Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zwrotnicy stx 3 way zrobiona przez Irka

11 Wrz 2012 18:55 3897 12
  • Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    arek10_1986 napisał:
    Czy zwrotnica ma mieć odwrócona polaryzację głośnika średniotonowego GDM ?
    A jak wygląda to na schemacie ?
    arek10_1986 napisał:
    właściwie co to daje w zwrotnicy 12db/okt
    Nie rozumiem. Co daje ? Większą stromość zbocza, bo co ma dawać ?
    arek10_1986 napisał:
    Czy można włożyć głośnik gdwk AWX model wyższy od PJ
    Bez zmian w zwrotnicy nie. Czy da się przerobić ? Pewnie da. Jak porobisz dokładne pomiary, to będziesz widział co trzeba zmienić.
  • Poziom 1  
  • Poziom 38  
    Z pewnością to Ty do mnie piszesz na gg...

Powiem tak,to ja zacząłem tą akcję z odwróceniem fazy po odsłuchach u kolegi z forum który miał problemy z tymi kolumnami. Pan Irek wykonał projekt zwrotnicy,następny kolega z forum tę zwrotnicę wykonał na zamówienie usera o którym tu mowa. Po spotkaniu się na odsłuchach ów kolega opowiedział całą historię tych kolumn. Później się dowiedziałem że wykonawca zwrotnic nie sprawdzał ich jak grają,tylko "elektrycznie",następnie wysłał je do klienta z już przylutowanymi kablami zgodnie ze schematem żeby klient się nie pomylił podczas ich montażu. Klient zrobił jak mu kazano,on się nie pomylił,jak również wykonawca zwrotnicy (nie musiał jej sprawdzać jak gra,On tylko miał ją zlutować,i zrobił to porządnie).

Co się okazało po odsłuchach i testach ze zwrotnicą? głośnik średniotonowy miał odwróconą fazę. Po późniejszym obgadaniu tego na forum mniej więcej wyszło tak że Pan Irek zwrotnicę zrobił dobrze,tylko pomylił się podczas przerysowywania projektu,po prostu pomylił + z -.

Odwróć fazę w średniotonówce i zobacz jak gra,ja już nie pamiętam czy ona ma być w fazie czy w przeciwfazie do reszty głośników,nie wiem skąd masz projekt,po tej akcji mógł ktoś wkleić już dobry projekt.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    Tak, ale nie wiadomo czy jest to ten błędny czy poprawiony.
    Podłącz, posłuchaj, jeśli będzie źle grało, to zmień polaryzację.
  • Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    Zmierz to po prostu. Program holmimpulse i wkładka WM-61a. Będziesz widział kiedy masz równe pasmo, a kiedy masz dziurę.
  • Poziom 38  
    Dlaczego "zielonym" tu na elektrodzie mówi się zawsze "weź zmierz"? Przecież zielony nie ma takowego sprzętu,a nawet jak by miał nie umie się nim posługiwać. Po drugie,na co zielonemu sprzęt pomiarowy skoro 90% z nich chce tylko uzyskać odpowiedź i nic więcej?

Niech zrobi na słuch,co to za problem?

arek10_1986 napisał:
    To wiesz na słuch raczej cieżko takie coś wyłapać, wiesz jeden usłyszy drógi nie :) dlatego szukam jakiegoś fachowca żeby odpowiedział na to pytanie :)

Nie ma tutaj takowego fachowca który by po projekcie zwrotnicy stwierdził czy średniak ma być w fazie czy w przeciw fazie,tak sądzę.

Znalazłem temat o tej zwrotnicy,wszystko wychodzi na to że masz oryginalny projekt,teraz tylko musisz podłączyć średniotonówkę w przeciw fazie i będzie dobrze :)
  • Poziom 38  
    Skoro nie słyszysz różnicy to jakie to ma dla Ciebie znaczenie?

Cytat:

2. Czy można włożyć głośnik gdwk AWX model wyższy od PJ czy da się zwrotnice przerobić wmiare tanim kosztem ??

Nie można, bo zwrotnice są dopasowane do konkretnych głośników. Zmienisz głośnik, a więc zwrotnica będzie niedopasowana. Możesz spróbować sprzedać zwrotnice i zrobić nową pod AWX.

Cytat:

Z pewnością to Ty do mnie piszesz na gg...

Do mnie też...
  • Moderator Akustyka
    marian133 napisał:

Niech zrobi na słuch,co to za problem?
    Autor jak sam przyznaje ma "drewniane ucho", więc raczej tego nie pozna. Jako że Autor nie słuchał w życiu wielu zestawów, zapewne nie będzie wiedział jak powinno być.
    marian133 napisał:
    Przecież zielony nie ma takowego sprzętu,a nawet jak by miał nie umie się nim posługiwać.
    Jest na forum instrukcja. Wkładka Panasonica kosztuje 10zł. Żeby stwierdzić fazowość, wystarczy włożyć ją do obudowy mikrofonu od Skype'a. Nie dość, że Kolega będzie miał pewność, to jeszcze uzyska dobry mikrofon. Nawet od biedy można użyć zwykłego mikrofonu od Skype'a. Tutaj ważne jest tylko porównanie, czy jest dziura czy nie. To będzie widoczne na wykresie. Program jest darmowy, więc problemu nie widzę. Tomq umieścił dokładną instrukcję obsługi programu, więc Autor nic nie musi wiedzieć, aby to zmierzyć.
    Tomq napisał:

Do mnie też...
    Ja już rok temu usunąłem numer gg ze wszystkich forów i mam już z tym spokój.