Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki tuner SAT kupić - na co zwracać uwagę?

macoslav88 12 Wrz 2012 01:12 7149 26
  • #1 12 Wrz 2012 01:12
    macoslav88
    Poziom 10  

Witam,
    Chcę złożyć niskobudżetowy zestaw do odbioru FTA (chciałbym też mieć możliwość odbioru kanałów kodowanych - ponoć da się ale co jakiś czas trzeba wprowadzać nowe kody żeby odblokować), na razie mam zestaw z telewizji "n", ale tuner i kartę będę musiał oddać.
    Do zestawu chcę podłączyć 2 telewizory więc potrzebuję dwa konwertery Twin (jeden będzie ustawiony na Astrę drugi na Hot Birda) i dwa tunery do każdego telewizora po jednym.
    Mam jeszcze stary tuner od znajomej Amstrad SRX501 bez pilota, zaprogramowany na Astrę a nie da się go inaczej przeprogramować jak tylko pilotem, podłączyłem go pod antenę ustawioną na Astrę i śmiga aż miło, lecz ma tylko 199 kanałów do zapisania i ponoć jest już "przestarzałym sprzętem" i nie opłaca się dokupować do niego pilota.
    Posiadam czaszę 60cm

Dowiedziałem się że przy zakupie konwerterów trzeba zwrócić uwagę na:
    -zakres odbierany: 10,7 - 12,75GHz
    -zakres nadawany do tunera:
    *950-1950MHz polaryzacja pozioma - ?
    *1100-2150MHz polaryzacja pionowa - ? ...jedyne co mi się z tym kojarzy to odchylanie ale to zdecydowanie za wielka częstotliwość (kHz i Hz) a info o tym nie znalazłem
    -jak najmniejszy współczynnik szumów: 0,3 - 0,1dB
    -jak największy zysk energetyczny [dB]
    -lepiej kupić 2 Twiny i ustawiać je niezależnie niż monoblocka przy małej czaszy

Tunery są przeróżne - jest tego multum i gubię się w tym gąszczu wiem że są:
    - jakieś do telewizji naziemnej,
    - do satelitarnej np: z "n", CYFRY+, Polsatu i "uniwersalne" bez konkretnej platformy
    - SD i HDTV - Rozdzielczość obrazu
    - cyfrowe i analogowe
    - z maksymalnym prądem sygnału wejściowego 300mA, 450mA i na różne zakresy napięcia np 13-17V, ...-18V

kompletnie nie wiem od czego zacząć szukać tunerów - ponoć jest coraz mniej kanałów analogowych i lepiej kupić cyfrowy, z drugiej strony cyfrowe potrzebują silnego sygnału, dobrej jakości a analogowe zagrają na słabszym i będą lepiej odbierać przy złej pogodzie. Analogowe mają ponoć lepsze kolory (np. skóra jest naturalnego koloru) a cyfrowe za to ostrzejszy obraz. W cyfrowych widać czasami "błędy kompresji" - ? w analogowych nie ma tego problemu.
    Wszystko wyczytałem na różnych forach internetowych i stronach poświęconych tematyce SAT więc jak to zwykle bywa część rzeczy może okazać się bzdurami...

Moje pytanie brzmi - jakie konwertery polecacie i rzecz najważniejsza jakie tunery satelitarne możecie mi polecić? Chcę kupić tunery i może też konwertery używane np ze znanego wszystkim serwisu Aukcyjnego - czy są jakieś problemy z używanymi?

Wydaje mi się że tak to trzeba połączyć
    Jaki tuner SAT kupić - na co zwracać uwagę?

0 26
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 12 Wrz 2012 08:03
    WP_elewator
    Poziom 25  

Witam,

Generalnie to potrzebujesz takie rzeczy - podaje przykład:

Na antenie -
    2 x - konwerter TWIN
    http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_twin_inverto_black_ultra_0_2db_A98265.htm

2x - przełącznik konwerterów
    http://www.dipol.com.pl/przelacznik_diseqc_2_0_2x1_ds-7021_signal_R852510.htm

1x - uchwyt na 2 konwertery typ "zez"
    http://www.dipol.com.pl/uniwersalny_uchwyt_drugiego_konwertera_A9895.htm

I pojedynczym przewodem koncentrycznym podłączasz się do tunera satelitarnego

Można zadać pytanie, dla czego oddzielnie konwertery i przełączniki zamiast pojedynczego elementu :

http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny..._monoblock_inverto_black_pro_0_2db_A98254.htm

Odpowiedz

Ponieważ zdążają się przypadki że tunery satelitarne nie chcą współpracować z przełącznikami konwerterów ( choćby tuner TPSA ) z prostej przyczyny, obsługują transpordery tylko na jednym satelicie i nie mają potrzeby obsługiwać przełącznika

Przy podanej prze ze mnie konfiguracji można spokojnie pominąć przełącznik i podłączyć się bezpośrednio do konwertera , jeżeli zajdzie taka konieczność.

