Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uzywana bateria 258XX0 - działa tylko 20 minut.

karamba26 13 Sep 2012 07:04 8862 45
    karamba26
    Level 23  
    Kupiłem używaną baterię do laptopa Fujitsu-Siemens A1630.

63-UD7021-20
    258XX0
    14,4V 4400mAh
    258-4S4400-S1P1
    23-UD701F-0F

W środku są akumulatory CGR18650C firmy Panasonic

Bateria miała pracować 1h30min ale jest z nią problem.

Ładuje się bardzo krotko tj. około 30 minut. Ładowanie przeprowadzałem już 5 krotnie na wyłączonym laptopie i przy całkowicie rozładowanym akumulatorze (laptop sam się wyłączył).

Bateria trzyma niecałe 20 minut. Przez pierwsze 10 minut następuje prawie 50% spadek pojemności. Później jest tak gwałtowny ze momentalnie następuje wyłączenie laptopa.

Według BatteryMon pojemność baterii wynosi bardzo mało bo tylko 872mWh / 63 mAh

Naładowana bateria ma 16,46V i pozostałe pomiary to na sekcjach jest po 8,23V oraz na każdym ogniwie 4,12V.
    Lupo - baterie

Level 24  
    Przeczytaj podwieszone tematy na forum... Ogniwa w Twojej baterii są kompletnie zużyte i są do wymiany. Dziwnej jest, że trzyma Ci nawet 30 minut przy FCC na poziomie około 60mAh
    karamba26
    Level 23  
    zabawa w reset eepromu w moim przypadku już nic nie pomoże ?

Jeśli będę decydował się na wymiana ogniw to jakie kupić i gdzie. Chodzi mi o napięcia i pojemności.
    Lupo - baterie

Level 24  
    W mojej ocenie problemem nie jest sterownik, ale ogniwa. Ogniwa po prostu się zużyły, świadczy o tym chociażby to, że w 30 minut od podłączenia zasilacza ładują się do pełnej pojemności. Jeżeli chodzi o ogniwa, to w Twojej starej baterii zostały użyte ogniwa o standardowej pojemności 2200mAh i powiem Ci z doświadczenia, że takiej też pojemności się trzymaj kupując nowe ogniwa. Nie kombinuj z powiększonymi ogniwami, bo za dobrej jakości powiększone ogniwa trzeba sporo zapłacić. Uważaj też na ogniwa z serwisów aukcyjnych - ogniwa te pochodzą przeważnie z leżaków magazynowych i często są już na granicy daty ważności (ogniwa nawet nieużywane wytrzymują przeważnie 2-3 lata). W Twoim przypadku, jeżeli bateria jeszcze trzyma nie ma potrzeby ingerowania w sterownik. Wymień ogniwa i skalibruj baterie - powinno być wszystko ok. Uważaj tylko, żeby nie zablokować sterownika. Odłączaj i podłączaj ogniwa w prawidłowej kolejności i staraj się nie zrobić żadnego zwarcia :)
    karamba26
    Level 23  
    Jeszcze pytanie odnośnie samych ogniw w mojej starej baterii. Czy mogę je jakoś sprawdzić i upewnić się ze są już na 100% całkowicie zużyte ? Czytałem na forum o teście z żarówka 12V i pomiarem spadku napięcia. Czy to jest wogole wiarygodnie?

Widze ze dobrej jakosci ogniwo firmy sanyo albo panasonic kosztuje 30 zł sztuka. Wychodzi wiec razem 240 zł za same ogniwa. To bardzo duzo. Za 200 złotych można już kupić sprawna regenerowana z gwarancja baterie do A1630. Nasuwa się teraz pytanie czy wogole jest sens bawić się w wymianę samych ogniw.
    Lupo - baterie

Level 24  
    test z żarówką 12V 20W jest przydatny do sprawdzenia, która z sekcji ogniw ma ujście napięcia i która sekcja jest na pewno do wymiany. Nie należy jednak wymieniać pojedynczych, uszkodzonych ogniw, tylko od razu cały komplet. Wynika to z konieczności zachowania zbliżonej rezystencji wewnętrznej na ogniwach - jest to konieczne w celu uniknięcia sytuacji, gdzie jedno ogniwo będzie się ładowało (rozładowywało) szybciej niż inne.
    karamba26
    Level 23  
    Mozesz mi polecic jakis dobry sklep w ktorym kupie naprwde dobre i pewne ogniwa do regeneracji baterii.

