Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica-model na zajęcia z fizyki, jak wykonać.

kazmierczak68 12 Wrz 2012 19:22 6267 38
  • #1 12 Wrz 2012 19:22
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Witam,
    Z powodu, iż na zajęciach fizyki mam tematy związane ze żródłami energii postanowiłem wykonać prądnicę, nawinąłem już wirnik z drutu miedzianego, który zdjąłem ze starego wirnika tak by mieć wszystko oryginalnie wykonane...
    Model ma wyglądać tak, że dodam dwa magnesy zwrócone do siebie przeciwnie, będą to magnesy neodymowe i tutaj proszę o podpowiedź jakie rozmiary będą dobre, ale tak tak by wyszło dosyć tanio...
    Nie wiem czy wirnik jest zrobiony dobrze, nawinięta cewka jest włożona na pręt też ze starego wirnika i nie wiem czy powinna być zabezpieczona czy normalnie go dotykać bo na ogół w silniku tak jest... Proszę o uwagi i podpowiedzi.
    Dodaje schemat jak ma wszystko wyglądać...

• Pomocny post
    #2 12 Wrz 2012 19:36
    1861421
    Usunięty  
  • #3 12 Wrz 2012 20:07
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Łożyska posiadam, będą one zespawane z resztą konstrukcji magnesy też zostaną zamocowane w dobry sposób. Napędzał będę za pomocą korbki na przełożeniu(trybami z większego na mniejszy, tak by zwiększyć szybkość obrotu wirnika. Z tym nie mam problemu chodzi o to czy magnesy muszą mieć aż 7 cm czy wystarczy np. 4 zapewne zmniejszy to prąd wytwarzany, ale cena nie będzie tak wysoka.

• Pomocny post
    #4 14 Wrz 2012 16:54
    marekzi
    Poziom 38  

To jest do niczego.
    Nie możesz ot tak sobie nawinąć drutu emaliowanego na pręt stalowy - tam będą siły odśrodkowe działać na uzwojenie, które jako niewyważone zaraz się pokrzywi, rozleci, drut dostanie zwarć do wałka, itp.
    Poza tym uzwojenie powinno być nawinięte na rdzeniu a nie w powietrzu (przenikalność magnetyczna), który to rdzeń stanowi przy okazji odpowiednio sztywną konstrukcję dla uzwojenia (żłobki) trzymając je w stabilnym położeniu. Tak nawinięty wirnik się wyważa, aby nie miał bicia.
    A z tymi punktami to nie szalej, bo nie masz z czym.
    Szukaj w google, youtube - są opisy prądnic demonstracyjnych.

• Pomocny post
    #5 14 Wrz 2012 20:39
    balonika3
    Poziom 36  

Jak pisze przedmówca, takie uzwojenie powinno mieć rdzeń. Jednak do celów pokazowych (zaprezentowanie zjawiska fizycznego, wydajność nieistotna) nie jest to konieczne. Żarówka na tym nie zaświeci, ale woltomierz (na prąd przemienny) powinien coś pokazać. Wyważenie też nie jest konieczne, bo to prototyp, który ma coś udowodnić, a nie zasilać w sposób ciągły. Jednak zaplanowana przez Ciebie mechanika (spawanie, przekładnia) są trochę na wyrost. Jeśli Ci to wyjdzie, to nie powiem - zabłyśniesz na lekcji, ale znacznie prostszym i także skutecznym sposobem byłoby zbudowanie jakiegoś ogniwa (cytryna, jabłko itd.). Tyle, że to oklepane...

• #6 14 Wrz 2012 20:41
    kazmierczak68
    Poziom 12  

tyle że ten drut był na tym pręcie w silniku oryginalnym, wszystko jest wzmocnione. Magnesy nie przyciągają miedzi więc nic się nie stanie, a te zwarcia do wałka to nie bardzo rozumiem, bo on i tak się ma z nim stykać. Powiedzcie jaki wymiar magnesu ma być i zamykam temat,jeśli nie bdzie działało to przekonam się i potem będę wiedział, że nie ma to sensu. Słyszałem, że taki model nie musi być zbyt dokładny. Dziękuję za wszelką pomoc...

