Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz stabilizowany 0-25 V

bullo 25 Sty 2005 11:30 7105 7
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bullo
    Poziom 12  
    bullo napisał 80 postów o ocenie 7, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2003 roku.
    maxym
    Poziom 14  
    Zbudowałem go i jestem z niego zadowolony.....polecam.

Pozdrówki..
    Johny_Szczecin
    Poziom 17  
    Zasilacz jest rzeczywiście bardzo udaną konstrukcją - był zresztą tematem wielu postów na elektrodzie. Martwi mnie tylko jedno - czemu tak dużo prac dyplomowych polega na skopiowaniu czyjegoś układu - przecież w tym nie ma żadnej inwencji autora pracy dyplomowej - cała konstrukcja jest autorstwa Pana Waldemara Borka - jedyna rónica to chyba taka, że ledy nie są sterowane bezpośrednio z nóżek procka.

Nie wiem - po jakiej szkole takie prace dyplomowe się robi, ale jeżeli ludzie po kilku latach nauki potrafią tylko sklecić układ zaprojektwoany przez kogoś a ten kto przyjmuje taką pracę nie orientuje się co jest grane - to chyba coś tu jest nie tak.

Poziom chyba nie jest za wysoki...

Pozdrawiam
    JT
    maxym
    Poziom 14  
    Na tej zasadzie działa 90% szkół jeżeli chodzi o budowe układów wcześniej prawdzonych i nie czarójmy się......po taki szkołach ok 5% uczniów wie "gdzie ten kij przyłożyć" :)

Pozdrówki
    Johny_Szczecin
    Poziom 17  
    Ale przecież mozna wprowadzić jakąkolwiek zmianę - np. wybrać inny układ wzmacniacza, żeby pokazać że da się z innych podzespołów złożyć - inny tranzystor dobrać - już kilka elementów się zmieni, bo charakterystyka inna, a widać będzie, że ktoś chociaż to potrafi dobrać.
    spoli
    Poziom 15  
    Zbudowałem taki zasilacz i z powodzeniem używam go jako zasilacza warsztatowego.
    Wymieniłem jednak tranzystor końcowy w układzie Darlingtona. Zastąpiłem BD391 na BD201. BD391 które kupiłem w sklepiku w Poznaniu to najprawdopodobniej było jakieś badziewie. Nie wytrzymywały przypadkowego bądź celowego zwierania wyjścia zasilacza mimo sprawnie działającego ograniczenia prądowego.
    Teraz zasilacz chodzi jak należy.
    Jestem zadowolony. :lol:
    jaciomp
    Poziom 14  
    witam.
    Przepraszam ze sie wtrącam! mam jednak prosbę do elektroników gdyz sam sie nie znam...mianowicie
    kupiłem na aukcji końcówke mocy , potrzebuje ona dołaczenia zasilania
    nie moge jednak rozszyfrowac co gdzie podłączyc,
    dlatego przesyłam fotke z zaznaczonymi gniazdami
    prosiłbym o opis gdzie dokładnie załączyć "+" i"-"
    ponadto poszukuje zasilacza 13,5V około 100W mocy, moze ktoś z was ma?. na razie pociągnie to zasilacz komputerowy.
    pozdrawiam i dziekuję uprzejmie.
    Bartek.
    lunka
    Poziom 11  
    To chyba jakieś grube nieporozumienie, żeby ktoś, kto chce odpowiedzieć na problem jaciompa musiał tracić punkty.