Na alledrogo jest full ogniw po 10 złotych ale sadze ze ich jakosc jest made in china czyli kiepska.

Sproboje jeszcze odczytac pamiec eeprom i informacje o baterii za pomoca programu

SBWorkshop

Orientujesz sie moze jaki układ BQ i jaka pamięć eeprom w niej siedzi.

-----------------------------------------

Mam w domu taki prosty programator - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic125314.html#3476738

Odczytywalem kiedys za jego pomoca wsad z pamieci 24C01 zamontowanej w radiu. Wsad byl potrzebny do odkodowania. Tak samo trzeba podlaczyc GND Vcc SCL SDA Vss

Czy ten programatorek moge uzyc przy programie SBWorkshop albo Be2Works
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    A patrzyłeś do środka jaki jest kontroler ? Od tego zacznij zabawę w naprawę baterii, bo jeśli kontroler to Nt1908, to szkoda zachodu - wymień tylko ogniwa i skalibruj.
    Chawek
    Level 18  
    A mnie rzuciło się w oczy że bateria ma Design capacity 4400mWh a powinna mieć tyle mAh. Może ktoś przy niej majstrował wcześniej i złe wartości wpisał we wsadzie? Bateria 4400mAh przy napięciu 14,4V powinna mieć około 63000mWh (63Wh).
    Lupo - baterie

Level 24  
    Faktycznie nie zauważyłem tego wcześniej. Ale zwróć kolego uwagę, że z baterii bardzo szybko schodzi napięcie, więc z tym 4400mWh to raczej zbieg okoliczności. Nawet jak pojemność we wsadzie jest źle ustawiona, to napięcie tak szybko nie powinno schodzić.
    karamba26
    Level 23  
    Przecież program ze strony http://be2works.com/ obsługuje NT1908

Supported chips

Supported MCU chips:
    BQ2040, BQ2060, BQ2063, BQ2092, BQ8011, BQ8012, PIC16C63A, M37515,
    M37516, AS3XXD, MAX1780, NT1908, PS331

Macie jakieś namiary na sprawdzone ogniowa do mojej baterii.

--------------------------------------------------------------

Sadzac po tym poscie - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2255023.html#10707915
    mysle ze w mojej baterii jest ten sam sterownik czyli BQ2060.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    To że pisze, że obsługuje NT, to tylko pisze.
    Spróbuj zrobić reset. Co do ogniw, to na pewno dobre są w BTO i w Batimex-ie.
    karamba26
    Level 23  
    Bardzo dziwnie zachowuje się bateria i laptop. Pracowałem na baterii aż komputer się wyłączył. Napiecie spadło według BatteryMon poniżej 14V. Laptop teraz nie chce się na akumulatorze uruchomić.

Rozebrałem baterie i dokonałem pomiarów.

Wszystkie sekcje maja po 3,86 V a cały pakiet 15,44 V

Podłączam żarówkę 12V/10W i świeci. Bardzo mocnym jasnym światłem pod czarnym i czerwonym przewodem (+15,44 V). Troszkę słabszym w miejscach gdzie mam 7,72V.

Najsłabiej świeci na sekcjach 3,86V

Meczylem tak żarówką po 45 minut wszystkie sekcje i robiłem pomiary podczas obciążenia. Spadek był minimalny do 3,84 - 3,83V

Laptop dalej się nie uruchamia na tej baterii.

Bateria przeleżała 8 godzin i teraz ma na sekcji po 3,92V i cały pakiet 15,68V
    Chawek
    Level 18  
    Po pierwsze nie powinieneś obciążać żarówką pojedynczych sekcji bo rozbalansujesz pakiet.

