Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 Virtual PC - Jak zainstalować Windows 95 pod Virtual PC na Win 7

13 Wrz 2012 11:47 3114 4
  • Poziom 10  
    Witam. Mam spory problem z wykonaniem zadania jak w temacie.
    Windows 95 sam z siebie nie miał płytki bootowalnej. Stąd zwyczajne odpalenie płyty pod virtual pc nic nie daje.
    Wykonując poniższe czynności prawie udało mi się go jednak zainstalować. Mimo to zaciąłem się w pewnym momencie. Ale po kolei.

1. Najpierw zająłem się stworzeniem bootowalnej dyskietki. W tym celu ściągnąłem Virtual Floppy Drive pod Win x32 stąd http://vfd.sourceforge.net/ oraz pliki pod Win x64 z http://levicki.net/downloads/ które trzeba podmienić.
    2. Następnie ściągnąłem obraz dyskietki startowej windows (najlepiej do win 98 bo ma obsługę CD) z http://bootdisk.com/.
    3. Wreszcie stworzyłem bootowalny CD z sektorami startowymi dyskietki a zawartością płytki z win 95 (posiadałem tą staroć w swoich zbiorach). Użyłem do tego Nero burning rom.

Teraz problem:
    Odpalam virtual machine. Maszyna robi reboot i czyta bootowalny CD. Dyskietka startowa windowsów odpala się ładnie i bez problemów. Po odpaleniu mam:
    C: - dysk C: - stworzony przez virtual PC
    A: - dyskietkę A: z plikami startowymi dyskietki windows
    D: - CDrom z windowsami 95

Wchodzę na cdrom i wpisuję "oemsetup"
    Odpala się ładnie menu startowe windowsów a po wciśnięciu enter mam coś takiego:

Wybieram "konfiguruj nieprzydzielony obszar dysku (polecane)".
    Komp pisze mi ze instalator zrestartuje teraz komputer (wirtualnej maszyny).
    Po restarcie jednak nic się nie dzieje.
    Maszyna startuje tak jak poprzednio z dyskietki windows.
    Jednak jako D: mam ramdrive a CDrom mam jako E:.
    Po wejściu na E: i odpaleniu "oemsetup" wyskakuje mi błąd:

W związku z tym mam pytanie co robię źle?
    Jak wyłączyć ten ramdrive by dalej CDrom był na D: ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na bootdisk.com masz wersję dyskietek startowych bez użycia RAMdysku :)
  • Poziom 10  
    Chyba nie przeczytałeś uważnie.
    W pytaniu podaję przecież link do bootdisk.com
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niestety ale czytałem uważnie - nawet linki, które podałeś poprawiałem bo źle tagi URL wstawiłeś :wink:

Jeszcze raz i dokładnie:
    Jak się udasz na bootdisk.com do którego link podałeś to jest do wyboru wersja dyskietek startowych Win98 bez użycia RAMdysku.
    Poza tym wybrałbym jednak dyskietkę startową Win95 - one mają obsługę CD...
  • Poziom 16  
    A ja bym zaproponował stworzenie partycji " na piechotę" czyli za pomocą programu FDISK, który jest na dyskietce startowej. Następnie wywołałbym instalację komendą setup lub setupcore - jeżeli takowa jest w instalacji win 95 bo w win 98 była. Rozwiązywało to większość podobnych problemów. Powodzenia :)