Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 [B] - Zliczanie impulsów z cewki zapłonowej.

T-play 13 Wrz 2012 10:46 2637 8
  • #1 13 Wrz 2012 10:46
    T-play
    Poziom 14  

Witam,

Chciałem zrobić licznik obrotów na AVR, wydaje mi się, że najlepszym sposobem jest zliczanie impulsów z kabla WN cewki, i tu mam pytanie, czy ktoś ma schemat aby móc ładnie je zliczać za pomocą Timera i nie rozwalić mC?

Pozdrawiam Tomasz.

0 8
  • #2 13 Wrz 2012 13:03
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie wiem jaki ty chcesz schemat.
    Mikrokontroler to nie układ do którego są uniwersalne schematy, podpinasz i działa.
    Słowo klucz dla Ciebie to tryb ICP timera oraz transoptor.

0
  • #3 13 Wrz 2012 23:39
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Od wielu lat samochody mają ECU i czujniki położenia wału korbowego, więc po co chcesz odkrywać koło ?
    W starszych wystarczy niewielki magnes i halotron na kole pasowym...

0
  • #4 14 Wrz 2012 13:28
    T-play
    Poziom 14  

To jest motor, który jest z 74r, nie chce mu kombinować przy wale.

Zastanawiam się nad zliczaniem z magneta, tylko jak na razie nie mam pomysłu jak to zrobić.

0
  • #5 14 Wrz 2012 15:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Popularną metodą, było nawiniecie kilku zwojów drutu, na przewodzie zapłonowym, co dawało sprzężenie pojemnościowe do wejścia układu, więcej znajdziesz w opisach projektów obrotomierzy.

0
  • #6 14 Wrz 2012 17:55
    emarcus
    Poziom 35  

T-play napisał:
    To jest motor, który jest z 74r, nie chce mu kombinować przy wale.

Zastanawiam się nad zliczaniem z magneta, tylko jak na razie nie mam pomysłu jak to zrobić.

Wystarczy przeczytac dwie pierwsze linijki o budowie magneta, gdzie dowiesz się że w kole zamachowym są wbudowane dwa magnesy.... dalej nie czytaj - to wystarczy.
    Osłona koła zamachowego w motocyklach jest zazwyczaj aluminiowa, więc wystarczy przykleic do niej (w dowolnym miejscu na obwodzie) miniaturowy Hall switch (nie sensor!) i masz gotowy układ dający czyste impulsy do processora.
    Jeżeli zastosujesz unipolarny hallotron to uzyskasz dwa impulsy na każdy obrót wału silnika.

e marcus

0
  • #7 14 Wrz 2012 18:37
    T-play
    Poziom 14  

ATmega8 [B] - Zliczanie impulsów z cewki zapłonowej.

No 2 magnesy to to nie są, a i magneto nie jest wbudowane w koło zamachowe, lecz jest przykręcone do wału, na którym jest zamocowane kolo zamachowe.

Pomysł z Hall switch'em jest naprawdę dobry, chociaż nie jestem pewien czy zdąży zmienić status, bo jest jednak 6 magnesów, problemem nie jest zliczanie co 6 impulsu lecz to czy ten Hall switch zdąży tak szybko zmienić status, bo istnieje coś takiego jak magnetyzm szczątkowy.

0
  • #8 15 Wrz 2012 15:38
    atom1477
    Poziom 43  

Ale bieguny są na przemian N i S, więc nawet jak by pomiędzy nimi nie było żadnej przerwy to Hall przełączy o ile będzie to Hall reagujący tylko na jeden biegun (a większość taka jest).

0
  • #9 25 Wrz 2012 16:35
    GreG$
    Poziom 13  

Chyba za dużo fatygi z tym hall'em, magnesami itp.
    Skoro to stary motor to zapewne "kowadełko" jako przerywacz do cewki.
    Jeżeli dwa cylindry to pewnie dwa "kowadełka".
    Cewka zapłonowa ma pierwotne i wtórne uzwojenie. Podłącz się na pierwotnym uzwojeniu, na przerywaczu. Przy rozwarciu pierwotnego uzwojenia cewki, wystąpi duży impuls napięciowy i przed tym musisz się zabezpieczyć - kilkaset volt - zależnie od cewki zapłonowej (400V- 600V). Przy rozwieraniu "kowadełka" między platynkami ciągnięty jest łuk.
    Weź tranzystor tzw. "byle jaki NPN" (bo częstotliwość jest tu "żadna") i zrób mu duży dzielnik napięciowy na bazie, dodając jakąś zenerkę dla bezpieczeństwa. Na kolektorze też daj jakiś dzielnik i 1nF-2n2 dla popsucia zbocza na wyjściu tranzystora, bo może przenosić "śmieci" w trakcie rozwierania kowadełka, kiedy powstaje łuk.
    Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu procka to za tranzystorem daj jakiś transoptor i miłej zabawy.
    (Jeżeli chcesz rozwijać problem to za tranzystorem daj jakiegoś schmitt'a a potem transoptor.)

0