W przypadku zastosowania monobloku, niestety nie będziemy w stanie podłączyć dedykowanego tunera do naszej instalacji

Pozwolisz, że nie odniosę się do twojej wiedzy zawartej w poscie

0
  • Pomocny post
    #3 12 Wrz 2012 11:21
    acton777
    Poziom 15  

Strasznie drogi ten sprzęt wybrałeś. Tańsze też się znajdą... Jako poglądowe się nadaje, ale radzę poszukać coś tańszego.

Dodam jeszcze coś od siebie:
    Monoblock odpada, bo tam jest czasza 60cm.!

Co do dekoderów, to lepiej wydać trochę więcej i zaopatrzyć się w takie z uniwersalnymi czytnikami kart i gniazdami na moduły (systemy kodowania w PL: CONAX, SECAMEDIAGUARD, NAGRAVISION). To na wypadek, gdybyś w przyszłości chciał mieć jakąś płatną TV...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 12 Wrz 2012 11:32
    WP_elewator
    Poziom 25  

Witam,

Oczywiście bez czaszy minimum 80 cm nie ma co mówić o dwóch satelitach na jednej antenie

0
  • #5 12 Wrz 2012 16:01
    macoslav88
    Poziom 10  

WP_elewator - czyli nie ma konieczności zakupu przełącznika konwerterów? Co w przypadku tunerów mających po 2 gniazda antenowe LNB - a jest ich trochę. Z monoblocka już sam wcześniej zrezygnowałem ze względu na brak możliwości niezależnego ustawiania konwerterów na konkretne satelity, a przy mojej czaszy 60 to już w ogóle odpada...

później napisałeś

WP_elewator napisał:
    Przy podanej prze ze mnie konfiguracji można spokojnie pominąć przełącznik i podłączyć się bezpośrednio do konwertera , jeżeli zajdzie taka konieczność.

i trochę nie rozumiem.

Co do 2 satelit na jednej antenie 60 to jeszcze to rozważę, czy tylko Hot Bird czy ZEZ - ale czytałem że się da i całkiem dobrze to chodzi - konwertery to nie taka droga sprawa, bo można kupić nowego Twina nawet za 25PLN

acton777 napisał:
    Monoblock odpada, bo tam jest czasza 60cm.!

w pełni się z tym zgadzam.

Czy mój schemat jest poprawny?

Do moderatora - post poprawiłem na zgodny z punktem 3.1.1 regulaminu - ale proszę pamiętać o tym że kto pyta nie błądzi ;) Nie złamałem regulaminu umyślnie.

0
  • #6 12 Wrz 2012 17:51
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Wrz 2012 18:36
    macoslav88
    Poziom 10  

mihal2002 - Tak nie ma większych problemów, schematy są jasno przedstawione i dobrze opisane.
    Odnośnie mojego niepoprawnego schematu to okazuje się że nie jest do kńca do bani bo tutaj jest taki sam:
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/95/9523.dat

Co do bzdur, to celowo umieściłem temat w dziale dla początkujących i w pierwszym poście dodatkowo uprzedziłem, że mogą to być bzdury - przepraszam że pytam :idea:

mihal2002 napisał:
    Płacisz oglądasz, nie płacisz masz co jest!

czyli FTA ...rzeczywiście to jest bardzo pomocna informacja :| Doradź jakiś konkretny model tunera, zestawu (tak jak np to zrobił WP_elewator) a najlepiej parametry, w co warto zainwestować, tak jak acton777 napisał - za co mu bardzo dziękuję...

Odnośnie Analogowej i Cyfrowej chodzi o tunery analogowe i cyfrowe - mój błąd

0
  • #8 12 Wrz 2012 19:30
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 12 Wrz 2012 22:25
    macoslav88
    Poziom 10  

AF 7018 UCI - czyli tuner cyfrowy, "uniwersalny" - bez konkretnej platformy, odbiornik posiada tylko jedno wejście antenowe, ale dysponuje sygnałem DiSEqC więc jeżeli chciałbym podłączyć ZEZa musiał bym zastosować przełącznik DSP210, który kosztuje przynajmniej ze 30PLN.
    Wolał bym jednak jakiś z dwoma wejściami antenowymi LNB, gdybym się zdecydował na ZEZa, fajnie by było żeby tunery miały uniwersalne czytniki kart i gniazda na moduły CONAX, SECAMEDIAGUARD, NAGRAVISION, jak napisał acton777, oprócz tego, ze 2000 kanałów do zapamiętania. Jeden tuner SD a do dużego telewizora zastanawiam się nad tunerem z dużą rozdzielczością HD. Kolejne pytanie to - tuner analogowy, czy cyfrowy do mniejszego telewizora? Jak sytuacja wygląda z odbiorem i ilością programów

