Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena z kompensacją (radiostacja z 1939-1949r)

xpascal 12 Wrz 2012 22:28 1500 0
    xpascal
    Poziom 10  
    Od pewnego czasu szukam praktycznego opisu wynalazku dr Manczarskiego, polegającego na kompensacji fali przyziemnej w antenie nadawczej. Pomysł ten był stosowany przy pracy konspiracyjnych radiostacji w okresie II Wojny Światowej, gdyż bardzo utrudniał namierzenie podziemnej radiostacji za pomocą ówczesnych niemieckich urządzeń goniometrycznych.
    Znalazłem jedynie informację o tym, że pomysł wywodzi się z kompensacji zakłóceń technicznych (dwa patenty nr 11351 zgł. 20 III 1929 i nr 17607 zgł. 26 VIII 1931) i zakłada stosowanie przeciwwagi oraz układu strojenia.
    Jeśli się nie mylę, podobny obwód stosowano w radiostacji A1 firmy AVA, tak wynika ze schematu, ale niewiele mi wiadomo o tym jak z podobnego układu korzystano w praktyce. Trudno mi także stwierdzić jak to mogło działać w praktyce.
    Tak zdaje się wyglądał schemat nadajnika radiostacji A1:
    Antena z kompensacją (radiostacja z 1939-1949r)

Do dostrojenia przed nadawanie stosowano bliżej nieznany mi aparat fryzjerski (czyżby jakiś generator wysokiego napięcia?) - jak przeprowadzano strojenie? Jak łączono taki układ? Jak wykonywano taką antenę?