Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim prądem można obciążyć transformator 15/0,4 400kVA

12 Wrz 2012 19:17 20295 19
  • Poziom 11  
    Witam. Jakim prądem można maksymalnie obciążyć ten transformator?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    W specjalizacji masz instalacje elektryczne a wzoru na moc nie znasz?

S=3^1/2 * U * I

Mam nadzieję, że z tego dasz już radę wyliczyć (zakładam, że transformator jest trójfazowy).
  • Poziom 14  
    Witam
    Możesz obliczyć jaki prąd po stronie pierwotnej jak i wtórnej będzie występował w warunkach znamionowych. Masz moc całkowitą, oraz napięcie po obu stronach.
    Po stronie wtórnej można się spodziewać prądu rzędu 570 A.
  • Poziom 11  
    Miniax napisał:
    W specjalizacji masz instalacje elektryczne a wzoru na moc nie znasz?

S=3^1/2 * U * I

Mam nadzieję, że z tego dasz już radę wyliczyć (zakładam, że transformator jest trójfazowy).

I ile ci z tego wzoru wychodzi co?

Dodano po 5 [minuty]:

ok 612 z cosinusem jeszcze we wzorze

Dodano po 1 [minuty]:

I=P/√3 * U * cosφ
  • Poziom 36  
    Transformatory SN/nn i WN/SN to nie transformatorki w radiu czy spawarce.
    I pisanie, że dany transformator można obciążyć tyle to a tyle bo jest 400 KVA jest durnotą.
    I zanim wyjaśnię czemu, zobaczę chętnie czy ktoś wie dlaczego.
    Dziękuję za otwarcie tego tematu.
  • Poziom 30  
    dj2102 napisał:
    I=P/√3 * U * cosφ

Moc transformatora podawana jest w VA a nie w W.
    Żaden cosφ nie jest potrzebny, chyba, że chcesz obliczyć tylko składową czynną prądu.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    To nie jest transformator w radiu czy spawarce. Transformatory SN/nn i WN/SN są inaczej projektowane i inaczej je się eksploatuje. Stwierdzenie że skoro jest transformator 15/0,4 KVA można obciążyć jakimś konkretnym prądem jest bzdurą!.

Po pierwsze są 3 podstawowe typy transformatorów SN/nn:
    1. Transformator olejowy z konserwatorem
    2. Transformator Olejowy hermetyczny
    3 transformator suchy

I teraz - wszystkie transformatory są projektowane tak by można było je z premedytacją wcześniej to planując przeciążyć ! Transformator olejowy z konserwatorem i hermetyczny w sprzyjających warunkach można na wiele godzin przeciążyć o 50 % , a suchy o 25 % !
    Natomiast w niesprzyjających warunkach żaden z tych transformatorów nie może pracować obciążony w zależności od typu więcej niż w 80 %.

Jak z tego wynika różnice w obciążeniu danego transformatora w zależności od warunków wynoszą aż 70 % jego nominalnej mocy !

Czym są te warunki ? To głównie temperatura determinuje jak może być traktowany transformator. Jeśli transformator pracuje na zewnątrz jest bardzo narażony na nagrzewanie w lecie. Inaczej może być traktowany transformator w stacji wnętrzowej, a jeszcze inaczej w klimatyzowanym pomieszczeniu.
    Ogólnie karty technologiczne transformatorów mówią w jakich warunkach można przeciążać transformatory, a w jakich nie można wykorzystać maksymalnej jego mocy. Ogólnie kiedy jest zimno, czy mróz transformator można bez problemu przeciążyć, kiedy jest gorąco trzeba obniżyć jego moc.

W praktyce na nominalnym obciążeniu może pracować jedynie transformator w klimatyzowanym pomieszczeniu. Tak się buduje stacje wnętrzowe z transformatorami suchymi - są coraz popularniejsze.
    Natomiast w stacjach wnętrzowych nie klimatyzowanych dobiera się transformatory tak, by nie był obciążony więcej niż 80 % w stałej pracy.
    W stacjach napowietrznych transformatory olejowe ( suchych się nie stosuje) dobierane są tak by nominalne obciążenie trafo nie przekraczało 70 % jego mocy.

Dzieje się tak ponieważ dobiera się transformatory aby pracowały bezawaryjnie w każdych warunkach, w tym tych najbardziej niekorzystnych.

Wyliczenia przedstawione co do możliwości wykorzystania transformatora tyczą się zatem jedynie w praktyce transformatora suchego w klimatyzowanym pomieszczeniu trafo.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Jak z tego wynika różnice w obciążeniu danego transformatora w zależności od warunków wynoszą aż 70 % jego nominalnej mocy !

Dla jakich warunków określona jest nominalna moc ciągła ?
    Ta z tabliczki oczywiście
  • Poziom 36  
    No nominalna moc transformatora ta z tabliczki została określona w laboratorium w warunkach laboratoryjnych ! Oprócz tabliczki znamionowej na transformatorze jest do każdego instrukcja ( nowego) i to tam pisze.
    Producent nie wie w jakich warunkach będzie pracował dany transformator, bo nie zastrzega tego. Więc jak ma określić na tabliczce możliwą moc w 100 % pewną skoro nie określa konkretnie gdzie i w jakich warunkach trafo może być stosowany ?
    I producent transformatora nie kłamie - jeśli transformator umieścisz w klimatyzowanej komorze trafo z temperaturą np 15 C to transformator może pracować z pełną mocą znamionową z tabliczki.