0
  • Pomocny post
    #10 12 Wrz 2012 23:12
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Większość dekoderów ma jedno wejście antenowe, diseqc nie kosztuje aż tyle...
    Z początkiem roku zaprzestano emisji analogowej, więc tuner analogowy jest nieprzydatny.
    Ile kanałów??
    Zobacz na stronie kingofsat.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Wrz 2012 23:58
    acton777
    Poziom 15  

macoslav88 napisał:
    Witam,
    Chcę złożyć niskobudżetowy zestaw do odbioru FTA

Podaj ile kasy chcesz wydać, to coś się skonfiguruje.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Wrz 2012 08:50
    WP_elewator
    Poziom 25  

Witam,

Zastanów się nad czymś takim :

http://www.ferguson-digital.eu/pl/hybrydowe-odbiorniki-hd/260-ariva-alink-200.html

Tuner podobno dosyć dobry a i firma z tradycjami - może koledzy zweryfikują mój pogląd , dawno nie wykonywałem instalacji Sat i nie orientuje się co jest obecnie na topie

Moderowany przez telesat1:

Zbędny tekst usuwam, kolejny taki i będzie ostrzeżenie. Regulamin p.3.1.11, 3.1.9.

0
  • Pomocny post
    #13 13 Wrz 2012 09:12
    art23
    Poziom 25  

Niestety firma z tradycjami dobrego sprzętu skończyła się na modelach z serii 6318 ,7318 czyli odbiornikach SD . Teraz co model to gorszy niedopracowany firmware kiepska jakość , problemy ze współpracą z kartami operatorów , awaryjność ale są użytkownicy co sobie chwalą jak to w życiu bywa.

0
  • Pomocny post
    #14 13 Wrz 2012 09:29
    acton777
    Poziom 15  

Może być coś z tańszych, np ariva 102,202.

art23, to co polecasz? Ja jestem zadowolony z Fergusonów, bo mam serwis w mieście, więc jest mi wygodnie . Problem polega na tym, że wszystko jest robione w Chinach, na tych samych komponentach, więc jaka to różnica?

0
  • Pomocny post
    #15 13 Wrz 2012 10:10
    art23
    Poziom 25  

Myślę ze dwie główne wady to niedopracowany soft - zawieszanie się tunera i stabilność oraz wykonanie naprawdę kiepskie no ale przy założeniu ze to ma być najtańszy tuner HD na rynku inaczej się chyba nie da .Zawsze najwięcej reklamacji mam z Fergusona.Myślę że coś z opticuma u mnie chodzą na stacjach czołowych 4060 już od kilku lat i nie ma problemów tak samo jest z x403p reklamacji na to nie miałem .

0
  • Pomocny post
    #16 13 Wrz 2012 13:36
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Wrz 2012 16:47
    macoslav88
    Poziom 10  

Chciałbym złożyć zestawy dla 2 telewizorów za około 100zł, a jeżeli naprawdę warto dołożyć, to powiedzmy że w 150zł chciałbym się zamknąć.
    Same konwertery mają rozstrzał cenowy od 10 - 150zł i nie wiem za bardzo jaka jest różnica.
    Przejrzałem wyżej wymienione tunery, a co powiecie o Pioneerach, np Pioneer BCT-1330 - poszedł na Alledrogo za 16PLN, albo Philipsach, Thomsonach, niestety z reguły są z jakiejś konkretnej platformy, ale czy to jest bardzo duży minus?
    acton777 - Na PW wysłałem Ci wiadomość

0
  • Pomocny post
    #18 13 Wrz 2012 21:01
    art23
    Poziom 25  

No tak 1330 to najstarszy model Pioneera - tunery są nie do zdarcia ale akurat ten model jest dosyć wolny w przełączaniu jak już poszukaj 1430 lub 1530 ale jak masz taki budżet to faktycznie trzeba będzie się nakombinować żeby coś mądrego wybrać za rok może dwa może się okazać że będą tylko kanały HD w większości i tunerów zostanie tylko podstawka pod kwiatki .

