Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakim prądem można obciążyć transformator 15/0,4 400kVA

dj2102 12 Sep 2012 19:17 25395 19
Computer Controls
 • #1
  dj2102
  Level 11  
  Witam. Jakim prądem można maksymalnie obciążyć ten transformator?
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  Miniax
  Electrician specialist
  W specjalizacji masz instalacje elektryczne a wzoru na moc nie znasz?

  S=3^1/2 * U * I

  Mam nadzieję, że z tego dasz już radę wyliczyć (zakładam, że transformator jest trójfazowy).
 • Computer Controls
 • #3
  szymonaviko
  Level 14  
  Witam
  Możesz obliczyć jaki prąd po stronie pierwotnej jak i wtórnej będzie występował w warunkach znamionowych. Masz moc całkowitą, oraz napięcie po obu stronach.
  Po stronie wtórnej można się spodziewać prądu rzędu 570 A.
 • #4
  dj2102
  Level 11  
  Miniax wrote:
  W specjalizacji masz instalacje elektryczne a wzoru na moc nie znasz?

  S=3^1/2 * U * I

  Mam nadzieję, że z tego dasz już radę wyliczyć (zakładam, że transformator jest trójfazowy).  I ile ci z tego wzoru wychodzi co?

  Dodano po 5 [minuty]:

  ok 612 z cosinusem jeszcze we wzorze

  Dodano po 1 [minuty]:

  I=P/√3 * U * cosφ
 • #5
  yang32
  Level 36  
  Transformatory SN/nn i WN/SN to nie transformatorki w radiu czy spawarce.
  I pisanie, że dany transformator można obciążyć tyle to a tyle bo jest 400 KVA jest durnotą.
  I zanim wyjaśnię czemu, zobaczę chętnie czy ktoś wie dlaczego.
  Dziękuję za otwarcie tego tematu.
 • #6
  INTOUCH
  Level 30  
  dj2102 wrote:
  I=P/√3 * U * cosφ


  Moc transformatora podawana jest w VA a nie w W.
  Żaden cosφ nie jest potrzebny, chyba, że chcesz obliczyć tylko składową czynną prądu.
 • Helpful post
  #7
  yang32
  Level 36  
  To nie jest transformator w radiu czy spawarce. Transformatory SN/nn i WN/SN są inaczej projektowane i inaczej je się eksploatuje. Stwierdzenie że skoro jest transformator 15/0,4 KVA można obciążyć jakimś konkretnym prądem jest bzdurą!.

  Po pierwsze są 3 podstawowe typy transformatorów SN/nn:
  1. Transformator olejowy z konserwatorem
  2. Transformator Olejowy hermetyczny
  3 transformator suchy

  I teraz - wszystkie transformatory są projektowane tak by można było je z premedytacją wcześniej to planując przeciążyć ! Transformator olejowy z konserwatorem i hermetyczny w sprzyjających warunkach można na wiele godzin przeciążyć o 50 % , a suchy o 25 % !
  Natomiast w niesprzyjających warunkach żaden z tych transformatorów nie może pracować obciążony w zależności od typu więcej niż w 80 %.

  Jak z tego wynika różnice w obciążeniu danego transformatora w zależności od warunków wynoszą aż 70 % jego nominalnej mocy !

  Czym są te warunki ? To głównie temperatura determinuje jak może być traktowany transformator. Jeśli transformator pracuje na zewnątrz jest bardzo narażony na nagrzewanie w lecie. Inaczej może być traktowany transformator w stacji wnętrzowej, a jeszcze inaczej w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  Ogólnie karty technologiczne transformatorów mówią w jakich warunkach można przeciążać transformatory, a w jakich nie można wykorzystać maksymalnej jego mocy. Ogólnie kiedy jest zimno, czy mróz transformator można bez problemu przeciążyć, kiedy jest gorąco trzeba obniżyć jego moc.

  W praktyce na nominalnym obciążeniu może pracować jedynie transformator w klimatyzowanym pomieszczeniu. Tak się buduje stacje wnętrzowe z transformatorami suchymi - są coraz popularniejsze.
  Natomiast w stacjach wnętrzowych nie klimatyzowanych dobiera się transformatory tak, by nie był obciążony więcej niż 80 % w stałej pracy.
  W stacjach napowietrznych transformatory olejowe ( suchych się nie stosuje) dobierane są tak by nominalne obciążenie trafo nie przekraczało 70 % jego mocy.

  Dzieje się tak ponieważ dobiera się transformatory aby pracowały bezawaryjnie w każdych warunkach, w tym tych najbardziej niekorzystnych.

  Wyliczenia przedstawione co do możliwości wykorzystania transformatora tyczą się zatem jedynie w praktyce transformatora suchego w klimatyzowanym pomieszczeniu trafo.
 • #8
  jekab
  Level 23  
  Quote:
  Jak z tego wynika różnice w obciążeniu danego transformatora w zależności od warunków wynoszą aż 70 % jego nominalnej mocy !

  Dla jakich warunków określona jest nominalna moc ciągła ?
  Ta z tabliczki oczywiście
 • #9
  yang32
  Level 36  
  No nominalna moc transformatora ta z tabliczki została określona w laboratorium w warunkach laboratoryjnych ! Oprócz tabliczki znamionowej na transformatorze jest do każdego instrukcja ( nowego) i to tam pisze.
  Producent nie wie w jakich warunkach będzie pracował dany transformator, bo nie zastrzega tego. Więc jak ma określić na tabliczce możliwą moc w 100 % pewną skoro nie określa konkretnie gdzie i w jakich warunkach trafo może być stosowany ?
  I producent transformatora nie kłamie - jeśli transformator umieścisz w klimatyzowanej komorze trafo z temperaturą np 15 C to transformator może pracować z pełną mocą znamionową z tabliczki.