• Pomocny post
    #7 14 Wrz 2012 20:46
    balonika3
    Poziom 36  

Wymiary magnesów nie są krytyczne. W uproszczeniu - im większe, tym większą energię elektryczną uzyskasz, ale w doświadczeniu nie o to chodzi.

• Pomocny post
    #9 14 Wrz 2012 22:09
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kazmierczak68 napisał:
    Model ma wyglądać tak, że dodam dwa magnesy zwrócone do siebie przeciwnie

Wystarczy jeden + nabiegunniki.
    kazmierczak68 napisał:
    czy magnesy muszą mieć aż 7 cm czy wystarczy np. 4 zapewne zmniejszy to prąd wytwarzany, ale cena nie będzie tak wysoka.

Magnes może być mniejszy, byle nabiegunniki odpowiednie do rozmiarów uzwojenia.

marekzi napisał:
    To jest do niczego.
    Nie możesz ot tak sobie nawinąć drutu emaliowanego na pręt stalowy - tam będą siły odśrodkowe działać na uzwojenie, które jako niewyważone zaraz się pokrzywi, rozleci, drut dostanie zwarć do wałka, itp.

Święta racja - koneczny jest jakiś karkas, w najprostszym przypadku z kawałka deski, płyty tekstolirowej czy płyty z plexi.

marekzi napisał:
    Poza tym uzwojenie powinno być nawinięte na rdzeniu a nie w powietrzu (przenikalność magnetyczna), który to rdzeń stanowi przy okazji odpowiednio sztywną konstrukcję dla uzwojenia (żłobki) trzymając je w stabilnym położeniu.

Tu już prawie wirnik Boscha zaproponowałeś, do celów demonstracyjnych może być nawinięte na diamagnetyku, jeśli będzie odpowiednia ilośc zwojów to woltomierz pradu przemiennego wykaże jakieś napięcie.

kazmierczak68 napisał:
    Magnes neodymowy powiedzmy taki 40mmx15mmx6mm.

Masz te magnesy w ręku?
    Nie wiadomo jak bieguny są usytuowane, stąd nie wiadomo jak zlokalizować je względem wirnika.

• Pomocny post
    #10 14 Wrz 2012 23:02
    balonika3
    Poziom 36  

Panowie, ma człowiek wytworzyć "prąd" w doświadczeniu i wytworzy. Nie dorabiajmy mu zbędnej teorii. Jak zechce, to sam za nią podąży...

• #11 15 Wrz 2012 11:43
    kazmierczak68
    Poziom 12  

"Magnes może być mniejszy, byle nabiegunniki odpowiednie do rozmiarów uzwojenia."
    Chodzi o to, że powiniennem dać na magnes blaszki o wielkości uzwojenia??

• Pomocny post
    #12 15 Wrz 2012 20:40
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kazmierczak68 napisał:
    "Magnes może być mniejszy, byle nabiegunniki odpowiednie do rozmiarów uzwojenia."
    Chodzi o to, że powiniennem dać na magnes blaszki o wielkości uzwojenia??

Otóż to.

• Pomocny post
    #13 15 Wrz 2012 21:12
    2091744
    Usunięty  
  • #14 15 Wrz 2012 21:46
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Drut na uzwojeniu jest gruby, gdyż był on zdjęty z silnika rozruchowego od kosiarki. Kamil, myślałem o tym projekcie, ale to już bardziej pod zasadę działania
    alternatora podchodzi... ale dzięki ;)

• Pomocny post
    #15 15 Wrz 2012 21:50
    2091744
    Usunięty  
  • #16 16 Wrz 2012 10:26
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Podstawowa. A jesteś pewien że na wirniku alternatora jest uzwojenie, bo posiadam alternator od Renault Laguna Combi, a tam wirnik to magnes... Indoktora nie mam.

• #17 16 Wrz 2012 10:38
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Ja dopowiem tyle- Magnes zamontować obrotowo, a uzwojenie stałe, wtedy zniknie problem wyważania, po zastosowaniu odpowiedniego magnesu (np z dynama), wtedy również szczotki, nie będą przecież potrzebne. łatwiej będzie zrobić napęd.

Dodano po 1 [minuty]:

W podstawówce jest Fizyka ?? Bo wydaje mi się że dopiero od gimnazjum się zaczyna.

