:42
    TM85
    Poziom 25  

Dzięki sbrinz za wyjaśnienie. Faktycznie, odstroiłem się od rezonansu - jednak tylko na tyle aby rozwiązać problem. Nie wydaje mi się żeby była inna PROSTA alternatywa usunięcia tej usterki. Przynajmniej dla mnie.

• Pomocny post
    #16 15 Wrz 2012 06:33
    sbrinz
    Poziom 10  

Ze wzbudzonym radiem trzeba umieć rozmawiać :D wtedy idzie łatwiej i odnalezienie źródła nie musi być aż takie trudne.

Wzorki i wykresy zamieściłem tutaj dla przykładu, że

1. Wzmocnienie miksera wcale nie jest takie duże, co eliminuje ten scalak jako źródło wzbudzeń.
    3. Zaśmiecony sygnał rozpatruje się inaczej, niż czysty, intermodulacja dwóch sygnałów: wzbudzonego i nośnej.
    2. Amplituda wyjściowa sygnału jest bliska amplitudzie, którą zmierzyłeś.
    4. I kilka mniej istotnych, o których może później.

W tego typu (nieliniowych) CB radiach obserwuje się jakby 2 rodzaje wzbudzeń, o których pisał wcześniej kol. bc211

1. Wzmocnienie tranzystora jest tak duże, że wzmacnia własny sygnał/szum, który przekazuje dalej, np. sunker i cewka L1.
    2. Sprzężenie zwrotne ARW jest na tyle nie stabilne, że na wzmacniacz nieliniowy odziaływuje jak "przełącznik" włącz/wyłącz czyniąc go generatorem, który może w dodatku odtwarzać (modulować) to napięcie w sygnale. Mamy wtedy do czynienia jakby z dwoma generatorami w jednym generatorze - coś jak superreakcja Link, czyt. dynamiczne (szybkie) wygaszane i wznawiane oscylacji naprzemiennie.

Demodulator AM nie należy do wzmacniaczy b. słabych sygnałów, bo takim właśnie do wzbudzenia będzie najwcześniej.
    W przypadku wzbudzeń, co jest najbardziej pracochłonne, należy bezwzględnie usunąć przyczynę u źródła, a nie skutek.

TM85 napisał:
    Podstawiłem już MC3361, filtr p.cz. kondensatory blokujące - bez rezultatu
    Pojemności to był dobry trop i trzeba go pociągnąć dalej.

• #17 15 Wrz 2012 14:28
    TM85
    Poziom 25  

Oscylacje pojawiały się nawet na zwartej ARW do masy.
    Niezrozumiałe jest dla mnie zasilenie całego obwodu bezpośrednio bez stabilizacji z 12V. Obniżenie napięcia zasilania powodowało brak wzbudzeń ( zmniejszenie wzmocnienia ? ). Ja podobny efekt osiągnąłem odjeżdżając nieznacznie od rezonansu.
    Radio zostało oddane właścicielowi.
    Nie zdążyłem dolutować kondensatora rzędu 100nF za wspomnianym rezystorem 470R zasilającym cewkę detektora. Myślę również że wlutowanie tam diody zenera 10V też mogłoby rozwiązać problem.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson