Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ elektroniczny do badania tarczy numerycznej .

11 Wrz 2012 21:18 1497 16
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jak w temacie muszę opracować schemat układu elektronicznego, który będzie badał jeden z parametrów tarczy numerycznej telefonu. Nie mam pomysłu na realizacje tego projektu, może jakieś pomysły ?
    Z góry dziękuję
  • Poziom 25  
    kamil 202 napisał:
    ...który będzie badał jeden z parametrów tarczy numerycznej telefonu

Może jaśniej? Co to za parametr? Waga? Kolor? :P
  • Poziom 33  
    Którego parametru ?
    Jaki sygnał chcesz mierzyć ?
  • Poziom 42  
    Zapewne wypełnienie... Tylko co za matoł zadaje jeszcze takie zadania?
  • Poziom 10  
    Myślałem nad jakimś układem, który zliczałby impulsy generowane przez tarczę numeryczną. Cyfra 1 jeden impuls itp. i żeby był tam jakiś wyświetlacz, który pokazywałby wybraną liczbę. Ogólnie rzecz biorąc to dostaliśmy tylko takie polecenie nic więcej, więc ciężko mi powiedzieć jaki parametr.
  • Poziom 25  
    Tarcza z kodem Graya
  • Poziom 37  
    cackoarek napisał:
    Tarcza z kodem Graya
    Mógł byś coś jaśniej (tarcza?) i dlaczego kod Graya?
  • Poziom 25  
    cirrostrato napisał:
    Mógł byś coś jaśniej (tarcza?) i dlaczego kod Graya?

Ależ oczywiście. Tutaj jest zaproponowane rozwiązanie dla problemu autora tematu. A z kolei tutaj - dlaczego akurat kod Gray'a.
  • Poziom 37  
    Tylko że autorowi tematu chodzi o jakiś prosty przykład badania tarczy telefonicznej typu impulsy są zliczane i wynik wyświetlany na wyświetlaczu a nie o tarczę z enkoderem, dodatkowo kod Graya nie tak łatwo wyświetlić na wskaźniku cyfrowym. A poza tym widać, że nauczyciel zadaje coś po najmniejszej (dla siebie) linii oporu, aby temat odfajkować, tematu nie trzeba zbytnio komplikować...
  • Poziom 25  
    Cóż, nie wiem czy nawet w tym pierwszym wypadku (zaproponowanego przez autora) nie obejdzie się bez µC. Więc wcale nie wiem, czy zwyczajne podłączenie enkodera, przekonwertowanie wyniku do normalnej postaci (kod jest w linkach który dałem) i wyświetlenie wyniku na wyświetlaczu jest czymś o niebo trudniejszym. Tam będzie zliczał impulsy, tutaj będzie odczytywał stan 0,1 portami procesora - reszta jest już taka sama (µC -> wyświetlacz).

Chyba, że wymyślicie jakiś prostszy układ analogowy. Ja przy obecnych cenach µC nawet bym nie próbował wymyślać jakiegoś układu analogowego.

Moje rozwiązanie jest czysto teoretyczne, jeśli jednak autor musi wykonać taki układ fizycznie to cena enkodera może nieco odstraszyć.
  • Poziom 35  
    Przerzutnik RS dla "wyczyszczenia" przebiegu ze styków tarczy, rejestr przesuwny i ponumerowane diody LED na wyjściach rejestru - prościej się chyba nie da.
    Co za czasy, niedługo zwykłe przełączniki będą na µC :D
  • Poziom 27  
    -RoMan- napisał:
    Zapewne wypełnienie... Tylko co za matoł zadaje jeszcze takie zadania?
    Zapewniam, że zrobienie automatu odbierającego sygnalizację abonencką, nawet tylko dekadową, jest doskonałym ćwiczeniem.
    andk1eltd napisał:
    Przerzutnik RS dla "wyczyszczenia" przebiegu ze styków tarczy
    To wymagałoby styku przełącznego, którego w tarczy nie uświadczysz.
    andk1eltd napisał:
    [...] ponumerowane diody LED na wyjściach rejestru - prościej się chyba nie da
    Znam takie rozwiązanie: Link :)
  • Poziom 42  
    cackoarek napisał:
    Cóż, nie wiem czy nawet w tym pierwszym wypadku (zaproponowanego przez autora) nie obejdzie się bez µC.

Znaczy uważasz, że przez kilkadziesiąt lat w centralach używaliśmy µC i nawet o tym nie wiedzieliśmy?
  • Poziom 37  
    Koledzy więcej realizmu, nauczyciel zadał lekcję do odrobienia, ma być prosto i szybko a wy wyskakujecie z mikroprocesorami, z całym szacunkiem dla autora tematu ale nie wiemy, czy ,,siedzi'' w programowaniu. Licznik z dekoderem i wyświetlacz numeryczny lub rejestr przesuwny i diody to jest chyba włąściwe rozwiązanie, na poziomie szkoły.
  • Poziom 25  
    cirrostrato napisał:
    Koledzy więcej realizmu

A skąd przekonanie, że to zadanie na poziomie technikum? Może autor studiuje telekomunikację i nauczyciel wymaga jednak podejścia bardziej profesjonalnego.

Uważam, że nie ma się co spinać. Każda propozycja ma swoje wady i zalety. Ważne, że jakieś powstały i jest z czego wybierać (lub chociaż mogą być natchnieniem do innego rozwiązania) - tym bardziej, że autor sam nie wie co ma zrobić i nie udzielił nam wystarczającej ilości informacji.
  • Poziom 10  
    To nie musi być coś opartego na mikroprocesorze, jakiś prosty projekt (którego pewnie nawet nie zrealizujemy) jest to technikum więc nic skomplikowanego :) Skłonię się chyba do licznika z dekoderem i wyświetlaczem numerycznym.
    Ma ktoś pomysł jak to podłączyć ?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    cirrostrato napisał:
    Koledzy więcej realizmu, nauczyciel zadał lekcję do odrobienia, ma być prosto i szybko a wy wyskakujecie z mikroprocesorami...

No bo właśnie na mikrokontrolerze jest prosto i szybko, a w dodatku tanio :)
    A w dodatku łatwo rozbudować lub zmieniać funkcjonalność.