• #18 16 Wrz 2012 10:53
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Dodam zdjęcie jak ma wyglądać mój model :Prądnica-model na zajęcia z fizyki, jak wykonać.

Dodano po 8 [minuty]:

Kurcze pomyliłem się, chodziło mi o gimnazjum kl. 2

Dodano po 57 [sekundy]:

Myślałem o wirniku magnesowym, ale nie chcę odbiegać od podanego wyżej modelu...

• Pomocny post
    #19 16 Wrz 2012 11:00
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Zobacz, tam uzwojenie nawinięte jest na karkasie, i najprawdopodobniej wyważone, magnesy odpowiednio wyprofilowane. W domowych warunkach, nawet jak to zrobisz, to nie będzie to działać dobrze. Moim zdaniem najprostsze rzeczy są najlepsze.

• #20 16 Wrz 2012 11:10
    balonika3
    Poziom 36  

kazmierczak68 napisał:
    A jesteś pewien że na wirniku alternatora jest uzwojenie
    Naturalnie, że jest.

• #21 16 Wrz 2012 11:49
    kazmierczak68
    Poziom 12  

A skąd mam pozyskać taki karkas?

Dodano po 8 [minuty]:

Czy może on być okrągły ? I czy zwój ma się stykać z wałkiem ?

• Pomocny post
    #22 16 Wrz 2012 11:55
    LemuRR 11
    Poziom 26  

kazmierczak68 napisał:
    A skąd mam pozyskać taki karkas?

Dodano po 8 [minuty]:

Czy może on być okrągły ? I czy zwój ma się stykać z wałkiem ?

Ad1. Wykonać samemu np z kawałka płyty meblowej, lub ebonitu
    Ad2. Najlepiej żeby miał taki kształt jak w fabrycznym modelu, najlepiej aby wałek nie dotykał bezpośrednio drutu emaliowanego.

Z tego co widzę, to ty to nawijasz złym drutem. Przy czymś takim, drut nie musi być gruby, ale koniecznie musi być dużo zwojów, więcej niż 500, jeżeli chcesz uzyskać jakieś tam napięcie, aby miernik to pokazał. Drut najlepiej weź z uzwojenia pierwotnego jakiegoś trafa.

• #23 16 Wrz 2012 12:08
    kazmierczak68
    Poziom 12  

A czy wiecie gdzie można kupić taki karkas? Czemu drut ma nie stykać się z wałkiem, a w innych prądnicach styka się ?

• #24 16 Wrz 2012 12:12
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Nie wiem czy tak łatwo kupisz, Ma się nie stykać BEZPOŚREDNIO, to znaczy, zaizoluj czymś wałek, tak gdzie będzie się z drutem stykać.

• #25 16 Wrz 2012 12:27
    kazmierczak68
    Poziom 12  

A jak już nawinę, to mam przebić uzwojenie zaizolowanym wałkiem ?

• #26 16 Wrz 2012 12:30
    LemuRR 11
    Poziom 26  

kazmierczak68 napisał:
    A jak już nawinę, to mam przebić uzwojenie zaizolowanym wałkiem ?

NIE, najpierw robisz karkas, przewiercasz go w odpowiednim miejscu , przekładasz wałek, izolujesz te miejsca gdzie będzie się z drutem stykać, nawijasz drut, i gotowe.
    I tak jak już wcześniej napisałem, drut który masz aktualnie nie jest odpowiedni, przede wszystkim za mało zwojów

• #27 16 Wrz 2012 12:35
    2091744
    Usunięty  
  • #28 16 Wrz 2012 12:44
    kazmierczak68
    Poziom 12  

Tyle że nie mam induktora, a gotowy wałek to już nie to samo

• #29 16 Wrz 2012 14:39
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Ja nie wiem czego oczekujesz, że ktoś zrobi to za Ciebie ? Wszystkie sugestie już CI przedstawiono, łącznie z tym, że wirować może magnes, tak jak by to miało szanse działać.
    Jednak jak się upierasz to rób, ale działać to nie będzie tak jak oczekujesz.
    Według mnie temat już jest wyczerpany.

• #30 16 Wrz 2012 14:55
    rewida17
    Poziom 14  

A gdyby wziąć silnik DC (gotowy np. z drukarki) i wyciągnąć go z "obudowy" ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME