Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica-model na zajęcia z fizyki, jak wykonać.

kazmierczak68 16 Wrz 2012 15:55 7200 38
    kazmierczak68
    Poziom 12  
    Ja tym nie chcę zasilać silników 6 kW, ale żarówki 1,5 v. Proste, wyciągnać z obudowy nie, bo to nie jest samoróbka.
  • Pomocny post
    13adam13
    Poziom 29  
    To co ty chciałbyś wykonać to raczej silnik prądu stałego: bardzo prosta rzecz,
    zrób wirnik z drutu emaliowego nie za cienki jakieś 0,5 mm,
    z końcówek drutu bardzo ważne zeskrob emalię, bo nie zadziała.
    Stojan zrób z magnesu np. starych głośników mocnego nie trzeba ja jeden okrągły przeciąłem na pół i dałem z dołu i z góry.
    Nóżki do wirnika drut 2mm miedź lub aluminium nie emaliowana.
    do jednej podłączasz + zasilania a do drugiej -. Może być bateria 4,5V.
    Proste doświadczonko, a cieszy :D
    Tu masz filmik:Ja robiłem taki silnik w gimnazjum http://www.youtube.com/watch?v=4g_1Sw36SDE&feature=relmfu
    a to nowatorski model http://www.youtube.com/watch?v=IZnQ-dVJ8aU&feature=fvwrel na necie są jeszcze inne rodzaje. Siła tego silnika jak wynika ze wzoru zależy od F=B*I*l
    Pozdrowienia :!:
    kazmierczak68
    Poziom 12  
    To jest silnik, a ja chcę prądnicę ...
    rewida17
    Poziom 14  
    Rurka z uzwojeniem i neodym w srodku.

Ps. przeszukaj archiwum MT (dostępne na stronie ich)

EDIT:

Przypomniało mi się że w pracowni fizycznej jest prądnica (samoróbka) wygląda to tak (pi razy dzwi)

Obręcz na której są zamocowane 4 cewki z rdzeniami i dwa wirójące magnesy sztabkowe, do tego podpięty woltomierz tablicowy. To tak mniej więcej ;)
    CzlowiekSukcesu
    Poziom 8  
    Chciałbym się zapytać. Bo temat dosyć świeży. Mógłby mi ktoś narysować jak powinna wyglądać prądnica? Wydaje mi się, że ta rzecz będzie chyba istotna przy wydobyciu energi z siły kinetycznej.

Mam koło które się kręci. Teraz chcę wytworzyć prąd. Ktoś doradzi? (prosił bym raczej o rysunki z szczegółowym opisem )
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Cytat:
    Mógłby mi ktoś narysować jak powinna wyglądać prądnica?
    Nie ma ścisłych wymagań na "wygląd prądnicy", dlatego powstało bardzo wiele różnych konstrukcji, przez ponad sto lat historii maszyn elektrycznych.
    Wszystko zależy od wymagań konstrukcyjnych, które powodują że inaczej zbudowane są prądnice prądu stałego, inaczej zmiennego, inaczej dynamo rowerowe, inaczej duża prądnica w elektrowni.
    Ale są też wspólne wymagania konstrukcyjne i wspólne cechy budowy wszystkich prądnic. np. potrzeba uzyskania małej reluktancji obwodu magnetycznego, co wymaga stosowania materiałów ferromagnetycznych i minimalizacji szczelin powietrznych, na drodze strumienia magnetycznego. Należy też zoptymalizować zużycie materiałów i sprawność prądnicy - wiadomo dlaczego.
    Te trzy cechy powodują ze dzisiejsze maszyny elektryczne (silniki też) wyglądają podobnie, są okrągłe, mają uzwojenia rozłożone w żłobkach, na obwodzie stojana i/lub wirnika z blach żelazo-krzemowych, a luz pomiędzy stojanem a wirnikiem jest bardzo mały zazwyczaj poniżej 1mm.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Silnik i prądnica prądu stałego mają w zasadzie taką samą konstrukcję.
    rewida17
    Poziom 14  
    Jeśli Pana to nadal interesuje znalazłem w książce "Z elektrotechniką za pan brat. Budujemy i eksperymentujemy" dokładny opis budowy prądnicy/silnika oraz jestem skłonny wrzucić skany. :)

Tak wygląda ona:
    Prądnica-model na zajęcia z fizyki, jak wykonać.

Ps. Jestem w jej posiadaniu przez ok. miesiąc (bibloteka) więc jak coś to można pisać ;)