Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia Asmax AR901 + LinksysWRT54GL tomato soft + no-ip.org

crucifixio 12 Wrz 2012 09:31 1353 4
  • #1 12 Wrz 2012 09:31
    crucifixio
    Poziom 2  

Cześć,

Chciałbym postawić serwer FTP na komputerze w domu. Posiadam internet z Netii na modemie Asmax AR 901 który jest podłączony do routera Linksys WRT54GL z włączonym DHCP (nie poprzez PPPoE).
    1. Jak skonfigurować modem aby cały ruch był przekierowany na router (Forward wszystkich portów ??) ?
    2. DDNS router ma poprawnie skonfigurowane na no-ip.org. Po wejście na adress dostępny na no-ip.org zgłasza się modem Asmax. W jakim trybie powienien pracować Router (może bridge ?)

Asmax ma sieć WAN 192.168.1.x, adres routera 192.168.1.2, pula adresów LAN routera 192.168.10.100 - 192.168.10.109. Dodatkowo komputery mają rezerwację IP na MAC adres.

Router pracuje na softcie Tomato (oryginalny nie pozwala na rezerwację adresów IP).

Czy któs może pomóc w takiej konfiguracji sieci ?

0 4
  • #2 12 Wrz 2012 18:21
    cataractus
    Poziom 14  

Bridge to powinien być na modemie a nie na routerze.
    W routerze ustawiasz logowanie PPPoE i konfigurujesz no-ip. Wtedy router na porcie WAN dostanie publiczny IP i dopiero teraz przekierowujesz porty FTP na adres komputera w sieci lokalnej.

W obecnej konfiguracji pomiędzy internetem a własnym lanem masz niepotrzebny dodatkowy routing.

Jeżeli bardzo chcesz pozostać przy takiej konfiguracji sieci to w ustawieniach modemu postępuj zgodnie z krokiem 5 (strona 20) z Instrukcji. Porty, które cię interesują to 20 i 21, adres IP to adres routera (192.168.1.2). Następnie w konfiguracji Tomato Port Forwarding ->Basic przekierowujesz porty dla komputera z serwerem ftp . Wystarczy wypełnić Ext Ports (20 i 21) i Int Address (adres komputera w sieci LAN).

0
  • #3 12 Wrz 2012 18:27
    crucifixio
    Poziom 2  

Cześć,

Cytat:
    W obecnej konfiguracji pomiędzy internetem a własnym lanem masz niepotrzebny dodatkowy routing.

Tak to wiem, ale niestety Asmax AR 901 tylko DynDNS i TZODNS a oba serwisy są płatne. Wymusza to pozostawienie takiej konfiguracji jaka jest. Dzięki za odpowiedź, już działa.

0
  • #4 12 Wrz 2012 18:51
    cataractus
    Poziom 14  

To w takim wypadku tym bardziej nie rozumiem, dlaczego połączenie nawiązuje Asmax, zamiast pracować jako bridge tak by to linksys mógł nawiązywać połączenie...

Konfiguracja wygląda u Ciebie następująco:
    Asmax AR901 gniazdo eth -> gniazdo WAN Linksys WRT54GL -> komputery.
    Tak?
    Jeżeli tak, to Tomato nie aktualizuje przypadkiem no-ip adresem wewnętrznym z DHCP Asmaxa?

Dyn.com czyli dyndns z tego co wiem jest darmowy jeśli używa się jeden/dwa adresy hosta. Specjalnie zakładam nowe konto by to sprawdzić, bo dwa które już użytkuje są darmowe.

0
  • #5 12 Wrz 2012 19:00
    crucifixio
    Poziom 2  

Cześć,

Jakieś pół roku temu miałem konfigurację taką jak opisałeś, tzn. router PPPoE.
    Przestało działać i przestawiłem na DHCP. Nie potrafię obecnie skonfigurować router'a aby pracował w trybie PPPoE. Mogę podesłać screeny z obecnej konfiguracji jak pomoże.

0