0
  • #19 13 Wrz 2012 23:20
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 13 Wrz 2012 23:35
    macoslav88
    Poziom 10  

A ten Pioneer 1530 będzie dobry? On jest chyba jeszcze niestety SD...
    Jeżeli warto dołożyć do 2 dekoderów HD to dołożę, oszczędność będzie polegała na tym że na długo wystarczą. Nie podawałem na początku budżetu dlatego że chcę kupić sprzęt tani ale dobry. Generalnie chodzi o to że nie zależy mi np na HDMI, Full HD i innych bajerach, tylko na tym żeby sprzęt był dobry, to samo dotyczy konwerterów.

0
  • #21 14 Wrz 2012 00:56
    macoslav88
    Poziom 10  

Mój Amstrad SRX501 nawet ma 2 wejścia antenowe, ale tuner który mi zaproponujecie nie musi mieć 2 wejść LNB, bo gdybym się zdecydował na ZEZa to zastosuję DSP210 i po sprawie. Na razie chcę odbierać jednym Twinem z Hot Birda na 2 telewizory, a później będę myślał dalej. Tunery chcę kupić urzywane na znanym serwisie Aukcyjnem

Dodano po 38 [minuty]:

Dobra, koniec offtopowania, wróćmy do tematu do jakich parametrów tunerów warto dołożyć i na co zwracać uwagę przy wyborze konwertera bo ceny są bardzo różne

mihal2002 napisał:
    Poczytaj zanim zadasz następne zbędne pytanie.

Przepraszam bardzo ale ja nie zadaję zbędnych pytań, bo gdybym wszystko wiedział to nie założył bym takiego tematu, w dziale dla początkujących. Rozumiem że na forum nie można przyjść całkowicie zielonym i "dajcie mi wszystko na tacy", ale na tym polega idea forów żeby pytać i wymieniać doświadczenia, a nie szukać wszystkiego samemu
    -----------------------------------------------------------
    Koniec offtopowania

0
  • #22 14 Wrz 2012 00:57
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Przypominam, nawet w Sat Początkujący wymagany jest podstawowy poziom wiedzy w temacie.

0
  • #23 14 Wrz 2012 01:11
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 14 Wrz 2012 01:14
    macoslav88
    Poziom 10  

Ja to doskonale rozumiem i zanim zdecydowałem się na założenie tematu, to od jakiegoś czasu czytałem fora, spostrzeżenia użytkowników, strony sklepów SAT, porównywałem dane techniczne, analizowałem i wyciągałem wnioski (pisałem o tym w pierwszym poście), jednak teraz chcę przejść do kupna sprzętu, odpowiedniego
    dla mnie, do moich niewygórowanych wymagań i dlatego założyłem temat.

mihal2002 - Opcji szukaj używałem wielokrotnie przed założeniem tematu, na elektrodzie były podobne tematy, co z tego - są już nieaktualne (2006r bodajże), sprzęt i technika się szybko zmienia, tutaj się dowiedziałem np o tym że Hot Bird nie nadaje w analogu od stycznia br

Czy mogę prosić o powrót do tematu?

0
  • #26 14 Wrz 2012 01:42
    macoslav88
    Poziom 10  

macoslav88 napisał:
    Chciałbym złożyć zestawy dla 2 telewizorów za około 100zł, a jeżeli naprawdę warto dołożyć, to powiedzmy że w 150zł chciałbym się zamknąć.

to już było sprostowane Panie moderatorze, poza tym trzymajmy się regulaminu p. 3.1.9.
    macoslav88 napisał:
    Jeżeli warto dołożyć do 2 dekoderów HD to dołożę, oszczędność będzie polegała na tym że na długo wystarczą. Nie podawałem na początku budżetu dlatego że chcę kupić sprzęt tani ale dobry.

Posiadam już część sprzętu:
    -Czaszę 60cm już zamontowaną i ustawioną na Hot Birda
    -kabel antenowy - zapomniałem napisać że mam
    -dwa telewizory
    -Tuner telewizji n który, będę musiał zwrócić wraz z kartą

Potrzebuję zakupić:
    -2 tunery
    -1 konwerter Twin

Temat dotyczy: Na co zwracać uwagę przy zakupie tunerów i konwertera Twin

Dość dużo się już dowiedziałem od większości z Was odnośnie tunerów, ale jeszcze nie było mowy o konwerterze. Odnośnie kabla - też możemy podyskutować na co zwrócić uwagę przy zakupie.

0
  • #27 14 Wrz 2012 07:39
    art23
    Poziom 25  

Kup sobie konwerter firmy Inverto niezawodny cena przystępna i ma dobre parametry .Masz 3 serie red , premium , ultra black . Myslę że wersja red spokojnie Ci wystarczy - najtańsza opcja .

0