Z tego co piszesz wygląda jakby elektronika baterii "widziała" inne napięcie niż faktycznie jest. Nadal myślę że ktoś jej wrzucił zły wsad do pamięci.

Odłącz elektronikę od baterii zaczynając od plusa, przez pośrednie plusy do minusa. Podłącz do pakietu napięcie 16,4V z ograniczeniem prądu 500mA i naładuj pakiet do momentu aż prąd pobierany spadnie prawie do zera. Sprawdzaj co jakiś czas napięcia na sekcjach oraz temperaturę ogniw.
    Zmierz napięcia na sekcjach czy się nie różnią, jeśli jest ok podłącz żarówkę 12V/21W do pakietu i mierz napięcia na sekcjach pod obciążeniem.
    Obciążaj tak pakiet do czasu aż napięcie na sekcjach spadnie do poziomu około 3,1V. Mierz czas do rozładowania.

W ten sposób sprawdzisz ogniwa i będziesz wiedział na czym stoisz.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Dalej nie odpowiedziałeś na moje pytanie: jaki kontroler jest na pcb. Dalej nie mamy odczytu z SBW lub be2w. To co pokazuje BatMon jest niedokładne i często bardzo mylące. Co do stwierdzenia, ze ktoś wgrał zły wsad do kontrolera nie bardzo mi pasuje, bo wiem że na złym wsadzie bateria nawet się nie "odezwie". Co dalej z baterią - tylko wtedy można coś powiedzieć, jak ją odczytasz.
    karamba26
    Level 23  
    Po otwarciu moja bateria wygląda tak:

druga strona

Nie moge dostac sie do kontrolera aby odczytac jego symbole. Płytki sa ze soba zlutowane za pomoca dwoch złączy. Boje sie ze swoja transformatorowka moge uszkodzic pola lutownicze podczas demontarzu.

Przyjzalem sie dokladnie sterownikowi i widze ze napewno ktos juz w nim grzebal. Sa duze pozostalosci po topniku.

Takie mam symbole na płytce : 92-08-05 PN-112-4009 rev-b

Chawek - nie mam regulowanego zasilacza z ograniczeniem pradowym i nie moge zastosowac sie do twojej metody. Moge jednie naladowac baterie w laptopie a pozniej rolzadowac za pomoca zarownki 12V/20W. Mam to zrobic? i sprawdzic po jkaim czasie nastapi rozladowanie akumulatora.

Teraz miedzy 1-3 / 2-4 / 3-5 / 4-6 mam po 3,92 V
    5-6 jest 15,67V

Pisales ze takie obciazanie tylko miedzy np. 1-3 lub 2-4 jest niewskazane.

Mam podlaczyc zarowke po wypieciu elektroniki pod zaciski 5-6 i wtedy prowadzic pomiary na poszczegolnych 4 sekcjach az do momentu spadku napiecia w granicach 3,1V
    Lupo - baterie

Level 24  
    Teraz to ja już nic nie rozumiem. A jak Ty kolego sprawdzasz napięcie na sekcjach, jak masz cała baterie połączoną jeszcze w pakiecie i nie odłączyłeś elektroniki?
    karamba26
    Level 23  
    Własnie tak jak piszesz. Nie odłączałem elektroniki. Bateria jest w takim stanie jak na pierwszym zdjeciu i na 'zywca podpinalem zarowke' do kazdej sekcji osobno oraz do + i - calego pakietu

Pewnie niewiedza bedzie mnie drogo kosztowala.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    No to teraz narobiłeś. Kto ci doradził obciążanie ogniw bez wypięcia elektroniki ?
    Prawdopodobnie załatwiłeś kontroler. Odlutuj kolejno pakiet: od + do -, dopiero wtedy rób cokolwiek. Ale najpierw sprawdź co to za kontroler.
    karamba26
    Level 23  
    tak jak pisalem wczesniej

Nie moge dostac sie do kontrolera aby odczytac jego symbole. Płytki sa ze soba zlutowane za pomoca dwoch złączy. Boje sie ze swoja transformatorowka moge uszkodzic pola lutownicze podczas demontarzu.

