logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

15m taśmy led - Mała wydajność prądowa zasilacza

bartosh_90 12 Wrz 2012 10:42 2160 3
REKLAMA
  • #1 11302617
    bartosh_90
    Poziom 11  
    Witam

    Zakupiłem na allegro 3 taśmy led po 5m(24W) każda, 60 diod/m. Po sprawdzeniu na zasilaczu komputerowym (750W) taśmy świecą wszystko gra.

    jednak docelowo taśmy miały być zasilane z zasilacza transformatorowego zabudowanego w suficie. Transformator toroidalny 230/12V 8,3A 100VA halogenowy, do tego mostek z diod 6A i kondensator elektrolityczny 4700uF/63V. Z transformatora odwinąłem kilka zwojów tak że na wyjściu jest równe 12V napięcia stałego. jednak po podpięciu taśm efekt nie jest oszałamiający. Świecić świeci ale słabo przy jednej taśmie prąd waha się w granicach 0,8A a przy trzech połączonych szeregowo wynosi 1,5A. Dodanie dodatkowych kondensatorów nic nie daje napięcie spada do 10,5V i nic nie da się zrobić. Podłączyłem taśmy w pętle i nic prąd nie wzrósł. próbowałem również na trafoku 150VA ale efekt jest taki sam. Czy coś robię źle czy te transformatory są jakieś lewe do diod.

    Z góry dziękuje za każdą pomoc
  • REKLAMA
  • #2 11302648
    vodiczka
    Poziom 43  
    Jakim napięciem powinny być zasilane diody?
    bartosh_90 napisał:
    Świecić świeci ale słabo przy jednej taśmie prąd waha się w granicach 0,8A a przy trzech połączonych szeregowo wynosi 1,5A.

    Nie ma mocnych aby przy szeregowym wzrósł prąd.
    Wszystko wskazuje że zasilasz zbyt małym napięciem i diody pracują na kolanie charakterystyki. Powinieneś mieć nieco wyższe napięcie i ogranicznik prądu. Pamiętaj że diod nie zasila się napięciowo lecz prądowo.
    W zasilaczu komputerowym prawdopodobnie zadziałał ogranicznik prądu i miałeś szczęście że nie spaliłeś diod.
  • REKLAMA
  • #3 11302655
    marky1
    Poziom 17  
    Witam,

    Czy podłączałeś taśmy bezpośrednio do wyjścia mostka czy też poprzez zabudowane przewody? Na pierwszy rzut oka wygląda to na zbyt mały przekrój przewodów zasilających. Jakie przewody są pomiędzy listwą a zasilaniem - przekrój żył, długość?
  • #4 11302793
    vodiczka
    Poziom 43  
    marky1 napisał:
    Na pierwszy rzut oka wygląda to na zbyt mały przekrój przewodów zasilających.

    Też możliwe. Wystarczy sprawdzić spadek napięcia na przewodach.
REKLAMA