Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa podstawki do laptopa.

k8vt800 11 Sep 2012 18:38 1833 8
Bosch
    k8vt800
    Level 9  
    Witam.
    Jestem nowy, i tak samo zielony jeśli chodzi o elektrykę/elektronikę, mam jednak pytania.

Chciałbym wykonać sobie chłodzenie pod laptopa, nie koniecznie ergonomiczne i ciche, ma chłodzić tylko przy obciążeniu tj gra, przekazywanie sygnału na TV HD itp. Oczywiście oglądałem w sklepach gotowe podstawki, ale ciężko spotkać jakąś pod 17" z sensownym chłodzeniem, zwłaszcza, że ten ma wloty tylko po jednej stronie obudowy pod czułymi pkt jak procesor, gpu, dysk i pamiec. CPU i GPU nie ma nawet radiatora, jest połączone miedzianym heatpipem z jednym malutkim blowerem, który dodatkowo jest obok wejscia zasilania i baterii. Mniejsza z tym.

Chciałem zrobić u sąsiada stolarza takiego boxa pod laptop, z 3 wentylatorami, z osobnym zasilaniem 12V i tu moje pytanie:
    -jak najłatwiej podłączyć takie wentylatory, które posiadają złącza 3-pinowe
    -jakiego zasilacza/adaptera do tego użyć? Czy może to być jakiś stary zasilacz od obudowy ATX?
    -każdy wentylator jest 12V i około 0,15A, czy jak zasilacz będzie miał duży amperaż to je "spali" czy to nie ma znaczenia?
    -a może warto pod to podłaczyc jeszcze jakiś regulator obrotów cyz cuś?

Pozdrawiam i proszę o oswiecenie.
  • Bosch
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    k8vt800
    Level 9  
    Przegrzewa, najpierw wyłącza się matryca potem staje dźwięk a potem wszystko. Na bodajże forum czy stronie MSI kazali w takich przypadkach przedmuchać wentylator, ale to nie pomaga, nawet w tym momencie w stanie idle temp rdzeni waha się 43-48*C. Siedzę/leżę w domu po wypadku i mam troche czasu na stare hobby jakim są gry komp, a tu lipa.

Koszt wentylatorów to około 50zł, sąsiad zrobiłby skrzynkę z ładnego drewna z odpowiednimi wycięciami za dobre piwo, tylko kwestia podłączenia tego. Nie chce USB bo to 5V i gdzieś tu pisaliście, że płyta od tego może siąść.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    k8vt800
    Level 9  
    Czyli taki zasilacz ATX bedzie podawał prąd bez problemu? Nie musi być podłączony do płyty głównej?

W przypadku zwykłego zasilacza 220V na 12V jaka musi być ta wydajność prądowa? Jeżeli wszystkie 3 wentylatory są 0,15A?

Wielkie dzięki za odpowiedź :)
    User removed account
    User removed account  
    k8vt800
    Level 9  
    Ok, to już wszystko kapuje. Chyba lepiej użyć zasilacza stabilizowanego, zajmuje mniej miejsca.

A taki regulator obrotów, to poprostu regulator napięcia?

Jeszcze raz wielkie dzięki, nie wiedziałem, że to takie "proste" :D
    partyzancik
    Level 21  
    k8vt800 wrote:
    Ok, to już wszystko kapuje. Chyba lepiej użyć zasilacza stabilizowanego, zajmuje mniej miejsca.

A taki regulator obrotów, to poprostu regulator napięcia?

Jeszcze raz wielkie dzięki, nie wiedziałem, że to takie "proste" :D

Sorki że odświeżę ale mam taki patencik do tego chłodzenia. Zasilacz (gx34-5-12 taki do adaptera sata-usb) za nim lm317 i do regulacji napięcia jakiś temistor umieszczony przy wentylatorze lapka (jak dołozysz do pieca to wentylatory przyspieszą i będą lepiej chłodzić)
    Osobiście zrobiłem podstawkę chłodzącą pod lapek 15,6" z płyty wiórowej 35x25cm o grubości 15mm i zrobiłem na środku otwór (prostokąt 12x24cm)i umieściłem w nim 2 wiatraki 120mm i podłaczyłem to szeregowo pod zasilacz 16V 0,5A ale planuję jakies regulacje wentylatorów w kwestii obciążenia bo wiatraki nieźle szumią
    k8vt800
    Level 9  
    Nie wiem co to temistor itp. ale powiem Ci jak ja rozwiązałem tą sprawę. Wujek stolarz, wykonał dla mnie podstawkę ze sklejki około 5mm grubej, wysokiej na 5cm+2cm o bokach w kształcie zetowników. Dlaczego 5+2? Ponieważ pomyslałem, iż 2cm przyda się na wymianę powietrza i tyle dzieli laptopa od wentylatorów. W podstawie są wycięte 3 okręgi o średnicy około 120mm, które znajdują się po postawieniu laptopa dokładnie pod kluczowymi podzespołami, procesorem, mostkami, pamięcią oraz gpu. Pod postawą pracują 3 wentylatory 120mm Arctic Cooling na amortyzatorach, przymocowane za pomocą taśmy dwustronnej "do mebli", która trzyma niemal jak super glue a i sama amortyzuje wstrząsy. Do tego wykorzystałem najtańszy regulator obrotów oraz zasilacz ActiveJet 12V/1,2A.

Jak z wydajnością? Ano obliczyłem, iż układ w ciągu godziny przepompowuje "cały mój pokój powietrza" na maks obrotach, wynik jest taki, że trzeba front czymś przykryć, bo naprawdę idzie się przeziębić. W laptopie zostały także wymienione pasty i taśmy termo przewodzące, a co lepsze gry 3D i tak wymuszają maks obroty oraz zdjęcie pokrywy spod laptopa, dającej dostęp do podzespołów. Ale działa, 100zł za podstawkę to nie klika tysięcy na PC :D Będę miał chwilę, to wrzucę zdjęcie.