Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pas startowy przed własnym garażem.

emer2 11 Sep 2012 21:48 11181 4
Optex
 • Pas startowy przed własnym garażem.

  Autor - Timo - postanowił zbudować oświetlenie podjazdu do własnego garażu. Jednak nie chciał, żeby było to zwykłe oświetlenie z użyciem na przykład czujnika ruchu czy za pomocą pilota. Tak powstał ten projekt. Autor chciał, żeby podjazd przypominał pas startowy. Dzięki temu, że w podjeździe znajduje się kostka brukowa, możliwe było zamontowanie modułów. Najprostszym rozwiązaniem byłoby umieścić paski LED od drogi do bramy garażowej. To jednak byłoby zbyt proste, autor postanowił dodać do tego animacje, co znacznie skomplikowało sposób montażu. Statyczne światło z taśm LED byłoby najłatwiejsze do podłączenia, ale że każda dioda musi być sterowana, należało wybrać odpowiedni sposób sterowania. Podłączanie każdej diody z osobna do mikrokontrolera byłoby bez sensu, więc autor użył układu WS2801, który jest sterownikiem PWM LED. Układ ten posiada wejście i wyjście szeregowe co pozwala na podłączenie kilkunastu takich układów w szereg przy użyciu jedynie czterech żył, jest to sygnał zegarowy, sygnał danych i zasilanie. Cały szereg takich układów działa jak pewnego rodzaju rejestr przesuwny. Układy otrzymują dane, ustawiają odpowiednio wyjścia PWM diod LED i przesyłają dane do kolejnego układu. Takie rozwiązanie jest najsensowniejsze ponieważ nie trzeba do każdej diody podłączać przewodów. Układ WS2801 posiada wyjścia PWM dzięki czemu można sterować jasnością diod LED. Tak połączone w szereg układy z diodami zostały podłączone do mikrokontrolera ATmega8.

  Poniżej moduł z diodą LED i układem WS2801:
  Pas startowy przed własnym garażem.

  Po zmontowaniu układu okazało się, że diody w pełnej jasności oślepiają kierowcę, więc maksymalna jasność ustawiana jest poprzez sygnał PWM. Schemat aplikacji zbudowanej z modułów WS2801:
  Pas startowy przed własnym garażem.

  Na stronie źródłowej znajduje się więcej zdjęć projektu, a także filmik nagrany w dzień i w nocy z ciekawym efektem świetlnym. Powstaje efekt "wedrującego" światełka, diody od strony ulicy zaczynają świecić jaśniej od pozostałych i takie jaśniejsze światło wędruje dalej.

  Strona źródłowa

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  emer2
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 wrote 434 posts with rating 54, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.
 • Optex
 • #2
  SylwekK
  Level 32  
  Interesujące i pomysłowe jest sterowanie diodami ale szczerze mówiąc średnio wygląda ten pas... Zdecydowanie lepiej by wyglądał zaprogramowany efekt fali obejmującej co najmniej 5 ledów, gdzie środkowa dioda świeciła by najjaśniej. W tym układzie spokojnie są możliwości aby to poprawić.
 • Optex
 • #3
  oskar777

  Level 26  
  Mnie bardziej interesuje jak zrobił zakończenia tych ledów, dedykowane kopułki czy może coś ręcznego.
 • #4
  vinetu_
  Level 13  
  Wykonanie i chęci dobre, ale takie coś ładniej by wyglądało jakby chociaż miało te 10metrów albo i więcej, a nie na odcinku długości samochodu, bo to nie jak pas startowy tylko jak mrugający kwadrat wygląda...
 • #5
  ziomo3000
  Level 12  
  Od bardzo dawna takie coś chodzi mi po głowie, miałbym w sumie z dwieście metrów na wprost z zakrętem i od tego w połowie jeszcze jedno odejście. Gratulacje dla autora za zrealizowanie moich myśli :D jednak przyznam że efekt powinien być lepszy. Widzę to tak: moduły z ledami zalane w żywicy epo. w formie, na wymiar danej kostki brukowej i zainstalowane w odpowiednim miejscu na przejeździe.