Przyjzalem sie dokladnie sterownikowi i widze ze napewno ktos juz w nim grzebal. Sa duze pozostalosci po topniku.

Takie mam symbole na płytce : 92-08-05 PN-112-4009 rev-b

Chawek
    Level 18  
    Jesteś pewien że są zlutowane a nie po prostu wsunięte jedno w drugie? Jak nie masz regulowanego zasilacza to za dużo nie potestujesz. W laptopie bateria doładuje się do napięcia 4,2V na sekcję?
    karamba26
    Level 23  
    Czy do odczytu danych z baterii ( po szynach SCL SDA) programami SBWorkshop albo Be2Works tez musze odlaczac zasilanie od kontrolera akumulatora ?

Masz racje w lapku bateria laduje sie do wartosci 4,2V na sekcje i okolo 16,8 V na cały pakiet.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Do odczytu pamięci nie odłączasz elektroniki od ogniw. Po prostu podłącz baterię z i2c i odczytaj ją. Pokaż na forum.
    karamba26
    Level 23  
    Czy programy SBWorkshop i Be2Works działają tylko po LPT. Mam prosty programator EEPROM - pisałem o nim wczesnej - działający pod COM. Odczytywałem nim pamięć eeprom 24C01 umieszczoną w radiu.

Jesli ma byc koniecznie ten na LPT jak w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1572103.html to jutro go zmontuje i postaram się odczytać dane o baterii i umieścić na forum.
  • Helpful post
    figurel
    Level 22  
    karamba26 wrote:

Nie moge dostac sie do kontrolera aby odczytac jego symbole. Płytki sa ze soba zlutowane za pomoca dwoch złączy.

A nie są po prostu połączone złączami jak na poniższej fotce?

Interfejs, ładnie mi działa, jak dla mnie schemat bardziej przejrzysty, prostszy. Zrobiłem go na pająku wg tego schematu:

Wiesław Rzepka

Level 32  
    be2works w wersji 3,xx działa pod USB.
    karamba26
    Level 23  
    Czy te dwa układy nie różnią się miedzy sobą budowa?

Moze się tylko mylę bo jeśli Tobie działa to i mi tez musi funkcjonować.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    To ten sam i2c, tyle że ten pierwszy ma dodatkowo zaimplementowane "gniazda rozszerzające" możliwości tego interface.
    karamba26
    Level 23  
    Nie mogę rozpiąć tych złączek. Podwadzałem nawet lekko srubokretem i tez nie idzie.

Odlutowalem plytke z elektronika od pakietu. W pierwszej kolejnosci czerwony + pozniej zileony Vl , żolty Vm i biały Vh . Na koncu czarny -

Pakiet bez obciazenia mial

15,94 i poszczegolne sekcje 3,94 3,99 3,99 3,99

Podłaczyłem zarowke 12V/21W i miałem: 14,36 3,58 3,59 3,60 3,59

Po 30 minutach : 13,27 3,31 3,32 3,33 3,31

Po Godzinie: 12,84 3,2 3,21 3,22 3,21

Odłączyłem żarowke po 1:30 minutach bo napiecie na sekcjach zaczelo wahac sie w granicy 3,1 V

Teraz bez obcizenia mam - 14,71 3,68 3,67 3,68 3,68
    Lupo - baterie

Level 24  
    Napięcie na ogniwach pod obciążeniem jest w wyrównane. Teraz dla pewności trzeba by sprawdzić jak ładują się poszczególne sekcje, bo wcześniej pisałes, że całą bateria ładuje się w 30 minut. Możliwe ze któraś sekcja ładuje się szybciej niz inne. Ale to i tak w 30 minut nie powinno się naładować. Za duża rezystencja wewnętrzna. Za szybko wchodzi i wychodzi prąd z ogniw.