  Przy takich pytaniach trzeba zapytać po pierwsze jakiego typu jest transformator i gdzie będzie montowany, by udzielić w miarę rzetelnej informacji.
 • #10
  dj2102
  Level 11  
  To jeśli mam transformator olejowy hermetyczny 400 kva umieszczony wewnątrz budynku to jakim prądem maksymalnie mogę go obciążyć ?
 • #11
  yang32
  Level 36  
  Jak budynek nie ma komory trafo klimatyzowanej , to może stale pracować przy 80 % nominalnego obciążenia. Masz wyżej policzone, to sobie policz ile to jest 80 %. Oczywiście dorywczo przy starcie maszyn itd może prąd być znacznie nawet większy i nie będzie problemu.
 • #13
  yang32
  Level 36  
  Jak transformator ma zimno ( nie ma źródeł ciepła w pobliżu komory trafo) to może być. Choć jak firma chce się rozwijać to bym tam zamiast 400 KVA zamontował 630 KVA. Byłby wtedy zapas na rozwój bez konieczności wymiany trafa w przyszłości.
 • #14
  dj2102
  Level 11  
  Trochę to dziwne jest dla mnie.Ponieważ mam 4 główne obwody za tym trafem .Pierwszy i drugi zabezpieczony po 500A trzeci 315A czwarty 80A.I jest na to wszystko projekt zatwierdzony przez ZE wraz ze schematem w rozdzielni transformatora z takimi oto wartościami zabezpieczeń tych obwodów.A dziwne jest to że prąd płynący do transformatora może osiągać wartości powyżej 1000A.
 • #15
  yang32
  Level 36  
  Dla mnie było jeszcze dziwniejsze gdy na trafo 400 KVA na 4 obwodach były bezpieczniki 600 A, a na zabezpieczeniu głównym tafo były 500 A. Czyli główne zabezpieczenie było mniejsze niż na kazdym z obwodów - kuriozum no nie ?
  No i niedawny przypadek przy budowie autostrady - wykonawca obejścia zgodnie z projektem w trzonie linii zamontował dwa odłączniki ręczne, a na wiejską stację zamontował dwa rozłączniki KTW. Pod kretyńskim projektem podpisało się 6 kretynów, którzy tego nawet nie otworzyli. Oczywiście nie zostawiłem tego tak, a przeniesienie odłączników sterowanych radiem na trzon linii, a zwykłych ręcznych na stację pokrył ze swoich środków projektant. Gdybym to zgłosił straciłby uprawnienia. Z jednej strony mógł się pomylić, ale po to tych 6 kretynów się podpisuje pod projektem że ma sprawdzać co tam jest.
  Rożnych bzdur podbitych i zatwierdzonych to tygodniowo kilka do mnie trafia.
 • #16
  dj2102
  Level 11  
  Czy ktoś ma jakiś komentarz jeszcze na tą sytuacje?
 • #17
  kruskal
  Level 14  
  Takie trafo TNO SCF400/20PNS (o ile dobrze spisałem w 2002 roku) ma parametry:

  moc 400kVA
  rok produkcji 1994
  Nr fabryczny *
  GN 15,75kV
  DN 0,4kV
  I GN 14,7A
  I DN 557,4A

  Zabezpieczenie to kaseta 3*1250A. Żadnej elektroniki - ot taki prawie zwykły topik... Ogólny wniosek .. tak jak wspomniał kolega wyżej, trafa mogą być znacznie przeciążane.
 • #18
  stomat
  Level 36  
  Niektóre mogą inne nie mogą. Podałeś dane prawie dwudziestoletniego trafa a tymczasem prawidłowość jest taka że im nowsze trafo tym jest budowane bardziej "oszczędnie" i jest bardziej wrażliwe na przeciążenia. Poza tym w każdym przypadku transformator przeciążony traci na trwałości izolacji. On się nie rozleci zaraz ale jego żywotność się skróci.
 • #19
  kruskal
  Level 14  
  Zgadzam się, że lepiej nie przeciążać. Moim zdaniem, jeśli mam wybierać pomiędzy wyłączeniem dla krytycznego procesu technologicznego a przeciążeniem trafa (producent trafa na to pozwala) to wybieram to drugie. Jak zajdzie taka potrzeba to nikt nie będzie zastanawiał się czy trafo jest obciążone w 80% czy 120%.
  Przykład w moim ostatnim poście podałem w celu zaprezentowania jaka istnieje możliwość przeciążania w realnych instalacjach. 1250A to dużo, jednak w tej instalacji przeciążenie mogło trwać kilka, kilkadziesiąt minut. Chyba nikt nie wymieniał tego zakurzonego 1250A. Gdyby zamontowano tam 500A lub 630A to wymiana byłaby zapewne raz w tygodniu. Pomijam tu kwestie projektowe. Projektowanie pozostawiam projektantom.

  Rejony dystrybucji przy wymaganiach technicznych powołują się na normę:
  PN-IEC 60354:1999. Przewodnik obciążenia transformatorów olejowych.
  Ponieważ może być kłopot w dostępem w/w to aby zorientować się w temacie można posłużyć się tym dokumentem:
  http://www.leonardo-energy.org/files/root/pdf...009/GEDEOverloadCapacityPowerTransformers.pdf