Przy takich pytaniach trzeba zapytać po pierwsze jakiego typu jest transformator i gdzie będzie montowany, by udzielić w miarę rzetelnej informacji.
  • Poziom 11  
    To jeśli mam transformator olejowy hermetyczny 400 kva umieszczony wewnątrz budynku to jakim prądem maksymalnie mogę go obciążyć ?
  • Poziom 36  
    Jak budynek nie ma komory trafo klimatyzowanej , to może stale pracować przy 80 % nominalnego obciążenia. Masz wyżej policzone, to sobie policz ile to jest 80 %. Oczywiście dorywczo przy starcie maszyn itd może prąd być znacznie nawet większy i nie będzie problemu.
  • Poziom 36  
    Jak transformator ma zimno ( nie ma źródeł ciepła w pobliżu komory trafo) to może być. Choć jak firma chce się rozwijać to bym tam zamiast 400 KVA zamontował 630 KVA. Byłby wtedy zapas na rozwój bez konieczności wymiany trafa w przyszłości.
  • Poziom 11  
    Trochę to dziwne jest dla mnie.Ponieważ mam 4 główne obwody za tym trafem .Pierwszy i drugi zabezpieczony po 500A trzeci 315A czwarty 80A.I jest na to wszystko projekt zatwierdzony przez ZE wraz ze schematem w rozdzielni transformatora z takimi oto wartościami zabezpieczeń tych obwodów.A dziwne jest to że prąd płynący do transformatora może osiągać wartości powyżej 1000A.
  • Poziom 36  
    Dla mnie było jeszcze dziwniejsze gdy na trafo 400 KVA na 4 obwodach były bezpieczniki 600 A, a na zabezpieczeniu głównym tafo były 500 A. Czyli główne zabezpieczenie było mniejsze niż na kazdym z obwodów - kuriozum no nie ?
    No i niedawny przypadek przy budowie autostrady - wykonawca obejścia zgodnie z projektem w trzonie linii zamontował dwa odłączniki ręczne, a na wiejską stację zamontował dwa rozłączniki KTW. Pod kretyńskim projektem podpisało się 6 kretynów, którzy tego nawet nie otworzyli. Oczywiście nie zostawiłem tego tak, a przeniesienie odłączników sterowanych radiem na trzon linii, a zwykłych ręcznych na stację pokrył ze swoich środków projektant. Gdybym to zgłosił straciłby uprawnienia. Z jednej strony mógł się pomylić, ale po to tych 6 kretynów się podpisuje pod projektem że ma sprawdzać co tam jest.
    Rożnych bzdur podbitych i zatwierdzonych to tygodniowo kilka do mnie trafia.
  • Poziom 11  
    Czy ktoś ma jakiś komentarz jeszcze na tą sytuacje?
  • Poziom 13  
    Takie trafo TNO SCF400/20PNS (o ile dobrze spisałem w 2002 roku) ma parametry:

moc 400kVA
    rok produkcji 1994
    Nr fabryczny *
    GN 15,75kV
    DN 0,4kV
    I GN 14,7A
    I DN 557,4A

Zabezpieczenie to kaseta 3*1250A. Żadnej elektroniki - ot taki prawie zwykły topik... Ogólny wniosek .. tak jak wspomniał kolega wyżej, trafa mogą być znacznie przeciążane.
  • Poziom 35  
    Niektóre mogą inne nie mogą. Podałeś dane prawie dwudziestoletniego trafa a tymczasem prawidłowość jest taka że im nowsze trafo tym jest budowane bardziej "oszczędnie" i jest bardziej wrażliwe na przeciążenia. Poza tym w każdym przypadku transformator przeciążony traci na trwałości izolacji. On się nie rozleci zaraz ale jego żywotność się skróci.
  • Poziom 13  
    Zgadzam się, że lepiej nie przeciążać. Moim zdaniem, jeśli mam wybierać pomiędzy wyłączeniem dla krytycznego procesu technologicznego a przeciążeniem trafa (producent trafa na to pozwala) to wybieram to drugie. Jak zajdzie taka potrzeba to nikt nie będzie zastanawiał się czy trafo jest obciążone w 80% czy 120%.
    Przykład w moim ostatnim poście podałem w celu zaprezentowania jaka istnieje możliwość przeciążania w realnych instalacjach. 1250A to dużo, jednak w tej instalacji przeciążenie mogło trwać kilka, kilkadziesiąt minut. Chyba nikt nie wymieniał tego zakurzonego 1250A. Gdyby zamontowano tam 500A lub 630A to wymiana byłaby zapewne raz w tygodniu. Pomijam tu kwestie projektowe. Projektowanie pozostawiam projektantom.

Rejony dystrybucji przy wymaganiach technicznych powołują się na normę:
    PN-IEC 60354:1999. Przewodnik obciążenia transformatorów olejowych.
    Ponieważ może być kłopot w dostępem w/w to aby zorientować się w temacie można posłużyć się tym dokumentem:
    http://www.leonardo-energy.org/files/root/pdf...009/GEDEOverloadCapacityPowerTransformers.pdf