Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD5000AAKS-00A7B0 uszkodzony transil...

luki007tbg 12 Wrz 2012 12:04 1698 1
  • #1 12 Wrz 2012 12:04
    luki007tbg
    Poziom 2  

Witam może najpierw przybliżę całą sytuacje. Posiadam w tym momencie a bardziej to posiadałem dysk sieciowy Fujtisu Storagebird duo lr-35, po uderzeniu pioruna spalił się zasilacz, zasilacz został naprawiony ale dysk dalej nie wystartował,po rozebraniu obudowy okazało się że uszkodzona jest również płyta dysku więc zanim zdecyduje się na dalsze koszty postanowiłem sprawdzić dyski twarde.
    Po podłączeniu pierwszego coś pykło ale dysk dalej działał, talerze się kręciły,(ucho przystawione do obudowy dysku) nie wiem czy bios go widział i czy komputer się uruchomił bo jak tylko poczułem swąd to go odłączyłem i już nie podłączałem żeby sprawdzić. Ale wydaje mi się że komputer nie wystartował (zabezpieczenie zasilacza).
    Po odkręceniu elektroniki okazało się że jeden układ jest pęknięty, po krótkich poszukiwaniach obstawiam że to "transil".

Wyczytałem na forum że dysk może pracować bez tego układu, fajnie, no ale jest pozbawiony swego rodzaju zabezpieczenia stąd jakie parametry powinien mieć ten układ, bo bardzo ciężko jest mi je odczytać a w dyskach chyba występują minimum 2 na 5v i 12v (pod lupą doczytałem się czegoś takiego: e3 VU gp836)

Posiadam drugi dysk, identyczny jedyna różnica to napis Amphenol a nie foxconn na wtyku (dysk sieciowy miał dwa dyski twarde) i na szczęście ten wystartował, wszystkie dane są widoczne. Moje pytanie na ile ryzykowne będzie przełożenie elektroniki do dysku z uszkodzonym transilem, chodzi mi o to czy istnieje możliwość że po włączeniu wywali mi również transil ze sprawnej elektroniki. Nie pytam czy zobaczę dane bo sam to sprawdzę jeśli będę pewny że nie ryzykuje spaleniem drugiej elektroniki i usunięciem danych, później odpowiem co i jak, może komuś się kiedyś przyda.

Pytanie po za konkursem, czy ktoś z kolegów byłby w stanie podjąć się naprawy płyty dysku sieciowego, mogę wysłać zdjęcia płyty i uszkodzonych elementów jeśli to pomogło by w ocenie usterki i ewentualnych kosztów.
    Ale najważniejsze póki co jest dla mnie uruchomienie samego dysku twardego...

Przepraszam że się tak rozpisałem.

0 1
  • #2 10 Paź 2012 12:40
    luki007tbg
    Poziom 2  

Witam ponownie, zainteresowanie tematem nieslabnie :D zartuje oczywiscie :)
    Chciałem się pochwalić że problem rozwiązałem, dysk działa i dane sa widoczne JUPI!!! Dlatego post pod postem, moze komus sie przyda.

Wymienilem transil na lini 5v ktory byl pekniety, transil: SMBJ5.0A, parametry ktore odczytalem z ukladu okazaują sie byc jedynie kodem daty produkcji.... element jest trudno dostepny wiec wylutowalem z innego dysku na ktorym mi mniej zalezalo, wymienic musialem też 'zwore' (element z 3 zerami) i dysk smiga...

Dziekuje i pozdrawiam

0